Zápal prostaty: príznaky
Zápal prostaty je stav, ktorý postihuje iba mužov, ktorí majú tento orgán zodpovedný za produkciu spermií. Prostata je orgán umiestnený tesne nad mieškom, preto nie je ľahko dostupný.
Jeho zápal je udalosťou, ktorá je s výnimkou niektorých výnimočných príčin úplne bežná a odhaduje sa, že ju aspoň raz v živote zažije každý muž.
Zápal prostaty je, ako je zrejmé zo samotného pojmu, zápalový proces, ktorý sa zvyčajne prejavuje pálením a v niektorých prípadoch aj svrbením, ktoré postihuje celú oblasť panvy.
Samozrejme, pri zápale prostaty môže byť problematické aj vyprázdňovanie alebo vypudzovanie moču, a to z dôvodu blízkosti orgánov zodpovedných za tieto úkony k prostate, ktorá môže byť ďalej podráždená.
V prípade chronického zápalu prostaty môže byť aj sexuálny akt zdrojom bolesti a pálenia, najmä v čase ejakulácie, ktorá stimuluje činnosť prostaty, vystavuje ju ďalšiemu stresu a nátlaku.
Ak je zápal dlhší, pacient môže vykazovať vysokú horúčku, celkovú bolesť a dokonca aj stopy krvi v sperme.
Treba však zdôrazniť, že u niektorých subjektov môže byť zápal prostaty úplne asymptomatický. Ide o prostatitídu definovanú lekármi ako „typ IV“, pri ktorej napriek prítomnosti cytokínov súvisiacich so zápalom pacient nepociťuje žiadny typ symptómu. Práve z tohto dôvodu je dôležité pravidelne absolvovať správne diagnostické testy.
Zápal prostaty: rozdiely medzi akútnym a chronickým
V závislosti od spúšťacích faktorov možno získať štyri typy prostatitídy, celkovo rozdelené na akútne a chronické. Prvé dva typy zápalu prostaty (I a II) sú bakteriálneho pôvodu a kým prvý je akútny, druhý je chronický.
Rozdiel medzi prvým a druhým typom je v tom, že druhý pochádza z nedostatočnej starostlivosti o ten predchádzajúci. Ide o prostatitídu, ktorá môže trvať mesiace, ak nie roky, ktorá sa však prejavuje občasnými príznakmi, ale s menšou intenzitou.
Hlavnou charakteristikou akútnej prostatitídy je na druhej strane, že má relatívne rýchly priebeh (aj niekoľko dní v prípade okamžitej diagnózy a liečby), ale v každom prípade má oveľa intenzívnejšie príznaky ako chronická prejav.
Ak sa prostatitída typu IV líši od inej prostatitídy bez príznakov, typ III zahŕňa všetky nebakteriálne príčiny ochorenia a môže, ale nemusí byť akútny.
Príčiny prostatitídy
Ako už bolo spomenuté, príčiny prostatitídy možno rozdeliť do dvoch širokých kategórií, a to na bakteriálne a nebakteriálne.
Bakteriálne príčiny zahŕňajú najmä všetky tie mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobiť dlhotrvajúcu infekciu, ktorá priamo alebo nepriamo postihuje reprodukčný systém vo všeobecnosti a špecificky prostatu.
Mikroorganizmy súvisiace s akútnou infekciou prostaty môžu byť mnohé a pochádzajú z rôznych prostredí. Rizikovým faktorom je napríklad nechránený pohlavný styk, keďže vo vagíne môžu sídliť niektoré baktérie a plesne, ktoré sú zodpovedné nielen za zápal prostaty, ale aj za generalizované.
Už vypitie malého množstva vody môže napríklad spôsobiť zápal močových ciest a vyvolať podráždenie prostaty, keďže absencia vody vytvára priaznivé prostredie pre mikrobiálne množenie v tkanivách.
Ak akútny bakteriálny zápal môže byť spôsobený špecifickými etiologickými agens, chronický nepochybne súvisí s nedostatočnou liečbou predchádzajúceho prípadu; avšak podľa vedeckej literatúry aj chronický zápal môže byť spôsobený špecifickými mikroorganizmami, aj keď ešte neboli jasne zdôraznené.
Čo sa týka zápalu typu III, to znamená, že nesúvisí so žiadnym mikroorganizmom, vedci nesúhlasia s identifikáciou presnej spúšťacej príčiny. Existuje však podozrenie, že nebakteriálny zápal prostaty je spôsobený kombináciou faktorov, akými sú stres, neurologické problémy a nepochybne averzia imunitného systému. Na získanie určitých informácií je však potrebný ďalší výskum.
Prostriedky na prostatitídu
Lieky na zápal prostaty možno rozdeliť do dvoch kategórií: farmakologické alebo prírodné.
Farmaceutické prostriedky
Farmakologické prostriedky, ktoré sa majú použiť, závisia striktne od typu príčiny, ktorá spôsobuje zápal prostaty; ako už bolo spomenuté, keďže spúšťacie príčiny sú úplne odlišné, správna a včasná diagnóza je nevyhnutná na identifikáciu najvhodnejšieho riešenia problému. V prípade prostatitídy prvého typu, bakteriálnej povahy, je často potrebné použitie špecifických antibiotík v závislosti od etiologického agens.
V prípade zápalu prostaty druhého typu sú antibiotiká nepochybne nevyhnutné , aj keď môže byť ťažké určiť najvhodnejší liek kvôli ťažkostiam pri identifikácii priamo zapojeného mikroorganizmu. V každom prípade je absolútne nevyhnutné poradiť sa s lekárom.
K antibiotikám, najmä ak trpíte akútnou prostatitídou, môže byť užitočné kombinovať protizápalové lieky zamerané na zníženie intenzity symptómov u osoby. Okrem toho, ak sa v moči alebo sperme zistia stopy krvi, lekár môže odporučiť príjem koagulantov, ktoré pomáhajú uzavrieť ranu.
Prírodné prostriedky
Príznakom môžete predchádzať alebo ich zmierniť používaním prírodných prostriedkov. Napríklad sa odporúča, aby ste pili veľa vody, ak trpíte zápalom, pretože môže pomôcť zmierniť príznaky. Ako alternatívu vody je možné užívať relaxačné bylinkové odvary, ktoré uvoľňujú svaly a zmierňujú zápalový jav.
Môžete napríklad použiť rastliny ako žihľava, ktoré obsahujú fytosteroly a triesloviny; potom sú tu niektoré molekuly, ktoré pôsobia ako hormóny, ktoré vyvažujú vzťah medzi mužskými a ženskými hormónmi. Táto rovnováha je potrebná na podporu správneho fungovania semenníkov a panvových svalov, čím nepriamo ovplyvňuje prostatu.
Je tiež možné uchýliť sa k tekvicovým semienkam, ktoré vykonávajú takmer rovnakú činnosť ako zásady obsiahnuté v žihľave.
Ďalším liekom na prostatitídu by mohlo byť užívanie kvercetínu, flavonoidu, o ktorom sme hovorili v tomto článku.
Doplnky proti prostatitíde
Na trhu sú prírodné bylinné doplnky, ktoré dokážu zmierniť príznaky zápalu prostaty, najlepšie sú nepochybne:
Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť, ak trpíte zápalom prostaty
Ak trpíte zápalom prostaty, musíte sa vyhýbať niektorým potravinám. Nezáleží na tom, či ide o akútny alebo chronický zápal: v prvom prípade môžu tieto potraviny v skutočnosti zhoršiť príznaky, zatiaľ čo v druhom spôsobujú zvýšenie intenzity.
Je potrebné sa vyhýbať jedlám, ktoré sú príliš zložité a ťažko stráviteľné a tiež obsahujú tuky živočíšneho pôvodu: tieto potraviny môžu v skutočnosti spôsobiť zápchu, a preto sú zodpovedné za zápal panvových stien v dôsledku ťažkostí pri evakuácii.
Samozrejme, je nevyhnutné vyhýbať sa dráždivým jedlám, vrátane chilli: toto korenie v skutočnosti uvoľňuje do obehu niektoré molekuly, ako je kapsaicín, ktoré spôsobujú zvýšenie zápalových procesov, dokonca riskujú spustenie „tichej“ situácie (ako napr. prípad prostatitídy typu IV).
Podobne by sa mal obmedziť kofeín a iné nápoje obsahujúce molekuly nervínu, ako je káva, čaj a nervovo aktívny alkohol. Najmä medzi čajmi je vhodné vyhnúť sa čiernym, koncentrovanejším ako teínové zelené (chemická zlúčenina identická s kofeínom).
Naopak, odporúča sa najmä zavádzanie antioxidantov do tela – schopných pôsobiť proti aktivite niektorých potenciálne dráždivých odpadových produktov pre prostatu – ako aj vyhýbanie sa konzumácii príliš znehodnotených potravín, vrátane varených alebo spálených.
Mohlo by vás zaujímať: