Quercetin pre prostaty je veľmi dobrý prostriedok, aby sa zabránilo zápalu u organov. Prostata je žľaza charakteristická pre mužskú ľudskú bytosť, ktorá sa nachádza v oblasti brucha v blízkosti močového mechúra. Tak ako všetky ostatné žľazy, prostata produkuje látku, ktorou je v tomto špecifickom prípade spermie, čiže semenná tekutina muža.
Bohužiaľ, v niektorých fázach života – aj keď je to pravdepodobnejšie v starobe – sa prostata môže zapáliť a spôsobiť mužom veľa nepohodlia, pretože zápalový stav môže brániť alebo spôsobiť bolesť pri močení alebo môže zhoršiť schopnosť ejakulácie..
Existujú rôzne typy prostatitídy, ktoré sa líšia na základe vyvolávajúcich príčin a intenzity symptómov: dva typy prostatitídy sú bakteriálneho pôvodu a jeden z nich má akútne symptómy, teda intenzívne, ale sporadické, zatiaľ čo druhý je chronický.., s miernejšími príznakmi, ktoré pretrvávajú v priebehu času.
Okrem toho existuje jedna forma asymptomatická prostatitída, ako aj ďalšia chronická, ale nie v dôsledku aktivity patogénnych mikroorganizmov.
Našťastie existuje niekoľko prírodných liekov, ktoré môžu zabrániť vzniku prostatitídy, ako aj zmierniť jej príznaky. Takže tu je všetko, čo potrebujete vedieť o interakcii medzi kvercetínom a prostatitídou.
👉🏻 Prostatitída? Objavte doplnok Prostatricum Plus (obsahuje aj kvercetín!)
Čo je kvercetín
Z chemického hľadiska je kvercetín flavonoid, teda molekula, ktorá je vďaka svojej špecifickej štruktúre schopná odrážať svetlo, čím dodáva ovociu a zelenine farbu. Jednou z jeho zvláštností, ktorá ho odlišuje od ostatných flavonoidov, je skutočnosť, že sa v prírode nachádza v komplexnej forme spolu s inými molekulami.
Na získanie izolovaného kvercetínu je preto potrebné podrobiť ho chemickému procesu, ktorý umožňuje jeho uvoľnenie od iných materiálov rôzneho charakteru.
Vedci, ktorí prvýkrát pozorovali existenciu kvercetínu, si uvedomili, že flavonoid pôsobí synergicky a veľmi intenzívne s vitamínom C, vo vode rozpustnou molekulou, ktorá sa nachádza v mnohých citrusoch a iných plodoch. Konkrétne molekuly vykazujú synergickú a antioxidačnú aktivitu, ktorá jedincovi zaručuje primeranú ochranu pred nežiaducimi reakciami spôsobenými voľnými radikálmi.
Pri diéte sa prijme v priemere 40 mg kvercetínu, ale väčšou konzumáciou ovocia a zeleniny alebo príjmom potravinových doplnkov je možné túto hodnotu výrazne zvýšiť, avšak bez pozorovania nepriaznivých účinkov na organizmus.
Funkcie, ktoré plní v ľudskom tele, sú pozoruhodné: v prvom rade, ako už bolo spomenuté, je to veľmi silný antioxidant, schopný neutralizovať voľné radikály a zabrániť degradácii iných buniek.
Okrem toho kvercetín tiež preukázal pozoruhodné protizápalové vlastnosti a práve z tohto dôvodu sa používa na liečbu bolesti hlavy a iných bolestí; podľa niektorých výskumníkov je užitočný aj pri liečbe alergií.
Okrem toho bola preukázaná schopnosť kvercetínu zlepšovať stav kapilár a krvných ciev (čím predchádzať a zmierňovať javy, akými sú hemoroidy a kŕčové žily), ale vedci pozorovali aj mierne pozitívnu aktivitu proti predčasnému starnutiu pokožky. Najdôležitejším a preštudovaným aspektom je však ten, ktorý viaže kvercetín a prostatitídu.
Kvercetín a prostatitída
Vzťah medzi kvercetínom a prostatitídou je v akademickom svete dobre známy, aj keď nie všetky aspekty interakcie boli doteraz úplne objasnené.
Isté je, že protizápalové vlastnosti kvercetínu sú sústredené najmä na prostatu.
Práve z tohto dôvodu je kvercetín na prostatitídu prínosom, pretože výrazne znižuje zápal a zmierňuje bolesť. Týmto spôsobom zápalový jav ustúpi a muž môže močiť alebo sa venovať sexuálnym aktom bez nepohodlia a bez symptómov, ktoré takéto zážitky sťažujú.
Malo by sa však špecifikovať, že kvercetín je plne aktívny iba pri chronickej nebakteriálnej prostatitíde; inak v skutočnosti nie je bolesť spôsobená len zápalom, ale aj aktivitou mikroorganizmov, ktoré spôsobujú infekciu, ktorej sa nedá čeliť jediným použitím flavonoidu. V skutočnosti je známe, že kvercetín má antimikrobiálny účinok, aj keď mierny a nepostačuje na boj proti infekcii a jej symptómov a na jej vyriešenie.
Konkrétny vzťah medzi quercetínom a prostatitídou ešte nie je úplne jasný: vedci sa dlho pýtali, prečo je tento bioflavonoid obzvlášť aktívny v blízkosti miesta produkcie mužskej pohlavnej tekutiny, a hoci sa nenašla žiadna jednoznačná odpoveď, predpokladá sa, že to súvisí k skutočnému stiahnutiu molekuly prostatou.
Okrem toho je kvercetín na prostatitídu tiež liekom na všetko, pretože pomáha zmierniť opuch a ďalej znižuje nepohodlie.
Navyše jeho príjem spolu s bromelaínom a lebkou, ako aj vitamínom C, maximalizuje aktivitu hlavného bioflavonoidu.
Kde sa nachádza kvercetín
Potraviny bohaté na kvercetín
Bioflavonoid je dostupný v mnohých potravinách, ale jeho koncentrácia je prekvapivo vysoká v ginkgo bilobe, nechtíku, hlohu a červenom víne či bobuliach, no vzhľadom na jeho všadeprítomnosť ho možno nájsť takmer vo všetkých produktoch rastlinného pôvodu.
Napriek tomu, že kvercetín sa v potravinách nachádza pomerne ľahko, je potrebné zvážiť dve veci.
Po prvé, vo väčšine potravinárskych výrobkov je prítomný vo veľmi nízkych koncentráciách, v niektorých prípadoch dokonca zanedbateľných: spoliehanie sa teda výlučne na príjem týchto výrobkov nezabezpečuje dostatočný príjem na dosiahnutie vyššie uvedených výhod.
Okrem toho, ako už bolo spomenuté, v potravinách je kvercetín prítomný v komplexnej forme, ktorá nielenže v mnohých prípadoch nie je aktívna, ale telo ju tiež ťažko asimiluje. To znamená, že aj keď je v mnohých potravinách koncentrácia kvercetínu dostatočne vysoká, nie všetok sa využije na vykonávanie svojich aktivít v prospech zdravia prostaty. To je dôvod, prečo je v niektorých prípadoch možné a vhodné spoliehať sa na iné zdroje kvercetínu.
Kvercetínové doplnky
Hranice diétneho príjmu kvercetínu sa bez problémov prekonávajú ad hoc suplementami tohto bioflavonoidu. Keďže príjem kvercetínu na asimilovanú prostatitídu nie je zanedbateľný na pozorovanie evidentných účinkov, v konkrétnych prípadoch môže byť dobré spoľahnúť sa na suplementy.
Ďalšou výhodou týchto formulácií, dostupných ako v kapsulách, tak aj v rozpustnom prášku, je, že okrem hlavného bioflavonoidu poskytujú aj ďalšie látky.
Napríklad v prípade kvercetínu mnohí výrobcovia pridávajú vitamín C, ale aj iné flavonoidy z iných zdrojov, aby zosilnili účinok hlavnej pomocnej látky.
Podľa toho, čo bolo práve povedané, je podľa nášho názoru jedným z najlepších doplnkov kvercetínu a vitamínu C ( Ester-C ® Plus ) doplnok Solgar, ktorý je možné zakúpiť prostredníctvom nasledujúceho bannera za veľmi výhodnú cenu:
Závery
Kvercetín pri prostatitíde je teda platným spojencom, vďaka svojim protizápalovým účinkom dokáže zmierniť príznaky prostatitídy a vyhnúť sa všetkým nepríjemnostiam s tým spojeným. Pred konzumáciou potravinového doplnku na báze kvercetínu je však vhodné poradiť sa so svojím lekárom.
Aj keď je ťažké dosiahnuť koncentrácie kvercetínu, ktoré by mali nepriaznivý účinok, je známe, že kombinácia molekuly s chinolónmi – triedou antibiotík na prostatitídu – môže spôsobiť nežiaduce účinky. Pred užívaním akýchkoľvek doplnkov alebo potravín bohatých na kvercetín počas tehotenstva sa poraďte so svojím lekárom alebo gynekológom.
Mohlo by vás zaujímať: