Obličková kolika, tu je návod, ako rozpoznať príznaky, zistiť, aké sú príčiny a spôsoby nápravy tohto problému bežného pre mnohých Talianov.
Koľkým všeobecne sú kŕče postihujúce svaly a niekoľko orgánov v náhlom ťažký. Medzi nimi patrí obličková kolika medzi najbolestivejšie zo všetkých: niektorí pacienti tvrdia, že bolesť obličkovej koliky je porovnateľná s bolesťou bodnutia.
Okrem toho prítomnosť renálnej koliky nikdy nemožno považovať za fyziologickú, pretože bolesť s ňou spojená je jasným prejavom problému, ktorý si vyžaduje návštevu lekára a zásah zameraný na vyriešenie situácie.
Tu je všetko, čo je potrebné vedieť o obličkovej kolike: príznaky, ako sa rozpoznáva, aké sú spúšťacie príčiny a aké nápravné opatrenia možno prijať.
Symptómy renálnej koliky
Z biologického hľadiska sú obličkové koliky náhle a veľmi bolestivé svalové kontrakcie, po ktorých v krátkom čase nasleduje relaxácia toho istého tkaniva. Rovnako ako pri pohybe dobrovoľného telesného svalu, aj tkanivá – a teda orgány -, ktoré konajú mimovoľne, sledujú tento cyklus, ale môže sa stať, že v určitých prípadoch sa opakovania nesprávne striedajú, čo spôsobuje veľmi intenzívnu bolesť, nazývanú obličky. kolika.
Typické vlastnosti tohto kŕča sú dobre definované: ide o mimoriadne intenzívnu bolesť, ktorá môže v niektorých prípadoch vyraziť dych a ktorá sa prirovnáva k bodnutiu, ktoré prichádza náhle a úplne neočakávane. Podľa mnohých svedectiev sa akcia sústreďuje najmä v noci, aj keď neexistujú vedecké štúdie, ktoré by túto tézu potvrdili.
Ďalšou charakteristikou renálnej koliky je jej trvanie: akokoľvek je bolesť intenzívna, v skutočnosti má tendenciu zmiznúť po niekoľkých sekundách. Jediná kolika preto spontánne ustúpi v priebehu niekoľkých okamihov.
Napriek automatickému priebehu, po zachytení prvej renálnej koliky, je rozumné očakávať ďalšie následné, ktoré sa prejavujú s podobnou intenzitou ako prvá.
Bolesť spôsobená kolikou má tiež tendenciu šíriť sa do iných oblastí tela, pretože intenzita spôsobuje rozšírenie bolesti. V závislosti od typu koliky sa bolesť šíri podľa viac či menej presne definovaného vzoru. V špecifickom prípade obličkovej koliky zápal klesá a má tendenciu zasahovať do podbruška, chrbta a slabín.
Ďalšie príznaky, ktoré môžu predchádzať alebo sprevádzať renálnu koliku, sú nevoľnosť a vracanie, tachykardia, možné potenie a stopy krvi v moči, ktoré sú špecifické pre daný problém. Existujú aj niektoré viac-menej subjektívne prejavy, ktoré nesúvisia so všetkými pacientmi, vrátane potreby častého močenia a pocitu, že močový mechúr nie je úplne vyprázdnený.
Príčiny renálnej koliky

Ako už z názvu jasne vyplýva, obličková kolika postihuje dva špecifické orgány zodpovedné za filtrovanie krvi a uvoľňovanie odpadu do moču: obličky. Tieto dva orgány s tvarom podobným fazuli sú mimoriadne bohaté na malé kanály, tubuly a krvné cievy, ktoré tvoria veľmi kompaktnú, ale poréznu štruktúru, ktorá funguje ako mechanický filter.
Avšak buď v dôsledku predispozície alebo pri nevhodnej diéte sa môže vyskytnúť renálna kolika. Z mechanického hľadiska sú spôsobené zhlukmi častíc, ktoré sa stávajú zložitými, nadobúdajú kompaktný tvar (podobný tvaru malých kamienkov ) a bránia fungovaniu obličiek, známe ako obličkové kamene.
Keď sa tvoria výpočty, v zásade existujú dve situácie, ktorým možno čeliť. V prvom prípade sú obličkové kamene príliš veľké, preto úplne bránia priechodu krvi a tvorbe moču; v druhom prípade sú však kamene príliš veľké na to, aby prešli močom, ale dostatočne malé na to, aby prenikli do tubulov. V tejto špecifickej situácii však tlak vyvíjaný proti prúdu krvi núti menšie kamene prejsť do kanálov, čo spôsobuje neznesiteľnú bolesť.
Príčiny, ktoré vedú k tvorbe obličkových kameňov, sú však mimoriadne rôznorodé. Jedným z hlavných je dehydratácia: pitie malého množstva vody v skutočnosti podporuje zhutnenie častíc, z ktorých sa v skutočnosti stávajú obličkové kamene.
Práve z tohto dôvodu sa odporúča vypiť v priemere 2 litre vody denne.
Nevyhnutný je však aj výber pitnej vody, aby sa predišlo tvorbe obličkových kameňov. Najmä ak pijete veľmi tvrdú vodu bohatú na vápnik a soli, pravdepodobnosť tvorby kameňov je veľmi vysoká. Prirodzene, minerály rozpustené vo vode majú pre ľudský organizmus zásadnú funkciu, preto sa odporúča nepiť len minerálky, ale striedať ich s minerálkami.
Samozrejme, to, čo jete, výrazne prispieva k tvorbe obličkových kameňov. Len si predstavte stravu, ktorá je príliš bohatá na sodík: soľ v skutočnosti okrem toho, že spôsobuje hypertenziu, môže prispievať aj k tvorbe obličkových kameňov rôznej veľkosti. To isté platí pre stravu s vysokým obsahom bielkovín a cukru, ale nie s vodou.
Dokonca aj niektoré zdanlivo netušené potraviny môžu spôsobiť kamene (najmä u predisponovaných jedincov). Medzi ne patrí napríklad špenát, ale aj cvikla a dokonca aj čierny čaj. Myšlienkou opäť nie je démonizovať takéto potraviny, skôr kontrolovať konzumované množstvá.
Záverom možno povedať, že obezita, špecifické ochorenia obličiek a dokonca aj niektoré infekcie môžu spôsobiť tvorbu kameňov alebo kryštálikov, ktoré sú základom renálnej koliky.
Lieky na renálnu koliku

Nižšie uvádzame niektoré prírodné prostriedky a niektoré farmaceutické prostriedky, ktoré sa zvyčajne používajú na boj proti renálnej kolike.
Prírodné prostriedky na obličkovú koliku
Jedným z prírodných liekov na obličkovú koliku je bezpochyby diéta. Čo jesť pri obličkovej kolike? V skutočnosti, len odborník môže odpovedať na otázku s vysokou špecificitou, a to najmä na základe klinického prípadu skúmaná, ale existujú niektoré všeobecné zásady zdravého rozumu nasledovať: piť dostatok vody počas dňa dodržiavať diétu pestrej a vyváženej, vyrobené väčšinou zo zeleniny a vyhýbajte sa konzumácii príliš veľkého množstva mäsa.
Existujú aj predpisy, ktoré sa konkrétnejšie týkajú tohto problému, vrátane výberu vody na pitie, vyhýbania sa konzumácii príliš veľkého množstva zeleniny bohatej na oxaláty a nepreháňania konzumácie čaju.
Medzi babičkine lieky na obličkovú koliku však patria nálevy na báze brezy, metličky, alchechengia a prasličky, všetko zelenina so silnými močopudnými vlastnosťami, ktoré môžu podporiť únik menších obličkových kameňov.
Lieky na renálnu koliku
Našťastie farmaceutický priemysel vyvinul niekoľko metód na zníženie bolesti spojenej s renálnou kolikou. Medzi nápravné opatrenia nepochybne patrí použitie nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), ktoré zmierňujú zápal a zmierňujú bolesť.
Je však dobré mať na pamäti, že tieto lieky pôsobia výlučne na symptóm, no problém neriešia.
Keď je naopak kolika spôsobená mikroorganizmom bakteriálnej alebo plesňovej povahy, najvhodnejším riešením je siahnuť po antibiotikách, prirodzene na lekársky predpis.
Ak sú kamene a tým aj obličková kolika spôsobená stravou alebo inými príčinami a ak to nevyrieši babskými liekmi na obličkovú koliku, je potrebné poradiť sa s odborníkom. V niektorých prípadoch je jediným možným prostriedkom na odstránenie kameňov operácia.
Niektoré z týchto operácií sú minimálne invazívne: môžu sa použiť malé sondy, vložené lokálne, ktoré generujú rázové vlny alebo ultrazvuky zamerané na rozbitie kameňa. Zvyčajne sa tieto operácie vykonávajú v lokálnej anestézii.
Renálna kolika, ako dlho trvajú
Jednorázová obličková kolika má zvyčajne veľmi rýchly priebeh, v rozmedzí od 30 do 60 sekúnd. Počas tejto doby sa bolesť prejavuje náhle a intenzívne, dosahuje vrchol intenzity a následne sa šíri do iných oblastí tela a potom zmizne.
Aj keď má jedna kolika skôr krátky priebeh, je dobré vedieť, že tieto svalové kŕče sa môžu vyskytovať vo viac-menej pravidelných intervaloch, kým sa ich príčina úplne neodstráni.
Existuje niekoľko hypotéz o koncentrácii koliky v konkrétnych časoch dňa, ale v súčasnosti to nie sú isté správy.
Čo jesť s renálnou kolikou
Diéta pri renálnej kolike sa musí určite riadiť presne stanoveným vzorcom, najmä u predisponovaných jedincov. Najvhodnejšie strava je tiež v tomto prípade Mediterranean jedna : je vhodné jesť veľa čerstvého sezónneho ovocia a zeleniny, a zároveň obmedziť spotrebu výrobkov s oxaláty (vrátane špenátom a repy, ako aj lieskové orechy, červené ovocie a čierny čaj).
V strave je tiež potrebné čo najviac obmedziť červené mäso, ktoré okysľuje moč a spôsobuje zrážanie niektorých častíc, pričom minerálne vody sa odporúča striedať s tými, ktoré majú nízky obsah minerálov. Objemovo by mala odobratá voda dosahovať aspoň 2 litre za deň.
Renálna kolika v tehotenstve
Obličkové koliky v tehotenstve sú časté. Zvyčajne nie sú nebezpečné a sú spôsobené zvýšenými nutričnými potrebami ženy, ktorá je hostiteľom plodu. V tomto prípade platia všetky vyššie uvedené odporúčania (pri prvých prejavoch je však vhodné kontaktovať gynekológa a urológa pre adekvátnu a bezpečnú liečbu).
Často kladené otázky FAQ
Renálna kolika sú kŕče, ktoré vznikajú z obličiek a postihujú spodnú časť brucha až po slabiny.
Tie sa prejavujú veľmi intenzívnou bolesťou, často neznesiteľnou, ktorá má veľmi rýchly priebeh.
Spúšťacou príčinou sú kamene, ktoré bránia normálnej funkcii obličiek.
Jedna kolika je veľmi krátka, ale môže sa vyskytovať v skupinách s viac či menej dlhými intervalmi medzi jednou a druhou.
Môžu sa použiť prírodné metódy – súvisiace s potravinami – aj klinické metódy.
Je vhodné jesť sezónne ovocie a zeleninu a piť veľa vody.
Obmedziť treba špenát, cviklu, červené ovocie a lieskové orechy, ovocie bohaté na šťavelany.
Počas koliky sa odporúča piť minimálne mineralizovanú vodu, aby nedošlo k zhoršeniu problému.
Odporúčajúcim špecialistom je urológ.