Výpočet ženskej plodnosti: s pravidelným alebo nepravidelným cyklom, otehotnieť alebo nie
Menštruačný cyklus je vyvrcholením presne definovaného obdobia, ktoré sa opakuje každý mesiac, čo definuje reprodukčnú schopnosť ženy. Pomocou niekoľkých jednoduchých informácií je teda možné odhadnúť obdobie plodnosti s premenlivou presnosťou v závislosti od prípadu, čo môže byť mimoriadne užitočné pre maximalizáciu pravdepodobnosti otehotnenia alebo naopak vyhnutie sa tehotenstvu. Tu je teda všetko, čo potrebujete vedieť o výpočte plodnosti.
Výpočet ženskej plodnosti: opakujúci sa cyklus
Menštruačný cyklus za fyziologických podmienok trvá 28 dní. Podľa definície je » menštruačný cyklus » čas, ktorý uplynie od začiatku menštruácie do dňa pred stratou krvi v nasledujúcom mesiaci.
Hoci štandardné trvanie je 28 dní, môže sa vyskytnúť oscilácia, ktorá závisí výlučne od osoby, ktorá, ak je medzi 25 a 36 dňami, môže byť považovaná za normálnu. Čoraz viac žien však trpí nepravidelným menštruačným cyklom, ktorý prinajmenšom zjavne nevykazuje žiadny typ vzoru.
Za normálnych podmienok sa navyše krvné straty predĺžia na 3 až 7 dní, pričom celková strata krvi zriedka prekročí 80 ml.
Menštruačný cyklus je riadený mechanizmami zahŕňajúcimi hormóny, vylučované dôležitými žľazami vrátane hypofýzy, vaječníkov a hypotalamu.
Cyklus, ktorý je úzko spojený s výpočtom ženskej plodnosti, možno rozdeliť do štyroch období.
Prvú predstavujú straty krvi, ktoré zodpovedajú začiatku cyklu. V tejto fáze je stena maternice – ktorá neprijala žiadne tehotenstvo – vypudená a potom sa znova vytvorí.
Na konci straty krvi hypofýza produkuje hormón nazývaný folikuly stimulujúci, ktorý stimuluje vaječníky k produkcii dominantného vajíčka; zároveň v blízkosti maternice dochádza k tvorbe hrubšieho epitelového tkaniva, ktoré má za úlohu bunku chrániť.
Ďalšia fáza, ktorá nastáva asi 7 dní po skončení menštruácie, sa nazýva ovulácia: hormón stimuluje uvoľnenie ženského vajíčka, ktoré sa potom vyleje do maternice na počatie (do 24/48 hodín). V tejto fáze je možné pozorovať bohatú produkciu hlienu pred cyklom, ktorý je viskózny, transparentný a veľmi roztiahnuteľný, a ktorý spôsobuje zvláštny pocit vlhka;
cieľom tejto sekrécie je chrániť oocyt. Do tejto fázy sú teda zahrnuté práve tie plodné dni, počas ktorých je maximálna pravdepodobnosť počatia s odstupom (2/3 dňa pred ovuláciou a 48 hodín po nej).
Pred objavením sa krvných strát nasledujúci mesiac prechádza ženský pohlavný orgán ďalšou fázou, nazývanou postovulácia, počas ktorej dochádza k rýchlej produkcii progesterónu, čo prispieva k tomu, že prostredie je pohostinnejšie pre uhniezdenie oplodneného vajíčka.
Ak nedôjde k oplodneniu, hladina progesterónu rapídne klesne, a tak dôjde k menštruácii. Týmto spôsobom sa menštruačný cyklus začína znova.
Prečítajte si aj Ako dlho trvá ovulácia?
Výpočet plodnosti, aby sa zabránilo otehotneniu: ktoré sú najrizikovejšie dni
Pre ženu, ktorá má pravidelný alebo takmer dokonalý menštruačný cyklus, je výpočet plodných dní – počas ktorých je vhodné vyhýbať sa nechránenému sexu, aby sa obmedzila pravdepodobnosť otehotnenia – celkom jednoduchý. V skutočnosti stačí odkázať na deň nástupu menštruácie.
Výpočet sa v tomto prípade ešte zjednoduší, ak je časový úsek, v ktorom dochádza k stratám krvi, konštantný, pretože cyklus začína dňom, v ktorom začína menštruácia, ale hormonálne mechanizmy sa spúšťajú až od konca straty krvi.
Najrizikovejšie dni, keď sa chcete vyhnúť tehotenstvu, sú tie, v ktorých je ovulácia skutočne prítomná, aj keď je percento rizika aj medzi 5. dňom pred ňou, až do 24-48 hodín po ovulácii.
