Nové nádeje pre pacientov s rakovinou hrubého čreva, jedným z najrozšírenejších onkologických ochorení v Taliansku, v skutočnosti tím ISS (Istituto Superiore di Sanità), ktorý koordinuje Dtt.ssa Ann Zeuner z oddelenia onkológie a molekulárnej medicíny, objavil niekoľko » spánkové bunky „ultraodolné voči terapiám používaným v boji proti rakovine hrubého čreva.
Tento objav, ktorý sa uskutočnil aj vďaka vzácnemu prispeniu nadácie AIRC, „pridáva dôležité poznatky o chemorezistencii a rakovinových kmeňových bunkách, ktoré sú kľúčovým cieľom v boji proti rakovine“, ako vysvetlil Inštitút zdravia..
Spiace bunky
Výskum publikovaný v časopise „Journal of Experimental and Clinical Cancer Research“ predstavuje dôležitý pokrok v boji proti rakovine hrubého čreva a pomáha odborníkom lepšie pochopiť, ako môžu rakovinové bunky odolávať liečbe.
Štúdia ukázala, že pri nádoroch hrubého čreva je malá časť buniek v „kľudovom“ stave, preto sa nemnožia tak aktívne ako ostatné, ale vyznačujú sa väčším karcinogénnym potenciálom, následne sú odolnejšie voči terapiám.
Krok vpred vo výskume
«Kľudové nádorové bunky možno prirovnať k semenám rastlín, pretože môžu zostať neaktívne po dlhú dobu a odolávať nepriaznivým podmienkam prostredia a potom o mnoho rokov neskôr prebudiť a regenerovať nádor», hovorí Dr. Zeuner.
Ich štúdium a pochopenie ich slabých stránok je preto nevyhnutné, aby ste ich mohli eliminovať, kým sú v „spánkovom“ stave, alebo aspoň zabrániť tomu, aby sa tieto bunky vrátili do aktívneho stavu.
Identifikácia spiacich buniek a štúdium ich mechanizmov prežitia predstavuje dôležitý krok vo vývoji účinnejšej liečby rakoviny hrubého čreva, dodávajú odborníci.