Nízky obsah železa: príznaky, príčiny, následky a nápravné opatrenia
Nízky obsah železa: príznaky
Nízky obsah železa je podmienkou, ktorú za žiadnych okolností nezanedbávať. Keďže aj vďaka železu sú červené krvinky schopné vykonávať svoju hlavnú funkciu, ktorou je transport kyslíka do všetkých oblastí tela, dá sa povedať, že pri nedostatku kovu trpíme reálnou formou anémia, známa ako anémia z nedostatku železa.
Krvné testy nám umožňujú presne definovať, čo je všeobecne uznávaná nízka hodnota. Najmä nízke hodnoty železa sú definované ako také, keď feritín uvádza namerané hodnoty rovné alebo menšie ako 22 nanogramov/ml krvi.
V prípade nedostatku železa sa preto môžu objaviť mnohé príznaky.
Jedna z nich súvisí hlavne s dýchaním: veľa jedincov trpiacich anémiou z nedostatku železa sa sťažuje na ťažkosti s dýchaním, dýchavičnosť a dýchavičnosť. To sa dá ľahko vysvetliť skutočnosťou, že červené krvinky, ktoré sa v neprítomnosti železa zmenšujú a sú menej schopné zadržiavať kyslík, sa veľmi rýchlo nasýtia, čím nemajú možnosť transportovať plyn do všetkých oblastí tela.
Za jasne červenú farbu krvi sú zodpovedné erytrocyty. Jedným z faktorov, ktoré prispievajú k tomu, že červené krvinky majú typickú farbu, je železo, presnejšie jeho oxidačný stav (čo vysvetľuje, prečo je venózna krv obzvlášť tmavá, zatiaľ čo okysličená krv je jasne červená). Práve z tohto dôvodu spôsobuje nedostatok železa bledosť spojenú s celkovým pocitom slabosti, ktorý sa zvýrazní najmä v blízkosti nôh.
K ďalším celkovým príznakom nedostatku železa v krvi patrí zrýchlenie srdcovej frekvencie, ale aj zníženie teploty v rukách a nohách, bolesti hlavy a podráždenosť.
Príčiny nízkej hladiny železa
Dôvody, ktoré môžu spôsobiť nízku hladinu feritínu v krvi, môžu byť mnohé.
Vo všeobecnosti tento jav častejšie postihuje ľudí ženského pohlavia.
Je to motivované menštruačným cyklom: raz za mesiac v skutočnosti ženy vo fertilnom veku stratia objem krvi v rozmedzí od 30 do 40 mililitrov, ktorý môže v prípade silného cyklu dosiahnuť až 80. Stratené obsahujú veľa erytrocytov, ktorá zase obsahuje veľké množstvo železa, ktoré nemožno znovu zaviesť, s výnimkou stravy.
K tomu treba prirátať fakt, že ľudský organizmus nie je schopný syntetizovať železo, takže ak sa nedostatok spôsobený kolobehom neodstráni, môže sa len zvýrazniť.
Medzi ďalšie príčiny nedostatku železa v krvi patrí nevyvážená strava. Ako už bolo spomenuté, výživa je jediným zdrojom železa, ktoré si ľudský organizmus nevie vyrobiť.
Hémové železo alebo to, ktoré je obsiahnuté v krvi, je prítomné v niekoľkých potravinách, vrátane mäsa (a konkrétnejšie pečene) a mäkkýšov. V priebehu rokov vedci spájali nízku konzumáciu týchto potravín s fenoménom nedostatku železa v krvi.
Dokonca aj niektoré potraviny rastlinného pôvodu obsahujú železo, aj keď ide väčšinou o nehémové železo a predovšetkým prítomné v obmedzených množstvách. Medzi rastlinné potraviny, ktoré ho obsahujú najviac, patria strukoviny, najmä šošovica a sója.
Všetka zelená listová zelenina, vrátane rukoly, tiež obsahuje značné množstvo železa. Problémom však je, že väčšinu nehémového železa získaného z týchto potravín ľudské telo v skutočnosti nevstrebáva. Týmto spôsobom teda potraviny nie sú schopné uspokojiť potrebu železa.
Neschopnosť absorbovať kov, čo spôsobuje pokles hladín molekúl železa v tele, môže byť tiež spôsobené poruchou metabolizmu v ľudskom tele. Na zabezpečenie asimilácie minerálu je v skutočnosti potrebná komplexná skupina enzýmov, ktorých nedostatok obmedzuje vstrebávanie železa.
Enzýmy môžu zlyhať alebo sa stratiť z rôznych dôvodov, vrátane genetických alebo klinických dôvodov. Často v skutočnosti subjekty, ktoré podstúpili operáciu odstránenia alebo úpravy tráviaceho systému, vykazujú v pooperačnej fáze zotavenia skôr nízke hodnoty železa.
Záverom možno povedať, že nedostatok železa sa môže objaviť aj v tehotenstve či dojčení a vysvetľuje sa v tomto prípade potrebou tohto kovu bábätka, ktoré ho odoberá matke.
Nízka hladina železa: dôsledky
Nízka hladina železa je spojená s rôznymi dôsledkami. Okamžite sa následky nízkej hladiny železa prejavia vo forme symptómov opísaných vyššie, no je dobré vedieť, že pri zanedbaní môže nedostatok železa spôsobiť doslova stratu spojivového tkaniva alebo jeho deštrukciu, čo vedie k sérii ďalších alebo menej závažné komplikácie.
V niektorých prípadoch je napríklad alopécia spojená s nedostatkom železa, ako aj so stratou štruktúry a celkovej kvality epitelového tkaniva, ktoré zahŕňa kožu aj nechty.
Ľudia trpiaci anémiou sú viac vystavení akýmkoľvek infekciám alebo zdravotným problémom všeobecne a situácia sa ešte zhoršuje v prípade anémie v tehotenstve.
V skutočnosti existuje množstvo vedeckých štúdií, ktoré sa vyjadrili k možnej súvislosti medzi nedostatkom železa v krvi a predčasnými pôrodmi, prípadne s prejavmi anémie u detí od chvíle, keď prídu na svet. Navyše, podľa niektorých vedcov môže nedostatok železa v tehotenstve ohroziť aj život matky, ktorú častejšie postihuje popôrodná depresia.
Lieky na nedostatok železa
Našťastie je možné na obmedzenie nedostatku železa zasahovať rôznymi spôsobmi, ktoré sú založené najmä na prehľade dodržiavanej stravy. Tu sú ďalšie podrobnosti na zastavenie problému s nízkym obsahom železa od stola.
Čo jesť s nízkym obsahom železa
Aké sú potraviny, ktoré obsahujú železo?
Ako už bolo spomenuté, jednou z potravín najbohatších na hémové železo, teda priamo biologicky dostupné pre ľudské telo, je pečeň. Tento orgán v skutočnosti predstavuje miesto, kde sa ukladá prebytočné železo. Jedenie časti týchto potravín vám umožní bohato uspokojiť dennú potrebu. Ostatné kusy mäsa, aj keď v nižšej koncentrácii, tiež obsahujú biologicky dostupné železo.
Pri zelenine a obilninách, ktoré obsahujú najmä nehemové železo, je diskusia zložitejšia. Keďže kov prítomný v týchto potravinách nie je priamo asimilovateľný, je vhodné prijať riešenia zamerané na maximalizáciu aktivity tráviacich enzýmov. Medzi tieto riešenia patrí napríklad kombinácia potravín s niektorými kyselinami, vrátane kyseliny askorbovej ( vitamín C ) alebo kyseliny octovej, obsiahnutých v octe.
Malo by sa tiež pamätať na to, že v týchto potravinách sú nižšie koncentrácie železa, takže na dosiahnutie rovnakého výsledku, aký sa dá dosiahnuť s kusmi mäsa, je potrebné konzumovať viac zeleniny.
Nedostatok železa: čo robiť
V prípade, že diéta nedokáže nahradiť nedostatok železa, je možné uchýliť sa k užívaniu adekvátne študovaného doplnku stravy. Existujú generické potravinové doplnky, ktoré integrujú všetky mikrozložky, a niektoré sú určené len na kompenzáciu nízkeho obsahu železa.
Odporúča sa nepreháňať dávky suplementov, pretože nadbytok železa môže viesť k problémom s pečeňou aj mimo nej.
Nízka hladina železa v tehotenstve: čo potrebujete vedieť
Organizmus vo fáze rastu a syntézy nových tkanív, akým je plod, samozrejme potrebuje veľké množstvo železa. Plod odoberá tento kov od matky, čo znamená, že mierny pokles železa je počas tehotenstva fyziologický.
Ak však nízka hladina železa dosahuje znepokojujúce hodnoty, je vhodné poradiť sa s gynekológom a lekárom o preštudovaní riešenia, aby nedošlo k poškodeniu matky aj dieťaťa.
Nedostatok železa u detí: čo robiť
V prípade, že sa u dieťaťa prejavia príznaky anémie z nedostatku železa, je vhodné ísť do nemocnice. Od pediatrického oddelenia sa v skutočnosti vyžaduje starostlivá návšteva na vyhodnotenie možného nedostatku erytrocytov v krvi.
Ak áno, v nemocničnom prostredí (aby malo možnosť okamžite čeliť prípadným alergickým reakciám) sa dieťa podrobuje liečbe na báze železnatých solí, ktoré sa podáva orálne počas jedného mesiaca. Ak nízke železo nestúpa, je možné zasiahnuť injekciou do žily.
Ak chcete skontrolovať, či dieťa vstrebáva železo, pomerne účinnou metódou je pozorovanie jeho stolice: ak je veľmi tmavá, pravdepodobne sa privádzané železo neabsorbuje dostatočne.
Často kladené otázky FAQ
Červené krvinky ubúdajú, zmenšujú sa a strácajú schopnosť prenášať kyslík. To všetko má na organizmus neblahé následky.
Nedostatok železa môže ovplyvniť športový výkon, ale vylúčenie zo športu súvisí s rozsahom anémie. Pre viac informácií sa poraďte s lekárom.
Áno, ale nemôžete myslieť na neasimiláciu železa, aby ste schudli. Úbytok hmotnosti je v skutočnosti spôsobený najmä nedostatkom chuti do jedla.
Áno, pretože vo všeobecnosti nedostatok železa oslabuje tému.
Áno, rovnako ako ďalšie nepríjemné príznaky postihujúce tráviaci systém.
Je to zriedkavé, ale boli pozorované prípady alopécie v dôsledku anémie.