Je však dobré vyhýbať sa nechránenému pohlavnému styku dlhší čas, pretože existujú faktory, ktoré žena nemôže ovplyvniť, vrátane životaschopnosti partnerových spermií.
To znamená, že ak máte pohlavný styk 7 dní pred ovuláciou, ale mužské spermie majú priemernú životaschopnosť približne 48 hodín, stále existuje určitá šanca na otehotnenie.
Riešením, ako sa vyhnúť nechcenému tehotenstvu, je preto siahnuť po konkrétnych a účinných antikoncepčných prostriedkoch, medzi ktoré patrí aj kondóm.
Kalkulačka plodnosti na otehotnenie: Najlepšie dni na hľadanie tehotenstva
V tomto prípade je reč diametrálne odlišná od toho, čo sa hovorilo o ženách, ktoré si neprajú otehotnieť. Riešenie v skutočnosti spočíva v sústredení pohlavného styku v období predovulácie a ovulácie. Ak je menštruačný cyklus pravidelný, aj v tomto prípade je výpočet veľmi jednoduchý.
Pre výpočet plodnosti s nepravidelným cyklom je však možné použiť jedno z nasledujúcich riešení. Vo všeobecnosti však vždy platí jedno pravidlo: milovanie s partnerom často maximalizuje šance na otehotnenie, najmä ak nedokážete rozoznať, ktoré je plodné obdobie.

Výpočet plodnosti s nepravidelným cyklom: ako rozpoznať plodné dni
V priebehu rokov sa uskutočnilo množstvo štúdií s cieľom nájsť jednoznačné riešenie, ako rozpoznať, ktoré dni sú pre ženy plodné. Napriek enormnému úsiliu a kvôli obrovskej interindividuálnej rôznorodosti sa nepodarilo nájsť vzor, ktorý by vyhovoval všetkým ženám.
Existuje však niekoľko rád na výpočet ženskej plodnosti, ktoré sú vhodné najmä pri nepravidelných menštruačných cykloch a delia sa na empirické a matematické.
Spomedzi matematických metód sa v priebehu rokov tešila mimoriadnemu úspechu metóda známa ako Ogino-Knausova metóda.
Dvaja výskumníci dospeli k formulácii jednoduchej matematickej rovnice, ktorá je založená na čisto štatistických pojmoch, vďaka čomu verili, že je možné rozpoznať plodné obdobie.
Na implementáciu metódy musíte študovať menštruačný cyklus po dobu 12 mesiacov. Podľa Ogino-Knausovej metódy sa teda neplodné obdobie končí n-19 dní po začiatku menštruácie, kde n je trvanie v deň najkratšieho cyklu v predchádzajúcich 12 mesiacoch; naopak neplodné obdobie sa začína m-10 dní po začiatku menštruácie, kde m je dĺžka najdlhšieho cyklu v predchádzajúcich 12 mesiacoch.
Metóda Ogino-Knaus však nie je veľmi spoľahlivá, pretože je známe, že má 30% pravdepodobnosť zlyhania.
Na základe tejto metódy však boli vyvinuté ďalšie ďaleko presnejšie, ktoré spájajú štatistické poznatky s empirickými údajmi.
Niektoré z nich napríklad zahŕňajú pozorovanie cervikálneho hlienu po prebudení a meranie bazálnej teploty (ktorej kolísanie je u žien spojené s prítomnosťou progesterónu v krvi). Tieto informácie v kombinácii so štatistickým modelom umožňujú predpovedať plodné dni s mierou zlyhania menšou ako 2 %.
Jednou z metód, ktoré prijímajú obe opatrenia, je Billingsova metóda, no pre jej správnu aplikáciu je potrebné porovnanie s odborníkom v danej oblasti. Jeho aplikácia môže byť užitočná najmä pri výpočte plodnosti s nepravidelným cyklom.

Často kladené otázky FAQ
Ak je cyklus pravidelný, stačí rozpoznať predovulačné a ovulačné fázy: tieto dni sú totiž najplodnejšie.
Na výpočet ženskej plodnosti s nepravidelným cyklom je potrebné použiť niektoré algoritmy, ktorých presnosť je variabilná. Je však potrebné presne nahlásiť informácie a dobre sa naučiť metódu.
Pre otehotnenie je dobré vypočítať, ktoré sú plodné dni a pohlavný styk sústrediť do nich s odstupom niekoľkých dní na začiatku aj na konci plodnej fázy.
Aby nedošlo k neželanému tehotenstvu, je dobré zdržať sa pohlavného styku v dňoch označených ako plodné. Najúčinnejším prostriedkom zo všetkých je však užívanie antikoncepcie.
Mohlo by vás zaujímať: