• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Lesi2018

  • Home
  • karcsúsíts
  • Egészség
  • Szépség
  • blog
  • Show Search
Hide Search

Zvonenie v uchu: príčiny a liečba

Donna · mayo 8, 2021 ·

Zvonenie v uchu: príčiny a liečba

Zvonenie v uchu – tiež známe ako šelest alebo odbornejšie tinitus – je nešpecifické ochorenie, ktorého príčiny sú viaceré. Ide o nepríjemný a neustály sluchový vnem, ktorý niektorí ľudia prirovnávajú k bzučaniu, iní k zvuku cikády.

Zvonenie v uchu je spôsobené poškodením niektorých receptorov v slimáku alebo slimákovi, čo je najvnútornejšia časť ucha, ktorá je zodpovedná za premenu zvukových vĺn na elektrický impulz vnímateľný mozgom. Ak sú v skutočnosti konvertory zvukových vĺn poškodené, už ich nemožno interpretovať a výsledkom je nepríjemný zvuk v pozadí, známy ako zvonenie v uchu.

Tento stav môže postihnúť jedno ucho alebo obe, v závislosti od základnej príčiny. Okrem toho sa nezdá, že by pískanie uprednostňovalo jednotlivcov patriacich do špecifických vekových skupín, hoci ho častejšie zdôrazňujú starší ľudia kvôli ich zníženej úrovni tolerancie.

Zvonenie v uchu možno v skutočnosti rozdeliť do dvoch špecifických kategórií: objektívne a subjektívne.
Najbežnejšia forma zvonenia v uchu je subjektívna: k tomu dochádza, keď sú v uchu vnímané nepríjemné zvuky, ktoré sa netýkajú objektívneho vyžarovania zvukových vĺn médiom, ale skôr nedostatočnej interpretácie vnímaného zvuku.

Naopak, k objektívnemu tinnitu dochádza, keď sa zvuky alebo vnemy vyskytujú vo vnútri ucha v dôsledku pohybov alebo posunov orgánov v blízkosti ucha. V tomto prípade teda pacient môže počuť zvuk vlastného srdcového tepu (časté pri posune ciev) alebo tlmene vnímať vonkajšie prostredie.

Zvonenie v uchu je veľmi častý a v mnohých prípadoch dočasný stav. Odhaduje sa, že sa to týka asi 3 miliónov Talianov, aj keď sa problém veľmi často podceňuje.

Zvonenie v uchu sa však nedá neliečiť: podľa niekoľkých štúdií, z ktorých niektoré podporuje Nadácia Umberta Veronesiho, súvisí tinitus s depresiou. Okrem toho môže pískanie spôsobiť citeľný pokles pracovného výkonu, záchvaty hnevu, izoláciu a byť hlavným zdrojom stresu.

Zvonenie v uchu: príčiny

Príčin zvonenia v uchu, ako v subjektívnej, tak aj v objektívnej podobe, môže byť veľa.
Subjektívny tinnitus môže byť napríklad spôsobený vystavením príliš hlasným zvukom, ktorých hodnota v decibeloch dosahuje vrcholy, ktoré sú príliš vysoké na to, aby ich ucho znieslo.

To môže spôsobiť poškodenie niektorých membrán, ako aj krvácanie a prasknutie bubienka. Takéto hlasné zvuky sa často vyskytujú počas koncertov, alebo na festivaloch, automobilových pretekoch alebo lokálne. Je zaujímavé, že zvonenie v uchu môže byť spôsobené nielen okamžitým vystavením príliš hlasným zvukom, ale aj zvukom so stredne vysokou intenzitou vnímanými dlhšie.

Samozrejme, deti a starší ľudia sú na tinnitus citlivejší, keďže ich prah tolerancie je nižší.
Zvonenie v uchu však nemôže byť spôsobené len veľmi hlasnými zvukmi. Je bežné, že k tomuto stavu dôjde napríklad v prípade chrípky, pretože vírusové aj bakteriálne infekcie postihujúce dutiny a paranazálne dutiny môžu nepriaznivo ovplyvniť schopnosť vnímať zvuk. V niektorých prípadoch je navyše zvonenie v subjektívnom uchu spojené s nástupom menštruačného cyklu, ako aj s tehotenstvom.

Na druhej strane, príčiny objektívneho zvonenia v ušiach môžu byť iného charakteru ako tie, ktoré súvisia so subjektívnou formou a v mnohých prípadoch zahŕňajú mechanickú silu. V tejto súvislosti je napríklad známe, že zvonenie v objektívnom uchu môže byť spôsobené poranením hlavy. V rovnakom stave však môžu byť aj diabetici alebo pacienti s kardiovaskulárnymi problémami.

Najčastejšie môže zvonenie v uchu a strata sluchu súvisieť so zátkou ušného mazu, ktorú je možné ľahko odstrániť absolútne bezbolestným spôsobom.
Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže byť tinitus spôsobený nezhubnými nádormi v blízkosti ucha, ktoré môžu vyvíjať tlak na orgány zodpovedné za vnímanie a konverziu zvuku, čo spôsobuje sluchovú dysfunkciu.

Ak je tinitus spojený so závratmi, bolesťami hlavy, zmätenosťou a stratou rovnováhy, a najmä ak všetky tieto príznaky nasledujú po traume, choďte čo najskôr na pohotovosť.
Na základe toho, čo bolo povedané, je zrejmé, že zvonenie v uchu je spôsobené rôznymi príčinami, preto je potrebné zdôrazniť jeho prejav ako indikátor konkrétneho predchádzajúceho stavu.

Hoci preto existujú možné prostriedky na zmiernenie nepohodlia spôsobeného zvonením v uchu, vždy sa odporúča prijať riešenie, ktoré môže vyriešiť základný problém.

