Pokiaľ ide o živiny, je vždy ťažké si predstaviť, koľko zložiek ľudské telo potrebuje, aj keď len vo veľmi malých koncentráciách. Avšak absencia čo i len jedného z týchto mikroelementov – príliš často zanedbávaných a v mnohých prípadoch dlhotrvajúcich nedostatkov v ľudskom tele – môže úplne alebo čiastočne brzdiť metabolizmus, čo spôsobuje nepriaznivé symptómy rôzneho charakteru.
Jedným z najmenej známych a informatívne menej diskutovaných mikroživín je chróm (jeho variantom je pikolinát chrómu). Hoci je dobre známy tým, že ide o extrémne tvrdý materiál a určite je známe jeho použitie na výrobu veľmi odolných zliatin (napríklad v nehrdzavejúcej oceli) alebo na výrobu náterových hmôt, chróm hrá prekvapujúcu a veľmi dôležitú úlohu v „dodávke“..
V skutočnosti úloha, ktorú tento kov – ak sa užíva v stopových množstvách – zohráva v ľudskom organizme a spôsob, akým optimalizuje metabolizmus, sú známe už od konca 50. rokov 20. storočia .
Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o pikolináte chrómu a jeho úžasných vlastnostiach.
Pikolinát chrómu: čo to je
Pikolinát chrómu je konkrétne organická zlúčenina obsahujúca chróm. Nejde teda o prvok v molekulárnom stave, čo je látka, ktorá pôsobí na organizmus toxicky, ale ide o komplex tvorený jedným atómom chrómu a uhlíkom, vodíkom, kyslíkom a dusíkom.
Estetická zvláštnosť chemickej zlúčeniny spočíva v tom, že pôsobí jasne červenou farbou, a to vďaka molekulárnej štruktúre, ktorá jej umožňuje odrážať svetelné lúče, pričom si zachováva vlnové dĺžky červenej.
Vedecké články zaoberajúce sa chrómom je možné nájsť už v 30. rokoch minulého storočia, avšak až v 50. rokoch je objavená a skúmaná forma pikolinátu z biochemického a potravinárskeho hľadiska. V skutočnosti sa už v roku 1956 v čínskej štúdii hľadali možné účinky pikolinátu chrómu na produkciu vajec a ich kvalitu.
No napriek tomu, že mechanizmy pôsobenia pikolinátu chrómu boli väčšinou akademickou komunitou objasnené a vysvetlené, ešte aj dnes je táto organická zlúčenina zahalená rúškom tajomstva, o ktorej podľa akademického sveta nie sú známe všetky mechanizmy. momentálne.akcia.
Ak je teda známe, že pikolinát chrómu je veľmi špecifická organická zlúčenina, pretože má vo svojej štruktúre jeden z najťažších a najodolnejších kovov, je potrebný ďalší výskum, aby sa odhalili všetky jeho vlastnosti a predovšetkým dávky potrebné v organizme. človeka (v rámci ktorého bola uznaná jeho dôležitosť).
Preto je tu všetko, čo je doteraz známe o pikolináte chrómu a aké funkcie vykonáva v ľudskom tele.
Pikolinát chrómu: na čo slúži?
Pikolinát chrómu hrá podľa vedcov mimoriadne dôležitú úlohu v metabolizme glukózy.
Ako mnohí vedia, glukóza je jedným z najdôležitejších cukrov pre ľudské telo. Ako 6-uhlíkový sacharid sa veľmi dobre metabolizuje a vo veľmi krátkom čase dodá energiu ľudskému telu.
Aby sme pochopili dôležitosť glukózy, stačí vziať do úvahy, že mnohé cukry konzumované s jedlom sa na ňu prirodzene premieňajú predtým, ako sú metabolizované, prostredníctvom chemických reakcií, ktoré sú dobre opísané vo všetkých knihách biológie a biochémie.
Keď je však vaša strava príliš bohatá na sacharidy, riziko akumulácie glukózy v krvi sa enormne zvyšuje. Dôvodom sú najmä dva dôvody: po prvé, existuje riziko príjmu takého množstva cukru, že sa nasýti schopnosť buniek ho metabolizovať.
Po druhé, metabolizmus glukózy je možný len vďaka hormónu – inzulínu – ktorého úlohou je sekvestrovať glukózu prítomnú v krvi a transportovať ju do buniek. Nadbytok cukru však inhibuje produkciu inzulínu.
Tieto stavy vedú najskôr k hromadeniu sacharidov, ktoré sa premenia na tuky a uložia sa do tukového tkaniva. Ak však hladiny glukózy v krvi zostanú dlhodobo vysoké, existuje riziko oveľa závažnejšieho stavu známeho ako diabetes mellitus typu II (alebo častejšie „cukrovka“).
Čo s tým má však pikolinát chrómu spoločné? Tu je to prekvapenie. V skutočnosti sa zdá, že pikolinát chrómu má schopnosť zvyšovať hladinu inzulínu v krvi. Mechanizmy účinku pikolinátu chrómu na hormón ešte nie sú úplne pochopené: existujú ľudia, ktorí predpokladajú, že pikolinát chrómu je schopný interagovať so špecifickými inzulínovými receptormi, čím sa zlepšuje ich funkcia.
Ďalšia štúdia vykonaná v roku 1995 na pikolináte chrómu predpokladala ďalší mechanizmus účinku. Podľa vedcov, ktorí štúdiu napísali, by v skutočnosti pikolinát chrómu bol nielen schopný interferovať s inzulínom, ale aj meniť priepustnosť bunkových membrán, čím by boli tekutejšie.
Na základe chemickej štruktúry molekuly sa v skutočnosti dozvedáme, že je rozpustná v tukoch, teda rozpúšťa sa v tukoch. Vďaka tejto charakteristike a ďalším vlastnostiam by preto podľa vedcov mohla molekula preniknúť cez bunkovú membránu, čím by ju mierne destabilizovala.
Táto destabilizácia by však stačila na to, aby inzulín viazaný na glukózu prenikol do bunky rýchlejšie, čo by umožnilo jeho metabolizmus.
Žiaľ, v súčasnosti neexistujú žiadne isté odpovede: neexistujú žiadne štúdie, ktoré by presne popisovali a zisťovali biologické mechanizmy. Medzi prítomnosťou pikolinátu chrómu a poklesom hladiny cukru v krvi však existuje pozitívna korelácia, ktorá je nevyvrátiteľná.
Navyše, vďaka svojej lipidovej povahe by pikolinát chrómu mohol interferovať s ďalším nepriateľom línie a zdravia: zlým cholesterolom (LDL). Podľa niektorých štúdií by v skutočnosti dokázal sekvestrovať škodlivý cholesterol, odviesť ho do pečene a zabezpečiť jeho premenu na telu prospešné molekuly (vrátane steroidných hormónov).
Spôsobuje vám pikolinát chrómu chudnutie?
V súčasnosti nie je možné preukázať priamu súvislosť medzi stratou hmotnosti a pikolinátom chrómu. Faktom však zostáva, že táto chemická zlúčenina môže nepriamo pôsobiť blahodarne nielen na zdravie, ale aj na postavu. Koniec koncov, hromadenie glukózy v krvi je jednou z hlavných príčin priberania a prejavu obezity, takže eliminácia cukru v krvi môže mať len pozitívny účinok.
To isté platí pre cholesterol. Optimalizáciou jeho odstraňovania z krvi je možné zlepšiť – aj keď nepriamo – celkový metabolizmus a pomôcť jedincovi dosiahnuť zdravú hmotnosť.
Práve pre sekundárny vplyv, ktorý má pikolinát chrómu na ľudský organizmus a na metabolizmus cukrov a tukov, EFSA (Európsky úrad pre bezpečnosť potravín) zatiaľ nepripustil použitie žiadneho tvrdenia – alebo frázy, ktorá by sa týkala priaznivého účinku. na priamu prítomnosť pikolinátu chrómu – na výrobkoch.
Avšak vzhľadom na to, že početné štúdie potvrdzujú jeho priaznivý účinok a jeho netoxicitu, mnohé spoločnosti vyrábajúce doplnky stravy uvažovali o jeho zavedení do svojho zloženia. Medzi suplementy, ktoré obsahujú pikolinát chrómu, patria bezpochyby Keto Actives, Fast Burn Extreme, Reduslim a Cappuccino MCT, produkty schopné stimulovať chudnutie a zlepšiť metabolizmus človeka.
Upozorňujeme však, že doplnky stravy nie sú určené ako náhrada pestrej a vyváženej stravy; navyše účinok suplementov je zaručený len vtedy, ak sú sprevádzané fyzickou aktivitou a zrieknutím sa niektorých zlozvykov.
Kontraindikácie pikolinátu chrómu
V súvislosti s použitím pikolinátu chrómu nie sú hlásené žiadne konkrétne kontraindikácie. Samozrejme je vhodné neprekračovať maximálnu dávku udávanú výrobcom, aby ste sa vyhli nepríjemným následkom.
Existujú určité špecifické informácie týkajúce sa niektorých subjektov, u ktorých sa v priebehu rokov prejavila precitlivenosť na účinnú látku. Z tohto dôvodu sa odporúča, aby ste sa pred užívaním doplnku obsahujúceho pikolinát chrómu poradili so svojím lekárom.
Okrem toho je potrebné vyhnúť sa jeho užívaniu počas tehotenstva a dojčenia. Momentálne nie sú známe žiadne konkrétne negatívne účinky pikolinátu chrómu na matku alebo plod, ale z dôvodu zásady opatrnosti je vhodné neužívať doplnky tejto organickej molekuly.
Závery
Ľudský organizmus je nepochybne mimoriadne zložitý stroj a ani dnes – napriek desaťročiam štúdií – nemožno tvrdiť, že pozná všetky tajomstvá ľudského metabolizmu. Platí to najmä pri zvažovaní pikolinátu chrómu, ktorého účinky sú známe, hoci o mechanizmoch účinku sa toho veľa nevie.
Práve na základe týchto stále vzácnych poznatkov je obzvlášť dôležité používať doplnky stravy na chudnutie vedome a bez prebytočných zbytočností, aby ste si naplno užili ich silné účinky.
Často kladené otázky (FAQ)
Ide o organickú zlúčeninu obsahujúcu ťažký kov, konkrétne chróm.
Funkciou pikolinátu chrómu je hlavne regulovať hladinu glukózy v krvi a izolovať zlý cholesterol.
Môže sa užívať buď pri miernej zmene metabolizmu tukov a cukrov, alebo ak si chcete zlepšiť metabolizmus.
Pikolinát chrómu je prítomný v stopových množstvách v rôznych potravinách vrátane mäsa a rýb, ale možno ho prijímať aj prostredníctvom doplnkov.
Hoci EFSA toto tvrdenie neschválilo, pikolinát chrómu určite môže pomôcť optimalizovať metabolizmus a tým nepriamo spôsobiť chudnutie.
Momentálne nie sú známe žiadne toxické účinky pikolinátu chrómu na ľudské zdravie, no odporúča sa nepreháňať dávky a pri suplementoch sa držať množstiev udávaných výrobcom.
Pikolinát chrómu sa nachádza v mnohých potravinách, najmä v mäse a rybách, ale aj v syroch, vaječných žĺtkoch, pive a slivkách.
Pikolinát chrómu je možné zakúpiť v lekárňach ako súčasť doplnkov stravy určených ad hoc.
Správny čas na užívanie závisí od zloženia doplnku, preto sa odporúča postupovať podľa pokynov.
Zvyčajne je v doplnkoch pikolinát chrómu prítomný v dávkach, ktoré zaručujú príjem okolo 200 mcg / deň, ale toto číslo sa môže líšiť a v žiadnom prípade by sa nemalo brať ako odporúčanie pre dávkovanie.
Pikolinát chrómu – rovnako ako ostatné zložky prítomné v doplnkoch, skutočne funguje, pokiaľ dodržiavate pestrú a vyváženú stravu a aktívny životný štýl.