Úzkostné záchvaty: čo sú, príznaky, príčiny, nápravné opatrenia a všetko, čo potrebujete vedieť
Najnovšie vydanie Diagnostického a štatistického manuálu duševných porúch, príručky pre psychológov, psychiatrov a lekárov pracujúcich v príbuzných oblastiach, definuje úzkosť ako predvídanie budúcej, skutočnej alebo vnímanej hrozby. Je to práve časový aspekt, ktorý ho spája a zároveň odlišuje od strachu, ktorý naopak súvisí s bezprostrednou hrozbou.
Vo svetle tejto definície je dobré špecifikovať, že úzkosť nie vždy súvisí s poruchou ; v skutočnosti, keď je vnímaná bezprostredná hrozba, úzkosť môže byť užitočná na ochranu seba, na prijatie správneho a obozretného správania a na stimuláciu uvažovania. Ak bezprostredná hrozba nie je schopná ohroziť osobu (napríklad v prípade skúšky, testu alebo rozhovoru), úzkosť môže dokonca pomôcť zlepšiť výkon.
Porucha naopak vzniká vtedy, keď je vnímanie úzkosti nekontrolovateľné a predovšetkým nemotivované (v tomto prípade hovoríme o záchvate úzkosti alebo kríze), alebo ak trvá dlho a stáva sa neoddeliteľnou súčasťou každodenného života jedinca (generalizovaná úzkosť).. Práve týmto dvom situáciám v skutočnosti venuje Diagnostický a štatistický manuál duševných porúch niekoľko strán.
Príznaky záchvatov úzkosti
Úzkostný záchvat teda spočíva v náhlom nástupe intenzívneho nepohodlia alebo strachu, ktoré dosiahnu vrchol intenzity v relatívne krátkom čase (niekedy stačí niekoľko minút). Na rozdiel od toho, čo by si niekto mohol myslieť, úzkosť neovplyvňuje len psychickú sféru jednotlivca, ale nezanedbateľným spôsobom útočí aj na fyzický stav človeka. Fyzické symptómy často spojené so záchvatom úzkosti zahŕňajú rýchly tlkot srdca, bolesť na hrudníku, pocit nedostatku kyslíka (dusenie), nevoľnosť alebo kŕče v bruchu, potenie a závraty ; v najvážnejších prípadoch môže mať človek dojem, že už nie je sám sebou alebo že realita je pozmenená.
Je zrejmé, že na definovanie záchvatu úzkosti nie je potrebné, aby sa vyskytli všetky tieto symptómy, ale Manuál uvádza, že pre správnu diagnózu musia nastať aspoň 4 z vyššie uvedených vnemov.
Ďalšími príznakmi, ktoré nemajú byť zahrnuté do zoznamu na diagnostiku, môžu byť častý a intenzívny plač alebo bolesti hlavy.
Pre každý z týchto symptómov nie je možné definovať intenzitu, s akou sa môže prejaviť: táto charakteristika striktne závisí od jednotlivca postihnutého záchvatmi úzkosti. V každom prípade je však dôležité snažiť sa udržať kontrolu, zabrániť tomu, aby čo i len jeden z týchto symptómov ohrozil biologické funkcie a predstavoval tak reálne nebezpečenstvo pre zdravie.
Osoba trpiaca záchvatmi úzkosti a jeho okolie potom musia vedieť, že intenzita symptómov môže byť výrazne zosilnená, ak je dotknutá osoba nútená do obmedzeného priestoru a nemá možnosť „úniku“. Patria sem nielen stiesnené a stiesnené priestory, ako sú výťahy alebo malé miestnosti (pre ktoré možno opísať inú špecifickú poruchu), ale aj sociálne situácie, v ktorých sa môže jedinec cítiť „v pasci“ záchvatov paniky. Patria sem napríklad obrady a udalosti.
Príčiny úzkostných kríz
Identifikovať príčinu záchvatov úzkosti nie je vôbec jednoduché. Dôvodom je, že medzi faktormi, ktoré môžu spôsobiť tieto útoky, sú niektoré „tiché“ alebo tie, ktoré jednotlivo a okamžite nedokážu určiť reakciu, ale ktoré, pridané k ostatným a „nahromadené“ v priebehu času, môžu spôsobiť významný príspevok. Práve z tohto dôvodu Manuál definuje záchvat úzkosti ako „neočakávaný“, keďže pri náraste intenzity symptómov nie je možné identifikovať jediný a zjavný spúšťač.
Medzi možnými príčinami je však určite možné vyzdvihnúť faktory súvisiace s temperamentom jednotlivca: tendencia filtrovať a prijímať negatívne emócie spôsobuje napríklad vstup do špirály negativity, ktorá môže dosiahnuť svoj vrchol práve pri častých záchvaty úzkosti.
Okrem toho niektoré z možných príčin súvisia s environmentálnymi faktormi a traumatickými udalosťami. Jedným z najčastejších rizikových faktorov zďaleka je sexuálne alebo fyzické (násilné) zneužívanie v detstve. Netreba však zanedbávať ťažké a stresové situácie, ktoré sa vyskytli v mesiacoch pred prvým záchvatom úzkosti, ako aj zneužívanie alkoholu, fajčenia a drog či drog.
Skutočnosť, že záchvaty úzkosti sú častejšie u jedincov narodených rodičom, u ktorých sa prejavila táto alebo iná úzkostná porucha, naznačuje, že v pozadí tohto stavu je aj faktor genetickej predispozície a čisto biologické mechanizmy; napriek tomu v súčasnosti neboli zvýraznené žiadne špecifické gény alebo sekvencie, ktoré by mohli prispieť k nástupu záchvatu úzkosti; niektorí vedci navyše vyslovili hypotézu, že príčina zvýšeného rizika záchvatov úzkosti u jedincov s rodičmi trpiacimi podobnými poruchami je spôsobená výlučne životnými podmienkami, ktoré sú vytvorené v domácom prostredí, pričom vplyv genetiky je úplne vylúčený.
Úzkostné záchvaty: všetky prostriedky
Hoci sa záchvaty úzkosti javia pre človeka, ktorého sa to týka, ako neprekonateľnú prekážku, s ktorou sa treba jednoducho naučiť deliť, v skutočnosti je dobré vedieť, že na obmedzenie intenzity je možné uchýliť sa k početným prostriedkom rôzneho charakteru. záchvaty úzkosti a naučiť sa s nimi bojovať.
Všetky prírodné lieky na záchvaty úzkosti
Medzi prírodnými liekmi, ktoré môžu pomôcť predchádzať alebo znížiť intenzitu záchvatu úzkosti, je jeden neočakávaný: horčík. Tento minerál, ktorý sa podieľa na nespočetných biologických procesoch, môže pri jeho nedostatku spôsobovať rôzne neduhy, vrátane úzkosti. Pravidelné užívanie, zo stravy alebo z doplnkov ad hoc, je preto užitočné pri liečbe záchvatov úzkosti.
Prípadne je možné uchýliť sa k bylinnej medicíne. Je to technika, ktorá zahŕňa príjem bylinných čajov a nápojov s relaxačnými vlastnosťami, schopných pôsobiť proti symptómom úzkosti; medzi ne patrí známy valerián, harmanček, ako aj medovka a mučenka.
Aromaterapia je podobná fytoterapii , ktorá nezahŕňa priamy príjem nápojov, ale inhaláciu špecifických vôní ; na dosiahnutie tohto účelu je možné uchýliť sa aj k esenciálnym olejom, ktoré je možné pri miernom zahriatí nielen vnímať čuchom, ale aj jemnými pohybmi vmasírovať do pokožky, aby sa umocnila jej relaxačná sila. V tomto smere je možné poradiť sa s odborníkmi alebo odborníkmi na danú tému, ktorí určite vedia ponúknuť cielenejšie rady.
Meditačné techniky
Medzi prírodnými prostriedkami, ktoré možno použiť na boj proti záchvatom úzkosti, sú niektoré špecifické meditačné techniky, ktoré sa možno naučiť vďaka špecifickým kurzom a ktoré nepochybne môžu byť oporou v boji proti negatívnym myšlienkam. Spomedzi nich možno spomenúť napríklad jogu, veľmi slávnu a po celom svete oceňovanú techniku budhistického pôvodu; existujú však aj menej známe alternatívy jogy, ako napríklad Tai Chi (hoci je to konkrétne bojové umenie).
Homeopatické lieky na záchvaty úzkosti
Ambra Grisea, Ignatia Amara, Gelsemium, Aconitum Napellus a Argentum Nitricum sú niektoré z najpoužívanejších prvkov v homeopatii na boj proti úzkosti. V tejto súvislosti sme napísali veľmi podrobný článok, prečítajte si „ Homeopatické anxiolytiká “.
Farmaceutické prostriedky na záchvaty úzkosti
V prípade, že sú záchvaty úzkosti obzvlášť intenzívne, je možné uchýliť sa k niektorým farmaceutickým prostriedkom, ktoré môžu symptómy vyriešiť alebo zmierniť. Medzi nimi sú aj špecifické terapie.
Jedným z najviac odporúčaných liekov na liečbu úzkosti, najmä toho, ktorý sa pravidelne vyskytuje počas záchvatov, je buspirón.
Je to pomocná látka patriaca do kategórie anxiolytík, aj keď na rozdiel od všetkých ostatných liekov patriacich do kategórie nespôsobuje závislosť alebo závislosť. Funguje dlhodobo a nie je návykový. Okrem toho liek nie je hypnotický.
Pri krátkodobom užívaní a nie príliš vysokých dávkach je možné uchýliť sa aj k benzodiazepínom, ktoré však majú ako vedľajšie účinky vznik závislosti a závislosti; medzi ich hlavné účinky patrí liečba nespavosti a kontrast nepríjemných emócií.
Ak naopak potrebujete lieky, ktoré bránia fyzickým následkom spôsobeným úzkosťou, možno spomenúť betablokátory, ktoré sú schopné tlmiť tachykardiu, búšenie srdca, závraty a iné symptómy, pričom nepôsobia na psychickú zložku vyrušujem.
Pred užitím akéhokoľvek druhu lieku je samozrejme nevyhnutné poradiť sa s lekárom.
Ako už bolo spomenuté, záchvaty úzkosti je možné liečiť aj špecifickými sedeniami u psychológa alebo u odborníka oprávneného na liečbu tejto poruchy.
Ak sa rozhodnete uchýliť sa k tomuto riešeniu, nemali by ste sa cítiť zahanbene: v skutočnosti je to voľba, ktorá môže problém definitívne vyriešiť, keďže špecialisti sú schopní poskytnúť aj rady, aby sa zabránilo vzniku budúcich útokov. ako identifikovať koreň problému.
Závery
Úzkosť je teda emocionálny prejav podobný strachu, ale spojený s blížiacimi sa a potenciálne nereálnymi udalosťami alebo podmienkami. Hoci zahŕňa emocionálnu sféru, môže mať následky aj na tele človeka, spôsobiť tachykardiu, pocit dusenia a ďalšie príznaky, ktoré sa u každého človeka líšia. Záchvaty úzkosti by sa však nemali zamieňať s generalizovanou úzkosťou: zatiaľ čo prvé sa v skutočnosti vyskytujú pravidelne a majú vrchol intenzity, generalizovaná úzkosť neustále „koexistuje“ s osobou, ktorá je narezaná., ovplyvňujúce ich voľby a správanie a predovšetkým bez konkrétneho dôvodu, ktorý by ospravedlňoval ich prítomnosť. Je preto dôležité dobre porozumieť rozdielom medzi týmito dvoma stavmi, aby sa zabezpečilo, že liečba bude cielená a vysoko účinná.
Sponzorované oznámenie: