Kurkuma je rod rastlín patriacich do čeľade Zingiberaceae, ktorá zahŕňa najmä asi osemdesiat druhov. Je to jeden z príbuzných zázvoruktorý sa vyznačuje prítomnosťou dlhých listov a kvetov s bielymi a ružovými odtieňmi. Okrem toho je známy predovšetkým zvláštnym práškom zlatistej farby, ktorý sa získava z jeho podzemku (t. j. stonky): pre svoje farbiace vlastnosti má široké využitie v textilnej a potravinárskej oblasti (napríklad v potravinách horčica, kari a rôzne druhy syrov). S horkastou a teplou chuťou, ale absolútne neinvazívne, konkrétne ide o prášok, ktorý sa v niektorých krajinách často používa aj pri náboženských rituáloch. K dnešnému dňu sa konečne dá povedať, že kurkuma je na Západe veľmi rozšíreným korením vo forme čerstvej hľuzy aj prášku.
Vlastnosti kurkumy.
Kurkuma je rastlina používaná hlavne pri varení, ktorá v podstate vyzerá ako žltookrový prášok. Ten sa získava procesom sušenia odnoží, ktoré sa potom užívajú perorálne alebo sa používajú na prípravu zlúčenín pre zdravie pokožky. V iných prípadoch prichádza aj vo forme kapsúl alebo tabliet. Vzhľadom na prítomnosť kurkumínu možno povedať, že sa vyznačuje protizápalovými a choleretickými účinkami (užitočné, to znamená na stimuláciu produkcie žlče). Ďalej spomínaná látka obsahuje aj antioxidanty a vitamín C. Vo svetle toho, čo bolo povedané, možno preto zdôrazniť konkrétne vlastnosti kurkumy, ako sú antiseptické, cholagogické a hepatoprotektívne vlastnosti. Preto vo všeobecnosti hrá táto rastlina zásadnú úlohu v boji proti začínajúcim poruchám trávenia, pečene a žalúdočnej sliznice.
Použitie v oblasti medicíny.
Vzhľadom k hojeniu a prospešné vlastnosti, ktoré sa zdá byť charakterizované, kurkuma sa často používa v oblasti medicíny ako prírodný potravinové doplnok . No a okrem schopnosti pôsobiť proti začínajúcim zápalom plní táto rastlina aj choleretickú funkciu, cholagogue (bráni tvorbe žlčových kameňov) a tiež prečisťujúcu. Preto sa ukazuje ako vynikajúci hepatoprotektor schopný pôsobiť ako riedidlo krvi a antioxidant. Kurkumín, teda aktívna zložka, ktorá ho tvorí, sa vyznačuje dôležitou úlohou pri liečbe osteoartritídy, artritídy, zápalov a bolestí kĺbov. Napokon musíme podčiarknuť aj ochranné pôsobenie proti imunitnému systému, ktorý dokáže ovplyvňovať voľné radikály a tým spomaľuje proces starnutia a poškodzovanie buniek organizmu.
Viacnásobné využitie kurkumy.
Kurkuma je korenie s nespočetnými liečivými vlastnosťami. Práve z tohto dôvodu sa používa najmä ako protizápalový a antioxidant, pretože sa ukazuje, že je schopný ovplyvňovať tvorbu voľných radikálov. Okrem toho, ak sa kombinuje so zdravou stravou, táto rastlina bude tiež vykonávať detoxikačný účinok na pečeň. Môže byť preto užitočný pri liečbe biliárnej koliky, gastritída, žalúdočné vredy ako aj žltačka, ale aj v boji proti niektorým formám rakoviny, osteoporóze a obezite. Odporúča sa aj pri liečbe kašľa, cukrovky, astmy, srdcových chorôb a anorexie, pre účely zdravého užívania postačí zaradiť do jedálnička aspoň pár lyžičiek, prípadne ich pridať do jedál po uvarení alebo zaliatí do jogurtu.
Kurkuma a výživa: ako pripraviť bylinný čaj užitočný pre blaho tela.
Aby ste natrvalo zaradili kurkumu do svojho každodenného jedálnička, možno by vám napadlo pripraviť si bylinkový čaj len z dvoch čajových lyžičiek prášku, ktorý pochádza zo stonky toho istého a citróna. Zaliatím týchto ingrediencií do hrnca s vriacou vodou spolu s ďalšou lyžičkou medu získate chutný nápoj zdravý pre telo.
Výhody úžitkovej rastliny pre zdravie organizmu.
Medzi hlavné benefity kurkumy možno spomenúť ten detoxikačný. V skutočnosti je nevyhnutný pre správne fungovanie pečeňových buniek tým, že pomáha odstraňovať prebytočné toxíny. Okrem toho sa zdá, že táto rastlina je tiež vynikajúca pre dobrý stav nervových buniek a mozgu, pretože je schopná spomaliť starnutie mozgu tým, že zabráni vzniku zápalu typického pre centrálny nervový systém. Okrem toho, že podporuje trávenie tým, že bráni tvorbe tukových buniek, je cenný aj pre správnu činnosť srdca tým, že ovplyvňuje hodnoty cholesterolu. Napokon možno vyzdvihnúť aj pôsobenie proti plynatosti a opuchom, ako aj antibakteriálne pôsobenie proti bolestiam hrdla a nachladnutiu.