Vaginitída: čo to je a aké sú jej príznaky
Termín «vaginitída» sa všeobecne vzťahuje na zápal vagíny, ktorý môže postihnúť viac alebo menej veľké oblasti umiestnené vo vnútri dutiny alebo vonku. V závislosti od príčin súvisiacich s vaginitídou sa tento stav môže prejaviť úplne odlišnými príznakmi. V mnohých prípadoch sú však bežné zápaly, začervenanie a opuch slizníc a veľmi často sú tieto príznaky sprevádzané pretrvávajúcim svrbením.
Sexuálny akt je pri vaginitíde ťažko realizovateľný, keďže okrem svrbenia sa môže objaviť aj opuch a pálenie, ktoré zážitok znepríjemňujú.
K tomu všetkému sa pridáva ešte jeden prejav, obzvlášť častý, ak je stav bakteriálneho pôvodu, alebo sekrécia bieleho alebo žltkastého hlienu (ktorý treba odlíšiť od bežných pošvových tekutín), často so zápachom, niekedy striedaný so svetlou krvácanie nesúvisiace s menštruačným cyklom.
Z toho, čo bolo povedané, možno teda vyvodiť, že zápal pošvy môže byť prevažne dvojakého typu: atrofický alebo bakteriálny.
Amikrobiálne príčiny vaginitídy
Vaginitída nie je nevyhnutne spôsobená zmenou bakteriálnej flóry v danej oblasti. V skutočnosti dokonca aj jednoduché trenie dráždivým materiálom môže spôsobiť vaginitídu. Veľmi často v skutočnosti k tomuto zápalu (najmä ak nie je sprevádzaný sekrétmi a hlienom) dochádza po kontakte pohlavného orgánu s bielizňou obsahujúcou syntetické vlákna, s príliš tuhými absorbentmi alebo po trení danej oblasti (čo môže kontrolovať napríklad pri dlhšej chôdzi).
Tento typ zápalu pošvy môže súvisieť aj s používaním príliš agresívnych detergentov, ktoré môžu podráždiť alebo zapáliť oblasť a spôsobiť dekompenzáciu fyziologického pH, čo môže následne spustiť bakteriálnu zmenu.
Medzi amikrobiálne príčiny vaginitídy patrí aj hormonálna nerovnováha. V takom prípade hovoríme o atrofickej vaginitíde. Atrofickej vaginitídy je obzvlášť spojená s vekom ženy, ako je tomu najmä v dôsledku prechodu, ktorý je sprevádzaný znížením syntézy estrogénu.
V skutočnosti je jednou z hlavných úloh týchto hormónov stimulácia sekrécie glykolipidovej vrstvy, ktorá pokrýva vaginálne steny a ktorá pôsobí ako skutočná ochrana pred vonkajšími vplyvmi. Pri absencii tohto obranného mechanizmu sa teda exponenciálne zvyšuje šanca na prejavenie zápalu pošvy a je veľmi pravdepodobné, že v týchto prípadoch dôjde k hlienovému výtoku.
Ako už bolo spomenuté, atrofická vaginitída je teda stav, ktorý postihuje takmer výlučne ženy v menopauze alebo blízko tejto fázy, čo môže spôsobiť výraznú hormonálnu nerovnováhu.
Bakteriálne alebo plesňové príčiny vaginitídy
Vaginitída môže byť tiež spôsobená zmenou mikroflóry, ktorú možno spätne vysledovať z mnohých príčin; v tomto prípade sa to nazýva vaginóza.
Za normálnych podmienok vagína rozhodne nie je sterilná, naopak, obýva ju množstvo mikroorganizmov, ktoré sú schopné života najmä v neprítomnosti kyslíka alebo s nízkou koncentráciou tohto plynu, vrátane mnohých bifidových baktérií.
Endogénne a mikroflóre vykazuje ochranný účinok proti pôsobeniu patogénnych a zápaly spojené s baktériami, čo vyvolalo rad obranných reakcií. Niektoré správanie však môže spôsobiť nerovnováhu mikroflóry, čím sa tkanivo vystaví kolonizácii negatívnymi mikrobiálnymi druhmi.
Jedným z hlavných faktorov zodpovedných za mikrobiálnu vaginitídu je napríklad zlá hygiena. Dôkladné umytie miesta (čo sa vyskytuje najmä u dievčat, ktoré si z nudy alebo neznalosti miesto poriadne nevyčistia) je určite jednou z hlavných príčin, no čistenie potrebné po vypudení netreba podceňovať.stolica, ktorá môže prísť do kontaktu s oblasťou a spôsobiť kontamináciu črevnými mikroorganizmami, z ktorých niektoré sú patogénne.
Ako už bolo spomenuté, aj odchýlka hodnôt pH od referenčných hodnôt dospelej ženy (okolo 4,5) môže podporiť kontamináciu mikróbmi zodpovednými za vaginitídu. Je to spôsobené tým, že keď sa pH zvýši a priblíži sa k neutralite (asi 7), prostredie je pre tieto mikroorganizmy pohostinnejšie. Náhla zmena pH možno pripísať k nevyváženej stravy, ako aj používanie detergentov, ktoré majú vyrovnávacej pamäte vplyv na vaginálne steny, čím sa pH na vyššie ako fyziologické hodnoty.
Existujú však niektoré patogénne mikroorganizmy, ktoré dobre žijú pri nízkych hodnotách pH, ale ktoré normálne nerastú kvôli aktivite ochranných baktérií ; medzi nimi je napríklad Gardnerella vaginalis, patriaca do rovnakej rodiny bifidových baktérií, ktorá žije, ale nie je aktívna vo vagíne.
Konzumácia antibiotík alebo stresové stavy však môžu spôsobiť smrť dobrých baktérií a spôsobiť, že zodpovední za zápal pošvy, vrátane tej spomínanej, dostanú zabrať.
Podľa rovnakého princípu sa môže premnožiť aj ďalšia huba: je to Candida albicans, zodpovedná za candidu, ktorá sa prejavuje zápalom a belavými sekrétmi s veľmi silným zápachom.
Lieky na vaginitídu
Či už ide o atrofickú alebo bakteriálnu vaginitídu, na zmiernenie príznakov, stimuláciu rekonštrukcie odlupujúceho sa epitelu a obnovu bakteriálnej flóry možno použiť lieky aj prírodné prostriedky. Tu sú teda najvhodnejšie riešenia.
Prírodné prostriedky na vaginitídu
Keďže jedným z najčastejších príznakov zápalu pošvy je zápal sprevádzaný opuchom a začervenaním, prírodné prostriedky sú primárne zamerané na zmiernenie týchto nepríjemných symptómov. V tejto súvislosti je možné v blízkosti postihnutej oblasti aplikovať teplé obklady na báze harmančeka, ako aj piť nápoje s protizápalovými vlastnosťami, vrátane grapefruitovej šťavy a extraktu z aloe vera.
Ak je vaginitída spôsobená trením a podráždením, dôrazne sa odporúča jemne naniesť na postihnuté miesta olej so zmäkčujúcimi a regeneračnými vlastnosťami. Zo všetkých extraktov sa odporúča najmä ten z eukalyptu, ktorý má tiež osviežujúce a antiseptické vlastnosti.
Vo všeobecnosti je platným spojencom vaginálneho zdravia nechtík: tento kvet sa môže používať denne na čistenie orgánu.
Ak je na druhej strane vaginitída spôsobená mikroorganizmami, metódy, ktoré sa majú použiť na zmiernenie symptómov, sú rozmanitejšie. V prvom rade je potrebné konať vďaka výžive. Na podporu rastu mikroorganizmov, ktoré sú pozitívne pre zdravie vagíny, je vhodné každý deň prijímať vlákninu – rozpustnú aj nerozpustnú -, ako aj jogurty (bohaté na vitamíny B), sezónne ovocie a zeleninu. Tiež nezabudnite vypiť aspoň 2 litre vody denne.
Alternatívne sa môžu použiť lokálne lieky s antimikrobiálnou aktivitou na zníženie populácie patogénnych baktérií, vrátane už spomínaného nechtíka, ako aj extrakty z tymiánu a šalvie.
Lieky proti vaginitíde
Ak je zápal pošvy bakteriálneho pôvodu, nemožno vylúčiť ani hypotézu o užívaní probiotík cez vagínu. Aj keď probiotické formulácie nemožno považovať za skutočné lieky, podporujú obnovu bakteriálnej flóry oblasti.
Alternatívne, ak kontaminácia dosiahla príliš vysoké úrovne, môže byť potrebná antibiotická liečba.
Krémy, ktoré sa majú aplikovať na vaginálne steny na obmedzenie infekcie, musia obsahovať benzydamín hydrochlorid alebo metronidazol, dve látky so silným antiseptickým účinkom, ako aj protizápalové účinné látky.
Nakoniec, v chúlostivom prípade atrofickej vaginitídy je dobré poradiť sa so svojím lekárom, aby ste dostali najvhodnejšiu liečbu na báze estrogénu pre váš konkrétny prípad.
Vaginitída v tehotenstve: čo robiť
Tehotné ženy, ktoré ochoreli na vaginitídu, najmä bakteriálnu, sa nemusia obávať, ale aj tak musia urýchlene navštíviť svojho gynekológa. Je to nevyhnutné, pretože nekontrolovaný vývoj Gardnerella vaginalis súvisí s možným predčasným pôrodom.
V závislosti od fyziologického stavu ženy a plodu môže lekár odporučiť užívanie antibiotík ústami alebo lokálnu aplikáciu zásad s vysokou antiseptickou silou. V niektorých prípadoch stačí do stravy zaradiť zvýšenú dávku vitamínu D, ktorého nedostatok zvyšuje pravdepodobnosť ochorenia na bakteriálnu vaginózu.
Pokiaľ ide o vaginitídu čisto zápalového charakteru, stačí sa uchýliť k prírodným liekom kompatibilným s vývojom a rastom plodu a v každom prípade po konzultácii s vašim dôveryhodným gynekológom.