Hemoroidálny gavocciolo, čo je termín používaný na identifikáciu množstvo, ktoré možno pozorovať okolo ritného otvoru, je malý vankúšik obzvlášť bohatý na nervové zakončenia a kapilár. Je to tkanivo prítomné vo všetkých ľudských organizmoch, ktoré sa nachádza mimo aj vo vnútri terminálneho gastrointestinálneho traktu, a ktoré vykonáva množstvo funkcií.
Bohužiaľ, v niektorých prípadoch môže hemoroidné gavocciolo abnormálne napučiavať, spôsobiť krvácanie a spôsobiť pálenie alebo nepohodlie, v niektorých prípadoch s intenzitou, ktorá sťažuje vykonávanie akéhokoľvek druhu činnosti. Práve vtedy, keď takáto situácia nastane, hovoríme o hemoroidoch.
Za normálnych podmienok v skutočnosti hemoroidné gavocciolo napučiava a zmenšuje sa podľa potreby a nie je bolestivé ani obťažujúce. Základom problému hemoroidov sú teda veľmi špecifické stavy. Aby sme pochopili, aké sú príčiny a teda aj prostriedky na liečbu hemoroidov, je v prvom rade dôležité pochopiť, čo je hemoroidné gavocciolo, aké funkcie plní a aké podmienky ho môžu zmeniť.
Čo je hemoroidné gavocciolo
Hemoroidálne gavocciolo je zvláštne tkanivo – druh vankúša – umiestneného vo vnútornej časti posledného črevného traktu, ako aj vo vonkajšej časti. Zvláštnosťou tohto špecifického tkaniva je možnosť postriekania krvou vďaka vysokej hustote vlásočníc, a teda napučiavať a následne v prípade potreby postupne zmenšovať objem.
Mechanizmus zväčšovania a úbytku objemu hemoroidného gavocciola je nevyhnutný na to, aby bolo možné kontrolovať defekáciu: v skutočnosti zaručenie zväčšenia objemu tkaniva zabraňuje úniku výkalov, zatiaľ čo v opačnom prípade s relaxáciou štruktúry dochádza k je uvoľnenie čreva. Kým hemoroidné gavocciolo patriace do terminálneho komplexu čreva je dobrovoľné, horné, teda umiestnené vnútorne, má mimovoľný mechanizmus účinku.
Avšak po určitej udalosti, ako je kapilárnej krehkosti alebo najmä úsilie sa hemoroidov gavoccioli môže napučiavať a tak zostane, čo spôsobuje bolesť a krvácanie.
Príčiny opuchu hemoroidnej púpavy
Opuch, krvácanie a presakovanie hemoroidného klinu sú všetky príznaky, ktoré patria k stavu známemu ako hemoroidy. Príčiny, ktoré môžu vyvolať zmenu normálnych stavov hemoroidálnych gavocciol, sú rôzne.
Jedným z nich je nepochybne tvrdnutie stolice.
V skutočnosti, keď je odpadový materiál obzvlášť húževnatý a tvrdý, črevné svaly a hemoroidálne gavoccioli sa nadmerne namáhajú, aby zabezpečili jeho únik. Táto námaha, ktorá nepochybne predstavuje stresový stav, môže byť základom prasknutia vlásočníc vnútorných aj vonkajších gavocciol, čo prakticky spôsobí vznik veľmi bolestivého a obťažujúceho trombu.
Hemoroidálne gavoccioly sa v tomto prípade môžu nachádzať mimo konečníka alebo napučiavať vo vnútri čreva. To samozrejme bráni aj vypudzovaniu stolice. Iné príčiny hemoroidov treba hľadať v iných situáciách. Je napríklad známe, že tí, ktorí trávia príliš veľa času na nohách, majú vysokú pravdepodobnosť, že sa budú často stretávať s opuchom hemoroidných mechúrov. Podobne bolo pozorované, že piloti leteckých spoločností alebo iní odborníci, ktorí vykonávajú svoju prácu vo vysokých nadmorských výškach, ktorí sú vystavení väčšej gravitačnej sile a dlhší čas, majú hemoroidy častejšie ako u iných subjektov.
Existujú aj niektoré hormonálne nerovnováhy, ktoré postihujú najmä ženy v menopauze, ktoré môžu spôsobiť zmenu normálnych obehových podmienok, a tým spôsobiť tvorbu trombu a hemoroidálnych gavocciol. Ako predisponujúci faktor primárneho významu sa opäť javí vplyv výživy na prejavy hemoroidov.
V skutočnosti je známe, že obzvlášť dráždivé potraviny, ako je chilli, alkohol, niektoré koreniny a aromatické látky v čokoláde, môžu spôsobiť abnormálnu reakciu čreva a spôsobiť prejavy hemoroidov. V závažných prípadoch môže byť prítomnosť akéhokoľvek novotvaru základom častého opuchu a krvácania z hemoroidného gavocciola.
Štádiá opuchu hemoroidného gavocciola
Hemoroidy, v závislosti od ich závažnosti a náročnosti zásahu, možno rozdeliť do 4 štádií. Do prvého štádia patria stavy, pri ktorých dochádza k miernemu vnútornému opuchu hemoroidálnych gavocciol, avšak bez toho, aby došlo k prolapsu (tj presakovaniu tkaniva).
Tieto situácie väčšinou spontánne padnú.
Na druhej strane stavy, pri ktorých opuch bráni alebo v každom prípade obmedzuje vypudzovanie stolice a pri ktorých dochádza k miernemu prolapsu, ktorý sa sám upraví , možno odložiť do druhého štádia.
Oveľa závažnejšie sú situácie, ktoré možno pripísať tretiemu stupňu: v skutočnosti dochádza k výraznému prekrveniu čreva a pozorujeme uvoľnenie hemoroidálnych gavocciol, ktoré sa nevracajú automaticky, ale musia byť premiestnené manuálne. Nakoniec štvrtá fáza zahŕňa situácie, ktorých závažnosť si vyžaduje chirurgický zákrok.
Liečba opuchu hemoroidnej kvapavky
Prírodné prostriedky
Na prevenciu a zníženie presakovania a krvácania hemoroidálnych gavocciol je možné v prvom rade preventívne zasiahnuť svojimi návykmi, či už stravovaním alebo nie. Čo sa týka výživy, je vhodné uprednostňovať stravu bohatú na ovocie a zeleninu.
Ovocie a zelenina totiž môžu v tomto prípade spôsobiť zväčšenie objemu a mäkšiu konzistenciu stolice, a tým podporiť črevný prechod a optimalizovať námahu svalov a črevných vankúšikov. Tento účinok možno pripísať prítomnosti rozpustnej a nerozpustnej vlákniny prítomnej v potravinách.
Cvičenie miernej fyzickej aktivity, ktorá sa však vykonáva neustále, je užitočné na zníženie pravdepodobnosti, že budete trpieť hemoroidmi.
Tento šport v skutočnosti zlepšuje kardiovaskulárny systém, podporuje svalový tonus a pomáha optimalizovať stav ciev. Okrem toho je na zlepšenie mikrocirkulácie vhodné integrovať flavonoidy. Tieto chemické zlúčeniny, najmä prítomné v červenom ovocí, sú schopné preniknúť do endotelu kapilár, vďaka čomu sú odolnejšie a menej náchylné na zlomenie.
Lieky na hemoroidné krvácanie
V prípade bolestivých hemoroidov možno na zmiernenie príznakov použiť určité lieky. Na trhu sú dostupné najmä niektoré lieky na báze kortikosteroidov, ktoré aplikované lokálne tlmia zápal a umožňujú vykonávať určité činnosti.
V niektorých situáciách, ak je problém spôsobený poruchou funkcie krvných ciev, môže lekár odporučiť užívanie liekov na báze adstringentných a vazokonstrikčných látok.
Týmito liekmi je totiž možné regulovať nekontrolovaný únik krvi a zmenšiť objem hemoroidálnych gavocciol. Je zrejmé, že pred použitím akéhokoľvek druhu lieku sa musíte porozprávať so svojím lekárom, ktorý vám bude môcť odporučiť najlepšie riešenie.
Chirurgická intervencia
Ak je to nevyhnutne potrebné – ako pri všetkých stavoch, ktoré spadajú do štvrtého štádia – je možné chirurgicky odstrániť alebo premiestniť zmenené hemoroidné gavocciolo. Existuje niekoľko metód, ktoré možno použiť, ktoré prísne závisia od stavu pacienta.
Dôležité je však zapamätať si, že ide o zákroky, ktoré sa uskutočňujú v dennej nemocnici a ktoré majú relatívne krátke doby zotavenia, zriedka dlhšie ako týždeň. Okrem toho je problém vyriešený vo viac ako 90% prípadov po operácii.
Závery
Hemoroidálne gavocciolo je dôležitou štruktúrou pre ľudský organizmus, ktorá môže v špecifických podmienkach podliehať zvláštnym a bolestivým zmenám. Je dôležité zabrániť zmene hemoroidálneho klinu, pretože bolesť, ktorú to môže spôsobiť, môže byť invalidizujúca.
Ak sa napriek zdravému a aktívnemu životnému štýlu nedarí vzniku hemoroidov predísť, nezúfajte: na radu lekára alebo odborníka je možné siahnuť po najúčinnejšej a najrýchlejšej farmaceutickej liečbe..
Ak sa situácia nedá riešiť liekmi, je dobré podstúpiť operáciu, ktorá je rýchla, účinná a neinvazívna.
Mohlo by vás zaujímať: