Nízka hladina TSH: Príčiny, symptómy, riziká a riešenia
TSH, ktorého skratka pochádza z anglického výrazu tyreotropný hormón, je známa v expandovanej forme, štítnej žľazy stimulujúci hormón. Ide teda o biologickú molekulu s nízkou molekulovou hmotnosťou vylučovanú adenohypofýzou, ktorá je prednou časťou hypofýzy a ktorej cieľom je – ako sa dá odvodiť zo samotného názvu – štítna žľaza.
Z biologického a fyziologického hľadiska tento hormón pôsobí ako stimulátor na produkciu iných molekúl rovnakej triedy, ktoré tentoraz vylučuje žľaza, ktorá predstavuje jeho miesto určenia, čiže hypofýza; konkrétne TSH ovplyvňuje sekréciu FT3 a FT4.
Nasledujú hlavné informácie o krvných hodnotách tohto hormónu a najmä o príčinách a symptómoch spojených s príliš nízkou hladinou TSH, ako aj o liekoch na tento problém.
Nízka hladina TSH: aké sú príčiny
Normálne hodnoty TSH: aké by mali byť
Predtým, ako sa začne diskutovať o príčinách, ktoré spôsobujú výrazné zníženie cirkulujúcich hladín TSH, je dobré poznať referenčné hodnoty a hranicu, pod ktorou sa tento hormón považuje za nízky. Všeobecne uznávané minimálne a maximálne limity TSH sú 0,4 a 4,5 medzinárodných milijednotiek na liter krvi (medzinárodná jednotka je množstvo založené na účinku, ktorý má molekula na ľudský organizmus); štúdia publikovaná v roku 2015 v časopise Thyroid Research však navrhla revidovať hodnoty, čím sa minimálna hranica zvýšila na 0,45 mU / l a maximálna hranica na 4,12 mU / l.
Faktorov, ktoré môžu ovplyvniť odchýlku hodnôt TSH v obehu od tabuľkových, môže byť veľa a nemusia byť nevyhnutne patologické, pretože koncentrácia hormónu sa môže meniť napríklad podľa veku, pohlavia a telesnej hmotnosti.
Môžeme teda uzavrieť tento odsek uvedením čísla pod 0,45 ako nízkej hodnoty tsh a tsh nižšej ako 0,4 ako veľmi nízkej hodnoty tsh.
Príčiny nízkeho TSH: mechanizmus negatívnej spätnej väzby
Jednou z hlavných príčin nízkeho TSH je takzvaný mechanizmus negatívnej spätnej väzby. Ako už bolo spomenuté, hlavným cieľom nízkeho TSH je stimulovať produkciu ďalších dvoch hormónov štítnou žľazou, ktoré sa uvoľňujú do obehu. Vďaka systému negatívnej spätnej väzby má zavedenie hormónov štítnej žľazy do krvných ciev priamy dôsledok zníženia hladín TSH v krvi, a to úplne prirodzeným mechanizmom.
Tento jav vysvetľuje, prečo môžu existovať významné rozdiely v hladinách TSH v obehu, dokonca aj v ten istý deň.
Táto náhla zmena môže byť celkom bežná a fyziologická, no v iných prípadoch môže s niektorými súvisieť špeciálne stavy, vrátane napríklad hypertyreózy.
Hypertyreóza spôsobuje nadmernú produkciu hormónov štítnej žľazy, ktoré podľa opísaného mechanizmu spôsobujú dekoncentráciu TSH.
Meranie hodnôt TSH môže byť preto užitočné pri zvýraznení akejkoľvek dysfunkcie štítnej žľazy.
Basedow-Gravesova choroba ako príčina nízkej hladiny tyreotropínu
Ďalšou udalosťou, ktorá môže spôsobiť pokles tyreotropínu – dlhý názov pre TSH – je Basedow-Gravesova choroba. Tento autoimunitný syndróm, ktorého príčiny ešte nie sú úplne známe, spôsobuje zvýšenú činnosť štítnej žľazy, ako aj tvorbu strumy, podráždenosť, chudnutie a vyčnievanie očnej gule za viečko ; v niektorých prípadoch, ktoré však predstavujú veľmi nízke percento pacientov s diagnózou tohto syndrómu, boli zistené iné očné problémy, závažnejšie ako tie, ktoré boli indikované.
Pre správnu diagnózu ochorenia je kľúčové nájsť protilátky proti TSH receptoru v krvi.
Nízka hladina tyreotropínu: iné príčiny
Medzi ďalšie príčiny, ktoré môžu spôsobiť nízke hladiny TSH, patrí dysfunkcia adenohypofýzy, prijatie hormonálnej liečby alebo niektoré formy rakoviny štítnej žľazy, ktorých výskyt je relatívne nízky. Keď je však TSH nízky, môže dôjsť aj k otehotneniu: v tomto prípade treba považovať pokles hormónu v obehu za úplne pravidelný, najmä v prvých mesiacoch tehotenstva; medzi siedmym a deviatym mesiacom naopak môžu hodnoty prekročiť maximálnu úroveň.
Nízka hladina TSH: príznaky
Čo konkrétne znamená nízka hladina tyreotropínu v tele? Niektoré príznaky sú úplne všeobecné: je to nervozita, nadmerné potenie, úzkosť a návaly horúčavy. V iných prípadoch sa môže vyskytnúť mierna tachykardia (najmä s nízkym tsh v tehotenstve), ako aj znateľný úbytok hmotnosti napriek zvýšeniu chuti do jedla. U žien môže dôjsť k zmene menštruačného cyklu, pričom všetky subjekty môžu byť v najvážnejších prípadoch postihnuté hnačkou, nevoľnosťou a vracaním.
FT3 a FT4: vzťah s hormónom TSH
Ako už bolo vysvetlené, TSH priamo koreluje s prítomnosťou FT3 a FT4 v obehu, čo sú trijódtyronín a tyroxín. Tieto dva hormóny sú konkrétnymi modulátormi metabolických procesov v tele – teda tých, ktoré sú zodpovedné za získavanie energie z potravy – a súvisia s fenoménom termogenézy. To vysvetľuje, prečo úbytok hmotnosti patrí medzi symptómy súvisiace s nízkymi hodnotami TSH v obehu.
Nízky TSH: riziká
Vo všeobecnosti sa pri výskyte mnohých vyššie uvedených symptómov odporúča zúčastniť sa na jednom z mnohých skríningových programov vykonávaných v mnohých nemocniciach a ASL na prevenciu dysfunkcie štítnej žľazy alebo sa inak objednať k endokrinológovi. Nízke koncentrácie TSH spojené s vysokou prítomnosťou hormónov štítnej žľazy môžu pri zanedbaní viesť k vážnym, ale aj nebezpečným a v niektorých prípadoch nezvratným následkom na ľudské zdravie. Spomedzi nich možno spomenúť napríklad zväčšenie a mierne vyčnievanie očných bulbov z jamiek, ktoré sa dá liečiť kvapkami, ale nie vždy sa vrátia do normálneho stavu; opäť, ak sú hodnoty TSH dlhodobo nízke, môžu spôsobiť rušivé a nebezpečné arytmievrátane fibrilácie predsiení. Napokon z ďalších dôsledkov nízkych hladín tyreotropínu v dlhodobom horizonte možno spomenúť demineralizáciu kostí so všetkými problémami, ktoré s týmto stavom súvisia.
Nízka hladina TSH: lieky
Z toho, čo sme videli, je teda zrejmé, že pre telo nie je nebezpečná samotná nízka koncentrácia TSH, ale jeho spojenie s hypertyreózou. Práve z tohto dôvodu je zvyčajne terapia používaná na liečbu tohto stavu hormonálneho typu (s použitím napr. metimazolu) a jej špecifickým cieľom je vrátiť štítnu žľazu do normálneho fungovania. Je dobré spozornieť, pretože hormonálna liečba nezabezpečuje vždy pravidelné dávkovanie, ale je prispôsobená konkrétnemu prípadunajmä na základe hladín hormónov štítnej žľazy v obehu. Je preto dobré poradiť sa s endokrinológom, často absolvovať krvné testy a do bodky dodržiavať navrhovanú liečbu.
Ďalším liekom, ktorý sa používa predovšetkým vtedy, ak sa príznaky nedajú kontrolovať hormonálnou liečbou, je odstránenie štítnej žľazy.
Často kladené otázky FAQ
Tsh: Hormón stimulujúci štítnu žľazu je hormón stimulujúci štítnu žľazu a zameriava sa na štítnu žľazu. Pôsobí ako stimulátor na produkciu iných molekúl rovnakej triedy a existujú prípady, kedy môžu byť jeho hodnoty nižšie ako zvyčajne. Aj keď táto situácia nie vždy súvisí s nejakou patológiou, je dobré ísť až na dno a zistiť príčiny, ktorými môžu byť napríklad dysfunkcie štítnej žľazy, ale aj tehotenstvo či vážnejšie patológie.
Hodnota tsh je nízka, keď je jej hodnota nižšia ako 0,45. Hodnoty pod 0,40 sa považujú za veľmi nízke.
Dôvody, prečo môže mať tsh nízke hodnoty, nie sú vždy patologického typu, jednou z hlavných príčin môže byť v skutočnosti takzvaná „negatívna spätná väzba“.
Ak hovoríme namiesto patológií, nízke hodnoty tsh môžu byť spôsobené Basedow-Gravesovou chorobou. Ďalšími príčinami nízkeho tsh môže byť tehotenstvo.
Najlepšie, čo urobíte, keď máte pochybnosti o svojich hodnotách tsh, je kontaktovať svojho praktického lekára, ktorý vám určite bude vedieť poradiť, čo máte robiť.
Keďže nízke hodnoty TSH sú spojené s hypertyreózou, terapia zvyčajne zahŕňa hormonálnu liečbu, napríklad s použitím metimazolu, a jej hlavným cieľom je prinavrátiť štítnu žľazu do normálneho stavu. Váš lekár a dôkladnejšie návštevy vám s istotou povedia, ako sa vydať na riešenie tohto problému.