Ťažkosti v nohách môžu postihnúť nielen ženy, ale aj mnohých mužov (hoci si to len zriedka pripúšťajú) . Tento stav v skutočnosti vnímajú všetky živé bytosti aspoň raz za život: nohy sú vnímané alebo sa javia ako opuchnuté, bolestivé a majú ťažkosti s unesením hmotnosti tela.
Je to určite nepríjemný pocit, akútneho alebo chronického charakteru, spojený s rôznymi spúšťacími príčinami. Hoci ťažkosti v nohách postihujú častejšie ženy ako mužov, ako už bolo vidieť, môžu byť postihnutí aj muži.
Našťastie je možné použiť niektoré špecifické prostriedky na zmiernenie pocitu v krátkodobom horizonte a vyriešiť problém trvalým, ak nie trvalým spôsobom. Na dosiahnutie tohto výsledku je však potrebné presnejšie zistiť základné príčiny ťažkosti v nohách, aby ste mohli použiť najlepší liek.
Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o ťažkostiach v nohách, ich možných príčinách a nápravných opatreniach, ktoré je možné prijať.
Ťažkosť v nohách: ako sa prejavuje
Môže sa zdať nadbytočné popisovať symptómy ťažoby v nohách – ide o taký bežný a rozšírený pocit – je však dôležité ich opísať podrobne, pretože niektoré z nich môžu byť indikátorom iných stavov alebo sú jednoducho podceňované.
Napríklad je dobré vedieť, že ťažkosti v nohách sú často spojené s pocitom tepla. Aj keď je vonkajšia teplota normálna, v skutočnosti, ak sú problémy s nohami, môžu byť vnímané ako horúce. Stav sa v mnohých prípadoch zhoršuje, ak je vonkajšia teplota príliš vysoká.
Ďalšími príznakmi spojenými s ťažkosťami v nohách, ktoré sa môžu vyskytnúť len príležitostne, sú kŕče (najmä v noci) alebo bolesti , ktoré pociťujete pri pohybe (napríklad po prechádzke).
Tieto dva symptómy sa musia zaznamenať a oznámiť ich lekárovi, pretože ak sú spojené s ťažkosťami v nohách, môžu naznačovať veľmi špecifické problémy.
Výskyt fialových pruhov spôsobených prasknutím žíl a kapilár, ako aj trasením môže byť ďalšími príznakmi, ktoré sa vyskytujú v spojení s ťažkosťami v nohách a môžu byť spojené s inými špecifickými stavmi.
Vo väčšine prípadov majú všetky tieto príznaky nízku alebo strednú intenzitu, čo neznehodnocuje vykonávané každodenné činnosti. V zriedkavých prípadoch akútneho prejavu však môže byť ich intenzita ani zďaleka zanedbateľná.
Príčiny ťažkosti v nohách
Vo všeobecnosti, pokiaľ neexistujú špecifické podmienky, príčiny ťažkostí v nohách možno pripísať problémom s krvným obehom.
Normálne sú nohy prekrížené veľmi hustou sieťou krvných a lymfatických ciev. Dôvod je rýchlo vysvetlený: úloha týchto končatín je v skutočnosti pre človeka zásadná, pretože sa vďaka nim môže pohybovať.
Čo sa stane v mnohých prípadoch, ako si viete ľahko predstaviť, je zablokovanie týchto mikroskopických kanálikov. Upchatie týchto kapilár alebo lymfatických ciev vytvára sériu problémov, ktoré spúšťajú kaskádovú reakciu.
Jedným z priamych dôsledkov upchatia ciev v nohách je napríklad nedostatočné okysličenie tkanív. Ak rôzne svaly nedostávajú kyslík, rozsah ich pohybu je zjavne výrazne obmedzený. Kyslík je v skutočnosti nevyhnutný na zabezpečenie rôznych metabolických reakcií schopných produkovať energiu.
Okrem ciev sa môžu upchať aj lymfatické cievy. Konkrétne sa tejto situácii pripisuje najväčšia zodpovednosť za únavu a ťažkosť nôh. V skutočnosti, ak sú lymfatické cievy upchaté, dochádza k hromadeniu tekutín v dolnej časti končatín, čomu napomáha gravitačná sila. To vysvetľuje, prečo v takýchto prípadoch najviac opuchnú nohy a členky.
Ako už bolo spomenuté, upchatie ciev a opuchy končatín sú však výsledkom kaskády udalostí. Vo väčšine prípadov je základným problémom hromadenie tukových a cholesterolových plakov.
Tieto nepríjemné látky sa môžu hromadiť nielen vo vnútri žíl a tepien – upchávajú vnútorný lúmen – ale dokážu sa usadzovať aj na vonkajších miestach (ako v prípade intramuskulárneho tuku), čím spôsobujú zvýšený tlak na lymfatické a krvné cesty.
Upchatie kanálikov však nie je jedinou príčinou ťažoby a opuchu nôh . Vo vedeckej literatúre je napríklad popísaných nespočetné množstvo prípadov subjektov, u ktorých sa prejavili ťažkosti v nohách v dôsledku problémov ovplyvňujúcich nervy, ktoré prechádzajú končatinami. V týchto prípadoch môže byť nesprávna komunikácia medzi nervovými zakončeniami základom kŕčov a bolestí, ktoré sa vyskytujú veľmi rýchlo a rovnako intenzívne.
Ďalej, hoci beh a chôdza sú vyslovene pozitívne aktivity nielen pre končatiny, ale aj pre srdcovo-cievny systém a náladu, netreba to preháňať ani prekračovať svoje limity. V mnohých prípadoch je opuch nôh v skutočnosti jednoducho spôsobený zápalovou reakciou svalov a nervových zakončení, ktoré sú často vystavené stresu.
Okrem toho v týchto situáciách môže nastať aj vyššie spomínané vnímanie zdanlivého tepla. Ak sú v skutočnosti vnímané opuchnuté a horúce nohy, možno realisticky predpokladať, že príčinu možno pripísať zápalu.
Existujú aj iné stavy spojené s ťažkosťami v nohách, hoci tieto majú oveľa zriedkavejší výskyt. Ide napríklad o trombózy (často spojené so sklonom k zanedbávaniu príznakov), ale aj herniované platničky.
Ako vyriešiť ťažkosti v nohách
Je jasné, že musia byť prijaté riešenia zamerané na vyriešenie základného problému, najmä ak sa vyskytuje chronickým spôsobom, takže sa pozrime na hlavné prostriedky na liečbu ťažkých nôh.
Prírodné lieky na ťažkosti v nohách
Keď už hovoríme o tom, čo bolo práve povedané, nemôžeme nespomenúť výživu. Dodržiavanie vyváženej a pestrej stravy nielen obmedzuje pravdepodobnosť hromadenia tuku a cholesterolu (ktoré sú základom ťažkostí v nohách), ale poskytuje aj rad molekúl a látok s terapeutickým účinkom, najmä ak sú dodržané správne opatrenia.
V prvom rade nesmieme zanedbávať povestných 5 porcií ovocia a zeleniny denne. Vďaka nim je v skutočnosti možné zaviesť veľa vody, ktorá je nevyhnutná na reaktiváciu lymfatického systému a vypudenie všetkých tekutín zodpovedných za ťažobu nôh a členkov.
Nielen to, ale prostredníctvom príjmu ovocia a mnohých druhov zeleniny je možné integrovať aj vitamíny a minerály potrebné na posilnenie svalov a ciev. Nie náhodou napríklad babičky odporúčajú pri kŕčoch v nohách jesť banány. Táto rada má vedecký základ: zistilo sa, že jedným z hlavných nedostatkov kŕčov v nohách je nedostatok draslíka, minerálu, ktorý je obzvlášť prítomný v banánoch.
Nakoniec, ak hovoríme o problémoch s ťažkosťami v nohách v dôsledku zlého obehu, nemôžeme nespomenúť bobule vo všeobecnosti a konkrétnejšie čučoriedky. Tieto drobné bobule s výraznou, ale zároveň veľmi príjemnou chuťou obsahujú veľmi široké spektrum polyfenolov a antokyánov.
Najmä polyfenoly v čučoriedkach pomáhajú znižovať hromadenie toxických látok vo vnútri krvných kanálikov, pričom majú vazoprotektívny účinok, ktorý ženy obzvlášť vyhľadávajú.
Práve z tohto dôvodu sa v poslednej dobe objavuje čoraz viac liekov na báze polyfenolov obsiahnutých v čučoriedkach, ako aj potravinových doplnkov, ktoré majú rovnaký účel.
Ďalšie lieky na ťažkosť v nohách
Hoci sú hlavnými prostriedkami na zmiernenie opuchov a ťažoby v nohách aktívny životný štýl a vyvážená strava, je dobré vedieť, že nie všetky potenciálne riešenia idú cez ústa.
Ak pociťujete ťažobu a bolesť v nohách, je dobré vedieť, že je možné uchýliť sa k niektorým špecifickým prostriedkom, ktoré sú schopné nielen krátkodobo zmierniť príznaky, ale problém aj definitívne vyriešiť.
Jedným z nepotravinových riešení, ktoré určite najviac oceníte, ak máte najmä v letných horúčavách opuchnuté a ťažké nohy, je uchýliť sa k ľadu. Vytváranie studených obkladov alebo namáčanie nôh a kolien v umývadle so studenou vodou môže byť veľmi užitočné pri riešení niektorých nepríjemných symptómov.
Ale to nie je všetko: v priebehu rokov zašiel farmaceutický priemysel stále ďalej a ďalej vo vývoji prípravkov na kúpele nôh, ktoré sú schopné takmer okamžite uvoľniť, natiahnuť nervy a drasticky znížiť opuchy.
Veľmi často sa napríklad do vôd určených na kúpeľ nôh ponorí niekoľko kvapiek oleja 31, ako aj esencie z harmančeka, levandule a iných kvetov s liečivými vlastnosťami pre telo i ducha.
To však nie je všetko. Ako už bolo spomenuté, jednou z najpravdepodobnejších príčin ťažkostí v nohách je neefektívna cirkulácia, a to ako z hľadiska krvných ciev, tak aj lymfatických uzlín.
Je dobré vedieť, že obeh je možné stimulovať nielen jedlom, ale aj mechanickým zásahom. Napríklad nie každý vie, že existujú masážne prístroje na nohy, ktoré možno použiť kedykoľvek chcete a ktorých cieľom je podporiť správnu cirkuláciu pomocou dobre naštudovaných pohybov.
Okrem mechanických masážnych prístrojov, ktoré je možné zakúpiť a použiť, keď chcete, existujú samozrejme špecializovaní odborníci, ktorí sú schopní masírovať nohy správnym tlakom a správnymi pohybmi, aby vypustili tekutiny.
Závery
Ťažkosti v nohách sú v konečnom dôsledku určite veľmi rozšíreným a mnohokrát aj prehliadaným problémom. Aj keď nejde o vážny stav, môže byť výstražným svetlom pre oveľa závažnejšie situácie, takže by ste mu mali venovať zvýšenú pozornosť.
S radou odborníka a správnymi prostriedkami je možné nielen drasticky znížiť bolesť a ťažkosť, ale aj zabrániť ich budúcemu výskytu.
Často kladené otázky (FAQ)
S najväčšou pravdepodobnosťou vaše lymfatické alebo krvné cievy nemôžu dobre cirkulovať tekutiny, hoci môžu existovať aj iné príčiny.
Studené zábaly a používanie bylín sú skvelé spôsoby, ako dočasne zmierniť príznaky ťažkosti v nohách.
Existujú lieky alebo ad hoc doplnky, založené na špecifických antioxidantoch a polyfenoloch.
Okrem dodržiavania správnej stravy, aby ste predišli problémom, môžete použiť masážne prístroje na nohy.
Mohlo by vás zaujímať: