• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Lesi2018

  • Home
  • karcsúsíts
  • Egészség
  • Szépség
  • blog
  • Show Search
Hide Search

Moringa: vlastnosti, výhody, použitie a kontraindikácie

Donna · junio 2, 2021 ·

Moringa: vlastnosti, výhody, použitie a kontraindikácie

Čo je moringa

Moringa je z čisto botanického hľadiska rod rastlín patriacich do čeľade Moringaceae. V skutočnosti sa bežný výraz „moringa“ vzťahuje na konkrétny druh, a to Moringa oleifera Lam.

Typické pre indické územia v blízkosti Himalájí, moringa vyzerá ako ker, ktorý môže dosiahnuť výšku niekoľkých metrov. Bežné rastliny majú výšku medzi 4 a 7 metrami, ale sú známe exempláre tohto druhu, ktoré dosiahli výšku 10 metrov. Jeho kmeň je na báze rozvetvený, na dotyk mäkký, takmer špongiovitý. Listy, zvyčajne malé a s charakteristickým oválnym tvarom, majú na časti vystavenej slnku svetlozelenú farbu, na časti v tieni bledozelenú. Na teplejších miestach, ako napríklad v indickom vnútrozemí, môže kvitnúť až 3-krát do roka.

Jeho kvety sú malé a biele, zatiaľ čo plody po dozretí nadobúdajú drevnatú konzistenciu.
Všetky časti rastliny sú jedlé a vo veľkej miere sa používajú v Indii. Pred stáročiami obyvatelia tohto regiónu verili, že ker má zázračné vlastnosti, a to natoľko, že mu dali prezývku „ strom zázrakov “.

Medzi jeho najdôležitejšie funkcie, okrem kozmetických a potravinárskych, patrí funkcia flokulačného činidla. V skutočnosti bola rastlina v blízkosti Nílu široko používaná na čistenie vody na ľudskú spotrebu.

Jeho pestovanie je pomerne jednoduché: rastlina nemá žiadne zvláštne nutričné ​​potreby a počas svojho života si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť; akoby to nestačilo, dokáže dobre odolávať suchu, čo je vlastnosť, ktorá mu umožnila dobre sa prispôsobiť tropickým oblastiam typickým pre Indiu a Egypt.

Moringa: všetky jej prospešné vlastnosti

Vlastnosti moringy sú rozmanité. Ako už bolo spomenuté, pozornosť si určite zaslúžia najmä jeho nutričné ​​vlastnosti. V skutočnosti sa moringa v súčasnosti používa ako zdroj obživy pre nedostatočne rozvinuté populácie, kde je nedostatok potravy a zúri podvýživa.

Vlastnosti moringy sa líšia v závislosti od analyzovanej časti rastliny. Napríklad o listoch je známe, že majú vysoké koncentrácie vysoko biologicky dostupných vitamínov.

Patria sem takmer všetky vitamíny B (s výnimkou B12) a vysoké koncentrácie vitamínu C, výrazne vyššie ako tie typické pre pomaranč. Okrem toho nechýbajú karotenoidy a provitamín A, ako aj skupina minerálov nevyhnutných pre udržanie organizmu, vrátane zinku, vápnika, železa, sodíka a draslíka, ako aj horčíka.

Okrem toho sú listy bohaté na esenciálne aminokyseliny, čo znamená, že ľudské telo ich nie je schopné samostatne syntetizovať, a preto sú obzvlášť výživné.

Nezrelé struky moringy sa zbierajú a používajú ako iné strukoviny v strave. To, čo ich odlišuje, v tomto prípade nie je vysoké percento bielkovín, ale nerozpustná vláknina, ktorú prinášajú, ako aj mangán, ktorý naopak v listoch chýba.

Zo semien moringy sa však získava známy Behen olej, ktorý sa používa v kozmetike na jemné a relaxačné masáže. Olej extrahovaný zo semien moringy, ak nie je rafinovaný, je vhodný aj na ľudskú spotrebu; vyznačuje sa sladkou dochuťou a z nutričného hľadiska je bohatý na nenasýtené mastné kyseliny, pričom všetkým ostatným dominuje olejová (mastná kyselina v extra panenskom olivovom oleji).

Okrem toho z funkčného hľadiska moringa preukázala viaceré pozitívne účinky na ľudské zdravie. Najmä vysoká koncentrácia polyfenolov, vrátane flavonoidov, dáva listom rastliny pozoruhodné antioxidačné vlastnosti.

Okrem toho minerály a iné sekundárne zlúčeniny prítomné v malých koncentráciách spôsobujú, že moringa pôsobí ako prírodné antibiotikum, pretože je najprv aktívna proti grampozitívnym baktériám a potom proti gramnegatívnym baktériám. Okrem toho sa rastline pripisujú protizápalové a protinádorové vlastnosti, aj keď sú potrebné ďalšie štúdie o týchto vlastnostiach, aby sa potvrdila ich prítomnosť.

Moringa má navyše hypocholesterolemické a hypoglykemické vlastnosti , takže stimuluje zníženie hladiny inzulínu v krvi, čím predchádza všetkým problémom súvisiacim s týmto špecifickým stavom. Okrem toho prítomnosť omega 3, 6 a 9 tukov znižuje akumuláciu lipidov v mnohých oblastiach.

Použitie moringy

Moringa ako tropická rastlina nie je vhodná na pestovanie v Taliansku, keďže jej mierne podnebie nedovoľuje žiť v tejto krajine. V Indii, ako aj na všetkých ostatných miestach, kde môže rastlina bez problémov rásť, je jej využitie mnohoraké.

Listy sa napríklad jemne nasekajú na jemný zelený prášok a používajú sa ako príchuť alebo korenie do mnohých jedál; rovnaký výsledok možno dosiahnuť aj dehydratáciou listov vopred.

S listami moringy si obyvatelia ázijských krajín bežne pripravujú polievky, ale aj omáčky a krémy všetkých druhov. Nasekané a sušené listy, prípadne aj fermentované, sa používajú aj na prípravu nálevov.

Podľa mnohých štúdií, jej vlastnosti sú podobné tým matcha čaj, japonského pôvodu.
Struky sa zbierajú a varia, zatiaľ čo semená moringy sa môžu dusiť, opekať alebo extrahovať, aby sa získal olej opísaný vyššie.

Korene, rovnako ako listy, sa nasekajú a používajú na dodanie exotických vôní pokrmom.
Kvety moringy sa naproti tomu pridávajú do čerstvých šalátov a možno z nich získať aj med s osobitou a jemnou arómou.

Zo všetkých práve uvedených použití je v súčasnosti v Taliansku rozšírených len niekoľko. Iste, napríklad do Bel Paese dorazili nasekané a sušené listy moringy, z ktorých sa vyrábajú zdravé nálevy a prospešné nápoje ; podobne aj moringový olej je široko používaný v kozmetike, pretože je zmäkčujúci a vyživujúci.

Ako však už bolo spomenuté, v Taliansku nie je možné zohnať celú moringu, takže struky, korene a stonka sa momentálne veľmi nepoužívajú.

Výživové doplnky na báze moringy

Moringa, respektíve jej listy, sú však široko používané pri príprave špecifických potravinových doplnkov. Dôvod tejto voľby je čoskoro vysvetlený výživnými vlastnosťami listov tejto rastliny, ktoré sú široko opísané vyššie.

Tieto doplnky z moringa, ktorý sa používa pre vyvíjanie antioxidačný účinok, alebo zaviesť živiny, ktoré chýbajú vo vašej strave, sa vyskytujú v rôznych formách. Jednou z najbežnejších foriem je nepochybne prášok: v tomto prípade moringový prášok zelenej farby s jemne korenistou príchuťou možno pridávať do nápojov alebo smoothies, pričom sa dôsledne dodržiavajú dávky odporúčané výrobcom.

Doplnky na báze moringy sú však dostupné aj vo forme kapsúl. Cieľ tejto odlišnej formy príjmu je dvojaký a spočíva nielen v ukrytí exotických vôní, ktoré sa nemusia páčiť každému, ale aj v modulácii uvoľňovania živín, aby sa predĺžil priaznivý účinok zložiek. aktívne zložky obsiahnuté v doplnku.

Pamätajte však, že doplnky stravy nie sú určené ako náhrada jedla, ale ako spojenci pestrej a vyváženej stravy.

Moringa: všetky kontraindikácie

Keďže ide o relatívne novú potravinu pre taliansku populáciu, v súčasnosti nie je možné s istotou tvrdiť absenciu vedľajších účinkov.

Vedecký výskum však v tomto zmysle urobil dôležité kroky vpred, pretože sa zistilo, že nadmerná konzumácia koreňov moringy spôsobuje nevoľnosť, zvracanie a ďalšie nepríjemné symptómy v dôsledku prítomnosti alkaloidu, spirochínu, schopného brániť prenosu nervov. impulzov.

Okrem toho, napriek širokému použitiu moringy ako živiny pre zaostalú populáciu, nemožno vylúčiť, že má vedľajšie účinky na mužov, najmä s ohľadom na akékoľvek alergie.

Okrem toho boli vo vedeckej literatúre publikované niektoré štúdie, ktoré demonštrujú abortívny účinok koreňov a iných častí rastliny; čakanie na ďalšie potvrdenie alebo odmietnutie, preto sa odporúča ako preventívne opatrenie pre ženy v tehotenstve z nespotrebúvajú moringa.

Konzumáciu moringy je potrebné kontrolovať aj pri užívaní drog: v skutočnosti je známe, že chemické zlúčeniny obsiahnuté v tejto rastline môžu interferovať s fungovaním cytochrómu P450 a inhibovať jeho aktivitu.

V prípade, že užívate lieky, ale všeobecnejšie preventívne, dôrazne sa odporúča, aby ste sa pred užívaním extraktov z moringy alebo doplnkov stravy poradili so svojím lekárom.

Filed Under: blog

Primary Sidebar

Entradas recientes

  • Nuubu méregtelenítő lábtapaszok | Vélemények, vélemények és hol lehet megvásárolni
  • A Keto Matcha Blue rossz vélemények vagy működik? Vélemények és vélemények 2022
  • Az Exodermin krém működik? Vélemények, vélemények és árak
  • W-Loss vélemények – A fogyókúrás cseppek működnek vagy átverés?
  • A Zenidol krém működik? Mire való? Vélemények, vélemények és árak

Categorías

  • blog
  • Edzőtermi kiegészítők
  • Egészség
  • hälsa
  • Hälsa och skönhet
  • karcsúsíts
  • Lederna
  • Szépség
  • Uncategorized

Copyright © 2023 · Lesi2018
NYILATKOZAT Az ezen az oldalon található információk tájékoztatási és/vagy reklámcélokat szolgálnak, semmi esetre sem helyettesíthetik orvos vagy szakorvos véleményét vagy diagnózisát, és nem minősülhetnek diagnózis felállításának vagy kezelési előírásnak. Mielőtt bármilyen közölt információ alapján olyan döntést hozna, amelynek teljes valóságtartalma, helyessége és pontossága nem garantálható, javasoljuk, hogy először kérje ki kezelőorvosa, szakorvosa véleményét. A táplálék-kiegészítők nem gyógyszerek, és nem a patológiák megelőzésére, enyhítésére, kezelésére vagy gyógyítására szolgálnak, hanem az étrend kiegészítésére szolgálnak, és helyes étrenddel és egészséges életmóddal kombinálva kell szedni őket. A kiegészítők/kozmetikumok hatása nem garantálható, és személyenként változhat. Előfordulhat, hogy a tartalomban említett vagy jelenlévő információkat, nyilatkozatokat és termékeket a különböző szervek nem értékelték. A gyártók megváltoztathatják a termékek összetételét, használat előtt figyelmesen olvassa el a címkét. Az oldal szerzői nem vállalnak felelősséget a linkeken keresztül hivatkozott oldalakért, sem azok tartalmáért, amelyek idővel változhatnak. A cikkekben közölt tapasztalatok és vélemények reklámozásnak minősülnek, és azzal a céllal íródnak, hogy az emberek megértsék a termékekben rejlő lehetőségeket, a valós dolgokra és személyekre való utalás pusztán a véletlen műve. Olvass el mindent