Mykóza nechtov: príznaky, príčiny, lieky a prírodné prostriedky
Huby nie sú len jedlé produkty, ale aj mikroorganizmy, ktoré sa v mnohých prípadoch ukážu ako užitočné pre človeka.
Mnohé z týchto húb sa v skutočnosti používajú na fermentáciu potravín a niektoré z nich žijú aj vo vnútri ľudského organizmu.
Keď sa však narušia krehké rovnováhy v mikrobiálnych spoločenstvách alebo ak sa v organizme zakorenia patogénne druhy, možno pozorovať nepriaznivé následky. Jednou z nich je pleseň nechtov, známa aj ako onychomykóza.
Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o tomto stave.
Mykóza na nechtoch: čo to je

Nechtová mykóza, v odbornom žargóne známa ako onychomykóza, je stav, ktorý vzniká pri prvotnej zmene farby nechtov a následnej strate konzistencie, ktorá sa môže pri nevhodnej liečbe rozvinúť až do úplného pádu.
Ide o stav, ktorý má pomerne vysoký výskyt, pričom percentuálne hodnoty sa pohybujú medzi 35 a 50 %. Zdá sa, že pravdepodobnosť, že budete musieť aspoň raz za život čeliť onychomykóze, nezávisí od národnosti, stravovacích návykov, indexu telesnej hmotnosti a iných premenných týkajúcich sa subjektov, s výnimkou pohlavia: v skutočnosti majú muži na mykózu viac predispozícií výrazné nechty ako u žien.
Z mikrobiologického hľadiska je nechtová mykóza skutočnou infekciou, ktorú na rozdiel od bakteriálnych spôsobujú plesne, známe aj ako plesne. Pôvodcom tohto stavu je v mnohých prípadoch bežný komenzál ľudského organizmu.
Nechty na rukách a nohách sú oblasti, ktoré sú všetko, len nie sterilné, naopak, obýva ich nespočetné množstvo mikrobiálnych druhov, ktoré žijú v rovnovážnej situácii a za normálnych podmienok nespôsobujú mykózu.
Z nejakého dôvodu sa však mikrobiálna rovnováha môže zmeniť, čo vedie k väčšiemu rozvoju konkrétneho druhu, ktorý môže dominovať nad ostatnými a napádať iné tkanivá, vrátane nechtov na rukách a nohách.
Pleseň nechtov na nohách je zvyčajne bežnejšia ako tá, ktorá postihuje ruky, ale existuje veľa ľudí postihnutých týmto druhým stavom.
Mykóza nechtov: príznaky
V rovnovážnych podmienkach pleseň nechtov nevykazuje na nechtoch žiadne známky. Vzhľadom na veľkosť mikroorganizmov je však možné pozorovať infekciu až vtedy, keď je už intenzívna a rozsiahla.
Jedným z hlavných príznakov mykózy nechtov na rukách a nohách je ich farebná zmena. Keďže infekciu spôsobujú mikroorganizmy, ktoré sa zvyčajne nachádzajú vo vonkajších častiach tela, zvyčajne sa prejavuje od kútikov. Pozorovaná je prvá chromatická variácia: bežná svetloružová farba nechtov sa javí ako žltkastá, vo vzácnejších prípadoch biela alebo s červenými alebo hnedými škvrnami.
V priebehu dní je možné pozorovať veľmi rýchlu zmenu farby, ako aj rozšírenie plochy ovplyvnenej zmenou, čo svedčí o šírení huby.
Zvláštnosťou príznakov huby nechtov je zmena konzistencie infikovaného tkaniva. V prvom štádiu po rozmnožení mikroorganizmu sa v skutočnosti necht stáva hrubším a zjavne odolnejším a kompaktnejším. Po niekoľkých dňoch však dôjde k opačnému javu a látka má tendenciu sa pri kontakte ľahko drobiť, čím sa postupne odkryje spodná oblasť, ktorú by za normálnych podmienok mala chrániť.
Ďalším pomerne častým príznakom v prípade plesne nechtov je nepríjemný zápach, ktorý postihuje infikovanú oblasť. Najmä v pokročilejších štádiách onychomykózy sa totiž mikroorganizmy zvyknú živiť vápnikom prítomným v nechtoch a nimi produkované metabolity majú nepríjemný a naopak veľmi štipľavý zápach.
V počiatočných štádiách onychomykózy navyše nie je žiadna bolesť (iba v niektorých prípadoch je možné vnímať viac či menej intenzívne svrbenie); u pokročilejších sa však pri každom pohybe ruky alebo nohy môže objaviť pocit nepohodlia alebo bolesti, čo je spôsobené obnažením kože umiestnenej pod nechtom, ktorá je bohatá na nervové zakončenia.
Mykóza nechtov: príčiny

Aby sme vedeli, ako vyliečiť pleseň nechtov, je v prvom rade potrebné poznať príčiny, vykonávať primeranú prevenciu.
Ako už bolo spomenuté, pôvodcom je vo všeobecnosti huba (alebo skupina mikroorganizmov) prirodzene sa vyskytujúca na koži, aj keď nie je invazívna. Väčšinou ide o druhy patriace do rodov Aspergillus a Candida.
Skutočnú príčinu však treba hľadať vo faktoroch, ktoré spôsobujú zvýšenie množstva a metabolickej aktivity spomínaných mikróbov.
Jednou z hlavných príčin mykózy nechtov na nohách je používanie tesnej a zle priedušnej obuvi.
Je dobré vedieť, že tieto mikroorganizmy sú schopné žiť aj bez kyslíka a že uprednostňujú teplé (s teplotami 35 až 40 °C) a vlhké prostredie. Je jasné, že používanie príliš tesných topánok alebo zle priedušných ponožiek vám umožňuje tieto podmienky dokonale obnoviť.
Samozrejme, oslabený imunitný systém (napríklad po užívaní antibiotík) alebo neprijatie potrebných vitamínov a minerálnych komplexov má za následok zvýšenú pravdepodobnosť onychomykózy.
To, čo bolo doteraz povedané, však nevysvetľuje, prečo sa môže vyskytnúť pleseň nechtov. V skutočnosti môžu byť malé rezné rany, dokonca aj tie plytké, medzi pôvodcami plesňových infekcií. V týchto prípadoch môžu patogénne huby prítomné na koži preniknúť pod necht, čo spôsobí prejav vyššie opísaných symptómov. Dokonca aj odstránenie kutikuly, najmä ak sa vykonáva nedostatočne sterilizovanými nástrojmi alebo zubami, môže byť základom chorých nechtov.
Čo sa týka najmä onychomykózy palca na nohe, opäť treba vedieť, že medzi hlavné príčiny patrí používanie spoločných spŕch a šatní – alebo všeobecnejšie miest otvorených pre verejnosť a málo sanitovaných – bez nevyhnutnej prevencia. Plesňová infekcia sa vyskytuje u mnohých ľudí po sprchovaní naboso v telocvični alebo po kúpaní v bazéne.
Vo všeobecnosti okrem toho medzi rizikové faktory súvisiace s onychomykózou patria:
• nízka imunitná ochrana;
• pokročilý vek (z rovnakého dôvodu ako vyššie);
• cukrovka;
• psoriáza (málo známe autoimunitné ochorenie, ktoré sa vyskytuje s výskytom chrást a škvŕn na koži).
Prostriedky proti plesniam nechtov

Po objasnení, aké sú potenciálne príčiny infekcie prstov na rukách a nohách, je dobré poznať prostriedky.
Liečba mykózy nechtov, rúk aj nôh, nie je zložitá a sú dostupné farmaceutické aj prírodné prostriedky. Ihneď po spozorovaní prvých príznakov je však dobré liečiť nechtovú pleseň, pretože aj keď nejde o rizikové ochorenie, pri zanedbaní môže viesť k závažnejším infekciám nechtov, ich padaniu a komplikáciám rôznych druhy.
Tu je teda spôsob, ako vyliečiť pleseň nechtov.
Lieky proti plesniam nechtov
Na liečbu plesní nechtov možno použiť antimykotikum. V skutočnosti ide o lieky obsahujúce molekuly, ktorých hlavným účinkom je decimovať mikrobiálnu populáciu na základe infekcie a vrátiť ju späť na normálnu úroveň. Antimykotikum teda môže pôsobiť presne ako antibiotikum.
Na rozdiel od liekov, ktoré sa asimilujú perorálne, je dobré vedieť, že existujú leštidlá na plesne nechtov. Ide teda o špeciálne pleťové vody, ktoré sa musia aplikovať lokálne.
Medzi najpoužívanejšie účinné látky patrí itrakonazol, molekula, ktorá pôsobí fungistaticky na celú populáciu a ktorá je schopná špecifickejšie pôsobiť na rod Candida; medzi liečivami, ktoré možno asimilovať perorálne, je však flukonazol.
Tieto pomocné látky v kombinácii s inými, aby sa dosiahol synergický účinok, možno nájsť v bežných voľne predajných liekoch.
Mykóza nechtov: prírodné prostriedky
Okrem dodržiavania správnych hygienických pravidiel a udržiavania si vysokej imunitnej obrany je dobré vedieť, že na pleseň nechtov existujú aj prírodné prostriedky. Liečba mykózy nechtov môže v skutočnosti spočívať v použití prírodných pomocných látok, ako je Tea Tree olej, ktorý nielen maskuje nepríjemný zápach, ale má aj fungicídny účinok. Môže sa aplikovať 2 až 3 krát denne priamo na infikovanú oblasť.
Prípadne si môžete urobiť kúpeľ nôh alebo si ruky ponoriť do roztoku 2/3 vody a 1/3 octu. V druhom z nich je kyselina octová vo vysokých koncentráciách, ktorá vytvára nepriateľské prostredie pre huby. Stačí si namočiť ruky alebo nohy na 15 minút, raz denne.
Antifungálne krémy
Platným prostriedkom proti plesniam nechtov (onychomykóza) je používanie špeciálnych krémov, ktoré veľmi často obsahujú síru, kyselinu salicylovú a čajovníkový olej, ako je napríklad krém Keraderm, o ktorom sme hovorili v tomto článku.
Je samozrejmé, že v prípade, že po prijatí prírodných liekov nedôjde k zlepšeniu, je nevyhnutné použiť lieky.
Často kladené otázky FAQ
Áno, ale aby došlo k infekcii, infikovaná oblasť sa musí dotknúť kože inej osoby.
Mykóza sa môže prenášať cez nehygienické verejné miesta (bazény, telocvične atď.); používaním infikovaných ponožiek alebo topánok sa infekcia môže preniesť na ďalšie zdravé nechty.
Samotná mykóza nespôsobuje žiadnu bolesť. Ak však nadobudne ťažkú formu, môže spôsobiť vypadnutie nechtu a následne pocit bolesti.
Vo väčšine prípadov stačí použiť ad hoc liek. V najvážnejších prípadoch však môže byť potrebné zasiahnuť chirurgicky.
Mohlo by vás zaujímať: