Ovariálna kolika, tu je všetko, čo potrebujete vedieť o tejto poruche, aké sú príznaky, hlavné príčiny a možné riešenia
Koliky sú prejavy veľmi bolestivé, spôsobené náhlym kontrakciou svalov, nasleduje postupné uvoľnenie. Hlavnou charakteristikou koliky je práve to, že je veľmi násilná, no zároveň rýchla. To však neznamená, že sa môžu vyskytovať často v priebehu niekoľkých hodín.
V závislosti od tkaniva, ktoré postihujú, má kolika presný názov. Vysvetľuje to skutočnosť, že každý typ kŕčov nie je spôsobený spoločným faktorom, ale problémami, ktoré môžu postihnúť skôr jeden orgán ako druhý.
Z tohto dôvodu je dobré vedieť, že určitá kolika môže postihnúť ženský pohlavný systém. a v tomto prípade sa nazývajú ovariálna kolika.
Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o tomto špecifickom type kŕčov.
Čo sú ovariálne koliky
Sú to veľmi bolestivé bolesti, v niektorých prípadoch prinajmenšom neznesiteľné (aj keď sa citlivosť na bolesť u každého človeka líši), ktoré majú zvyčajne veľmi krátky priebeh , ale môžu sa opakovať niekoľkokrát počas dňa a ktoré sužujú pacienta. pohlavný systém ženy.
Zatiaľ čo vo všeobecnosti sa bolesť spôsobená kolikou môže rozšíriť do iných oblastí tela (podľa viac či menej presného vzoru), ovariálna kolika je výnimkou, pretože zápal zvyčajne zostáva obmedzený na pubis (alebo v niektorých prípadoch môže mierne presahujúce nahor aj nadol).
Z biologického hľadiska je príčinou tohto typu koliky náhla a neočakávaná kontrakcia. Vaječníky, podobne ako iné svaly, sa sťahujú a uvoľňujú podľa špecifického vzoru. Keď je však tento vzor poškodený alebo zmenený, spustí sa náhly a prudký zápal, známy ako kolika.
Ovariálna kolika sama o sebe nepredstavuje problém, ale je dôsledkom jednej z možných spúšťacích príčin, ktoré je potrebné identifikovať, aby sa uľavilo od bolesti.
Symptómy ovariálnej koliky
Ako už bolo spomenuté, hlavným príznakom ovariálnej koliky je veľmi silná bolesť krátkeho trvania, ktorá sa často opakuje v priebehu niekoľkých hodín (kým sa nevyrieši vyvolávajúci problém).
V závislosti od príčiny ovariálnej koliky môže byť ovariálna kolika sprevádzaná rôznymi príznakmi. Najmä sa môže často stať, že tieto kŕče sú sprevádzané špinenie, čo je výskyt straty krvi medzi jedným a nasledujúcim menštruačným cyklom.
Zvyčajne je tento typ koliky tiež sprevádzaný a/alebo po ňom nasleduje nafukovanie brucha, ako aj únava a bolesti hlavy.
V špecifickejších prípadoch, a to najmä vtedy, keď je kolika veľmi silná, môže človek trpieť zvracaním, zatiaľ čo v iných situáciách to môže byť sprevádzané hnačkou.
Keďže mnohé symptómy súvisiace s ovariálnou kolikou sa môžu kombinovať s rôznymi situáciami, vždy sa odporúča starostlivo zaznamenať, aké udalosti nastanú, aby ste mali úplný obraz o situácii.
Príčiny ovariálnej koliky
V niektorých prípadoch možno tento typ koliky považovať za úplne fyziologický. V skutočnosti je jednou z hlavných príčin ovariálnej koliky menštruačný cyklus.
Mnoho žien vo fertilnom veku sa sťažuje na intenzívnu bolesť vo vaječníkoch, najmä vo fáze ovulácie.
Súvislosť medzi ovariálnou kolikou a ovuláciou nie je náhodná: z biologického hľadiska sa v skutočnosti stáva, že v tomto období menštruačného cyklu vaječník – najmä ten pravý – produkuje vajíčkovú bunku a pretláča ju cez vajcovod. trubice, aby bola k dispozícii na prípadné oplodnenie. Táto aktivita, a najmä kontrakcia a relaxácia potrebná na uvoľnenie bunky, spôsobuje bolesť, a tým spôsobuje ovariálnu koliku. V tejto fáze je navyše možné pozorovať zmenu množstva a konzistencie hlienu krčka maternice.
Ako už bolo spomenuté, vnímanie ovariálnej koliky sa líši podľa prahu vnímania jednotlivcov, pre ktoré niektoré ženy vnímajú jednoduché bolesti, zatiaľ čo iné sa domnievajú, že bolesť je neznesiteľná.
Ak vaječník nedokáže vypudiť vajíčko alebo tekutinu, ktorá ho chráni, môže sa vytvoriť benígna cysta, ktorá v krátkom čase ustúpi, čo môže v niektorých prípadoch spôsobiť cysty na vaječníkoch.
Existujú aj ďalšie zriedkavé komplikácie – vrátane rakoviny maternice, polycystických vaječníkov a endometriózy – ktoré môžu spôsobiť častú ovariálnu koliku. Tieto príznaky si však vyžadujú starostlivé vyšetrenie na presnú diagnózu.
Torzia vaječníkov, stav, ktorý spôsobuje, že sa žľaza otáča sama od seba, čo vedie k upchatiu krvných kanálikov, môže tiež spôsobiť intenzívnu ovariálnu koliku. V tomto prípade je potrebné ďalej skúmať, pretože dlhodobé krútenie môže viesť k nekróze žľazy.
Ovariálna kolika v tehotenstve
Niektoré ovariálne koliky v tehotenstve sú bežné, najmä ak sa vyskytujú v prvých týždňoch tehotenstva. Všetko je vždy spojené s hormonálnymi zmenami, ktoré regulujú tieto javy, ktoré sa môžu často vyskytovať v prvých týždňoch tehotenstva, ktoré treba považovať za prípravné.
Preto sa ovariálna alebo panvová kolika v tehotenstve, ak sa nachádza v prvom trimestri, môže byť považovaná za normálnu.
Ak je však bolesť príliš silná alebo častá, a najmä ak je sprevádzaná stratou krvi, môže to znamenať mimomaternicové tehotenstvo.
Nakoniec, keď sa v posledných týždňoch tehotenstva objaví kolika, je dobré venovať tomu maximálnu pozornosť: v niektorých prípadoch môžu bolesti naznačovať predčasný pôrod alebo nebezpečné odlúčenie placenty.
Ovariálna kolika v menopauze
Ako už bolo spomenuté, menštruačný cyklus a súvisiace javy sú prísne regulované hormónmi. V období menopauzy rozhodne nechýbajú hormonálne nerovnováhy a kolísanie ich koncentrácie, čo vysvetľuje občasnú ovariálnu koliku, ale aj ďalšie príznaky vrátane bolesti pri pohlavnom styku a zápchy.
Ak sa však kolika stupňuje alebo je častejšia, je potrebné poradiť sa s gynekológom a zistiť stav vášho reprodukčného systému, pretože príliš prudká alebo úzka ovariálna kolika môže byť varovným signálom pre vážnejší problém.
Lieky na ovariálnu koliku
Lieky na ovariálnu koliku prísne závisia od toho, čo je spúšťacou príčinou. V prípade koliky spôsobenej hormonálnou nerovnováhou môže gynekológ odporučiť užívanie tabletky na reguláciu koncentrácie týchto molekúl, pričom v prípade výskytu útvarov môže byť potrebné ich chirurgicky odstrániť.
V každom prípade, na základe konkrétneho problému môže postava gynekológa zasiahnuť, aby určil vhodnú liečbu na vyriešenie vyvolávajúcej príčiny a následne koliky.
Medzitým na zmiernenie bolesti môžete použiť protizápalové lieky vo farmaceutickej aj prírodnej forme.
Medzi najznámejšie farmaceutické protizápalové látky používané pri ovariálnej kolike patria NSAID, ako je diklofenak a ibuprofén.
V prírode však existujú prírodné protizápalové látky vrátane slezu a arniky. Príprava infúzií na báze týchto bylín môže byť preto užitočná na obmedzenie zápalu spôsobeného kolikou; na rovnaký účel možno použiť aj aloe vera, ako aj niektoré koreniny na použitie v kuchyni, ako je kurkuma, zázvor a cesnak.