Potreba obmeny stravovania nie je motivovaná len potrebou porušiť rutinu, ale aj zaviesť do stravy potenciálne prospešné látky z takzvaných „superfoods“, teda špeciálnych potravín.
Snaha zostať v súlade s fyzickou aktivitou a dodržiavaním vyváženej stravy môže byť v skutočnosti komplikovaná nielen pre ťažkosti s udržiavaním konštantného rytmu, ale aj pre monotónnosť, ktorú možno pripísať strave, ktorá je vždy rovnaká ako a s niekoľkými obmenami.
Našťastie je svet veľký a bohatý na rôzne ekosystémy, takže v priebehu rokov mnohí učenci a nadšenci navštívili rôzne krajiny, aby našli nové rastliny, zeleninu alebo strukoviny, ktoré by zaviedli do stravy.
Okrem toho niektoré z týchto zložiek preukázali nielen dôležitú nutričnú hodnotu z hľadiska energie a kalórií, ktoré môžu poskytnúť, ale aj pre prítomnosť špecifických bioaktívnych zlúčenín schopných priniesť jeden alebo viacero benefitov pre špecifický systém organizmu človeka.
Do tejto kategórie patrí koreň jakonu, veľmi špecifická zelenina – v niektorých ohľadoch podobná známejším zemiakom – ktorá rastie v blízkosti pohoria Andy.
V súčasnosti sa jakon a jeho koreň rýchlo šíria aj na západ. Takže tu je všetko, čo potrebujete vedieť o tejto hľuze a jej prospešných vlastnostiach.
Yacon root – čo to je
Jakon, ktorého botanický názov je Smallanthus sonchifolius, je trváca rastlina, ktorá rastie v oblastiach objatých Andami, vrátane Argentíny a Kolumbie. Hľuza, ktorá pochádza z rastliny, sa však vo veľkom predáva aj v Peru a na Filipínach.
Podľa niektorých historických artefaktov nájdených v Peru sa jakon počas éry kultúry Mocha konzumoval počas dôležitých slávnostných udalostí a mal aj náboženskú hodnotu, pretože sa ponúkal bohom posmrtného života na privítanie mŕtvych.
Skutočne sa našli sochy zobrazujúce túto konkrétnu hľuzu.
Ako už bolo spomenuté, zelenina vyzerá veľmi podobne ako tá zemiaková a aj nutričné hodnoty sú veľmi podobné, aj keď jakon je chrumkavejší a má sladšiu dochuť , pripomínajúcu melón a jablko.
Hoci výťažky z hľúz je možné kúpiť od roku 2007 prostredníctvom špecifického britského elektronického obchodu špecializovaného na funkčné potraviny, až po roku 2010 akon pritiahol pozornosť mnohých odborníkov na výživu a zdravotníkov.
V tomto období v skutočnosti vedecká literatúra priniesla množstvo údajov týkajúcich sa konkrétnej časti tejto rastliny: koreňov jakonu.
Práve z tohto dôvodu sa v súčasnosti pozornosť odborníkov na výživu a zdravie ľudí úplne obracia na extrakt z koreňa jakonu, ktorého vlastnosti sú vynikajúce.
Vlastnosti koreňa jakonu
Jednou z hlavných charakteristík koreňa jakonu je obsah draslíka. Vzhľadom na nezanedbateľný výskyt hypokaliémie v Taliansku – najmä u ľudí podstupujúcich farmakologickú liečbu – chápeme, ako môže byť užitočné začleniť extrakt z koreňa jakonu do stravy.
Vysoká koncentrácia draselných iónov však nie je jedinou pozoruhodnou vlastnosťou koreňa jakonu. V skutočnosti je potrebné vedieť, že obsahuje veľké množstvo frukto-oligosacharidov – zvyčajne označovaných skratkou FOS – vrátane inulínu.
Inulín je rastlinná vláknina, ktorú ľudské črevo nedokáže stráviť. To však neovplyvňuje jeho užitočnosť, pretože je fermentovaný v hrubom čreve mikroorganizmami, ktoré obývajú oblasť. Z tohto dôvodu je inulín definovaný ako prebiotikum a dnes je to jedna z mála vlákniny bez nutričnej hodnoty, ktorá túto vlastnosť uznáva.
Obsah FOS a inulínu, okrem obzvlášť príjemné chuti koreňového extraktu jakonu, urobili tento produkt platný sladidlo, ktorý bude použitý v nízkokalorickej diéty. Okrem sladenia a nízkeho energetického prínosu prináša koreň jakonu množstvo výhod.
Výhody akonového koreňa
Hlavné výhody koreňa jakonu sa točia okolo obsahu inulínu a FOS. Ako už bolo spomenuté vyššie, inulín je potravinová vláknina, ktorú ľudské črevo nedokáže asimilovať a ktoré nemá potrebné enzýmy.
Inulín má však niektoré dôležité vlastnosti. V prvom rade patrí do kategórie želírujúcich vlákien: to znamená, že pri kontakte s tekutinami vytvára gél a má tendenciu zväčšovať svoj objem. Objemové zvýšenie inulínu spôsobuje, že zaberá viac miesta v žalúdku, čo vedie k intenzívnemu a dlhodobému pocitu sýtosti.
Inými slovami, používanie extraktu z koreňa jakonu vo vašich jedlách nielenže im dodáva exotickejší nádych, ale tiež pomáha znižovať pravdepodobnosť nezdravého občerstvenia počas dňa.
Okrem toho skutočnosť, že ľudské telo nemá enzýmy potrebné na svoj metabolizmus, nebráni ich potenciálnemu využitiu mikroflórou. Mnohí v skutočnosti vedia, že v hrubom čreve sa nachádza veľmi vysoký počet baktérií, ktorých metabolická aktivita má intenzívny vplyv na pohodu ľudského tela.
Niektoré faktory, ako je nevyvážená strava, fajčenie, konzumácia alkoholu a stres, môžu spôsobiť významnú zmenu z hľadiska taxonomického zloženia ľudskej mikroflóry, podporujúc rozvoj baktérií potenciálne schopných poškodiť organizmus, ako aj súvisiace s niektorými patologickými stavmi..
V tejto súvislosti je preto dobré vedieť, že inulín je prebiotikum, teda látka schopná podporovať správnu rovnováhu mikroflóry. V skutočnosti je látka fermentovaná baktériami patriacimi do rodov Bifidobacterium a Lactococcus, ktoré sú široko spojené s blahobytom.
Ďalšou potenciálne zaujímavou aktivitou extraktu z koreňa jakonu je možná prevencia diabetes mellitus 2. typu. Toto veľmi závažné ochorenie je v skutočnosti spojené s mnohými stavmi, vrátane zvýšenia indexu telesnej hmotnosti (typického pre obéznych jedincov) a inzulínovej rezistencie.
V štúdii uskutočnenej na University of Tucuman v Argentíne sa ukázalo, že 120-dňová liečba extraktom z koreňa jakonu je schopná zvýšiť hladinu inzulínu v krvi u obéznych žien, čím umožňuje lepšiu kontrolu hladiny cukru v krvi.
Okrem toho sa v rámci tej istej štúdie zistilo, že ženy, ktoré užívali extrakt, mali väčšiu črevnú pravidelnosť ako subjekty patriace do kontrolnej skupiny. Potvrdzujú to výsledky niektorých in vitro testov , podľa ktorých by koreň jakonu dokázal bojovať proti zápche.
Z tohto dôvodu a kvôli sýtiacim a glukózovým účinkom extraktu z koreňa jakonu bol nedávno označený ako látka na chudnutie.
Ako sa to používa
V súčasnosti z dôvodu nariadení platných v celej Európskej únii nie je možné doviezť koreň jakonu na územie, avšak ovocie je voľne predajné, ak je vypestované v EÚ, takže nájdenie môže byť zložité. ale nie nemožné.v skutočnosti existujú rôzne spoločnosti, dokonca aj v Taliansku, ktoré sa zaoberajú výrobou a predajom tejto hľuzy.
Naopak, extrakt z koreňa jakonu, známy aj ako sirup, získal povolenie na dovoz do EÚ, a preto je jeho nájdenie v tejto forme jednoduchšie.
Sirup z koreňa jakonu má hustú konzistenciu (podobnú medu), ale má veľmi nízky glykemický index, takže ho môžu používať ako sladidlo aj ľudia s cukrovkou.
Sirup získaný jemnými metódami má rovnaké vlastnosti ako koreň jakonu. Môže sa teda použiť na sladenie nápojov, mäsitých jedál, syrov, namiesto medu (aj na sucháre), pričom si užíva všetky jeho dôležité vlastnosti.
Aby však sirup nestratil niektoré zo svojich výhod, mal by sa používať na jedlách alebo v nápojoch, ktoré nepresahujú 70 °C. Za touto hranicou vlastnosti akonového koreňa dramaticky klesnú.
Kde to nájsť
Ako už bolo spomenuté vyššie, v súčasnosti akon nemá potrebné povolenia na dovoz do Európskej únie, takže ak chcete kúpiť ovocie alebo koreň, musíte kontaktovať miestnych výrobcov.
Na druhej strane je jednoduchšie kúpiť sirup, ktorý sa dá kúpiť u rôznych predajcov. Keďže ide o prísadu, ktorú talianske obyvateľstvo v súčasnosti takmer nepozná, v mnohých mestách môže byť ťažké ju nájsť vo fyzických obchodoch, preto sa odporúča nakupovať ju online.
Na Amazone sú aj niektoré produkty z koreňa jakonu, vrátane prášku, lupienkov akonového sirupu a listov rastliny, pozrite sa sem.
Vďaka svojim pozoruhodným vlastnostiam na chudnutie, proti zápche, prebiotickým a nízkokalorickým vlastnostiam bol extrakt z koreňa jakonu zavedený aj do formulácie špecifických doplnkov stravy, vrátane Reduslimu. Vďaka prítomnosti jakonu vám teda doplnok môže pomôcť schudnúť rýchlejšie.
Yacon root: kontraindikácie
Napriek absencii početných štúdií o možných toxických účinkoch akonového koreňa je známe, že ho už po stáročia používajú obyvatelia Južnej Ameriky úplne bezpečným spôsobom.
Napriek tomu je vhodné pred konzumáciou akejkoľvek doplnkovej zložky – najmä ak dodržiavate špecifickú farmakologickú liečbu – poradiť sa so svojím lekárom.
Tí, ktorí po vystavení tejto rastline pociťujú alergické reakcie, patria do rovnakej čeľade ako slnečnica, a preto by akoón nemali konzumovať.
Okrem toho, ak sa rozhodnete pre suplementy na báze jakonu, najlepšie je neprekračovať maximálne odporúčané dávky: látka má totiž laxatívne účinky a môže spôsobiť problémy aj tým, ktorí sú vo všeobecnosti postihnutí častými hnačkovými výtokmi.
Závery
Udržiavanie zdravej a vyváženej stravy po dlhú dobu a zároveň príjemnej pre chuťové bunky je absolútne možné. Koreň jakonu je toho jasným svedectvom. Prídavok sirupu získaného z tohto koreňa určite spríjemní pokrmy bez zvýšenia kalorického príjmu a naopak poskytnutia benefitov.
Aj v tomto prípade je však potrebné prijať príslušné opatrenia. Vždy je potrebné neprekračovať množstvá odporúčané výrobcom alebo dodávateľom, aby sa predišlo nepríjemným následkom.
Okrem toho, ak je zámerom použiť extrakt z koreňa jakonu na urýchlenie chudnutia, nesmieme zabúdať na aktívny životný štýl a vyváženú stravu, základné návyky na dosiahnutie konkrétnych a trvalých výsledkov.