Zvonenie v ušiach: prostriedky

Prírodné prostriedky na zvonenie v ušiach

Medzi prírodnými prostriedkami na zmiernenie nepohodlia spôsobeného zvonením v uchu si môžete vybrať z niekoľkých možností. Niektoré z nich zahŕňajú príjem špecifických látok s prospešnou aktivitou, zatiaľ čo iné vyžadujú pohyby krku schopné podporiť premiestnenie štruktúr v blízkosti ucha alebo podporiť mikrocirkuláciu.

Medzi prírodné látky, ktoré možno užívať na kontrolu tinnitu, patrí Ginkgo Biloba. Táto látka má výrazný antioxidačný účinok, ale najmä pôsobí intenzívne neuroprotektívne. Okrem toho pôsobí aj protizápalovo, a preto výborne pôsobí proti príznakom vírusových aj bakteriálnych infekcií.

Alternatívou je jablčník čierny. Táto látka má mierny sedatívny a relaxačný účinok , čo je užitočné pri obmedzení vnímania tinnitu bez otupenia alebo otupenia zmyslov.

Z prírodných prostriedkov je však možné uchýliť sa aj k niektorým pohybovým aktivitám, ktoré dokážu výborne pôsobiť proti zvoneniu v uchu. Patrí medzi ne jóga alebo pilates, aktivity, ktoré okrem iných priaznivých účinkov zlepšujú držanie tela. Je však dôležité mať na pamäti, že tieto činnosti musia byť vždy vykonávané s podporou odborníka a vyhýbať sa akémukoľvek pohybu „urob si sám“.

Nakoniec by sa nemal podceňovať potenciálny účinok zvukovej terapie. Ide o techniku, ktorá pôsobí na psychologickej úrovni a ktorá uprednostňuje odpútanie pozornosti od zvonenia do ucha, pričom lieči symptómy prirodzeným spôsobom a bez príjmu akejkoľvek látky.

Iné prostriedky

Medzi neprirodzenými liekmi na zvonenie v uchu sú samozrejme terapie založené na liekoch. Aj v tomto prípade, v závislosti od problému, ktorý tinitus spôsobuje, je vhodné zvoliť najvhodnejšiu terapiu.

Konkrétne liečba na báze antibiotík je optimálna na liečbu zvonenia v uchu spôsobeného bakteriálnymi infekciami, zatiaľ čo v prípade napadnutia vírusmi sa môžete spoľahnúť len na protizápalové lieky.

Keďže ušný šelest môže naznačovať zlý krvný obeh, odporúča sa vyšetrenie týmto smerom a v prípade potreby užiť lieky, ktoré dokážu obnoviť správnu cirkuláciu a kontrolovať srdcový tep.

Pred vyriešením základnej príčiny tinnitu a iba v najvážnejších prípadoch, keď nepríjemný zvuk znemožňuje, je možné užívať lieky, ako sú benzodiazepíny – na lekársky predpis – ktoré však môžu spôsobiť vedľajšie účinky.

Vo všetkých prípadoch je však potrebné konzultovať užívanie akéhokoľvek druhu lieku so svojím lekárom.

Mohlo by vás zaujímať:

  • Calminax, doplnok na tinitus
  • Akustický zosilňovač Ear Zoom Pro
  • Špirálový čistič uší
  • Neviditeľný mikro akustický zosilňovač
  • Akustický zosilňovač, ktorý sa nevidí

Filed Under: blog

Primary Sidebar

Entradas recientes

  • Nuubu méregtelenítő lábtapaszok | Vélemények, vélemények és hol lehet megvásárolni
  • A Keto Matcha Blue rossz vélemények vagy működik? Vélemények és vélemények 2022
  • Az Exodermin krém működik? Vélemények, vélemények és árak
  • W-Loss vélemények – A fogyókúrás cseppek működnek vagy átverés?
  • A Zenidol krém működik? Mire való? Vélemények, vélemények és árak

Categorías

  • blog
  • Edzőtermi kiegészítők
  • Egészség
  • hälsa
  • Hälsa och skönhet
  • karcsúsíts
  • Lederna
  • Szépség
  • Uncategorized

Copyright © 2023 · Lesi2018
NYILATKOZAT Az ezen az oldalon található információk tájékoztatási és/vagy reklámcélokat szolgálnak, semmi esetre sem helyettesíthetik orvos vagy szakorvos véleményét vagy diagnózisát, és nem minősülhetnek diagnózis felállításának vagy kezelési előírásnak. Mielőtt bármilyen közölt információ alapján olyan döntést hozna, amelynek teljes valóságtartalma, helyessége és pontossága nem garantálható, javasoljuk, hogy először kérje ki kezelőorvosa, szakorvosa véleményét. A táplálék-kiegészítők nem gyógyszerek, és nem a patológiák megelőzésére, enyhítésére, kezelésére vagy gyógyítására szolgálnak, hanem az étrend kiegészítésére szolgálnak, és helyes étrenddel és egészséges életmóddal kombinálva kell szedni őket. A kiegészítők/kozmetikumok hatása nem garantálható, és személyenként változhat. Előfordulhat, hogy a tartalomban említett vagy jelenlévő információkat, nyilatkozatokat és termékeket a különböző szervek nem értékelték. A gyártók megváltoztathatják a termékek összetételét, használat előtt figyelmesen olvassa el a címkét. Az oldal szerzői nem vállalnak felelősséget a linkeken keresztül hivatkozott oldalakért, sem azok tartalmáért, amelyek idővel változhatnak. A cikkekben közölt tapasztalatok és vélemények reklámozásnak minősülnek, és azzal a céllal íródnak, hogy az emberek megértsék a termékekben rejlő lehetőségeket, a valós dolgokra és személyekre való utalás pusztán a véletlen műve. Olvass el mindent