Kolika u novorodencov: tu sú príznaky, príčiny a možné prostriedky na ukončenie tejto poruchy, ktorou trpí mnoho detí
Koľkým všeobecne sú svalové kŕče , ktoré sa náhle dorazí, ktoré sa vyskytujú s veľmi akútnej a intenzívnej bolesti, spôsobené kontrakcií tkaniny, prípadne, ktoré sa neriadia bežný vzor napätia a uvoľnenia. Tento nekontrolovaný a nekonvenčný pohyb sa preto prejavuje bodnutím, ktoré v niektorých prípadoch dokáže vyraziť dych.
U dospelých, v závislosti od oblasti záujmu a konkrétnej príčiny, ktorá spôsobuje prejav bolesti, má kolika presný názov. Existuje však špecifický typ koliky, o ktorom dospelí vedia relatívne málo, pretože ich nevnímajú: kolika u novorodencov.
Tie predstavujú veľké nepohodlie nielen pre dieťa, ale aj pre rodiča. Problém je v skutočnosti v tom, že bábätko vo veku len niekoľkých týždňov určite nie je schopné vyjadriť svoj nepríjemný pocit, čo je veľmi frustrujúca situácia pre rodičov, ktorí si slzy nedokážu uľaviť.
V priebehu rokov sa však objavili niektoré objavy týkajúce sa koliky u detí – tu je všetko, čo o nej potrebujete vedieť.
Kolika u novorodencov: príznaky
Je nepochybne ťažké hovoriť o príznakoch detskej koliky jednoducho preto, že od pacienta, ktorý ňou trpí, nemožno získať presný popis. Prostredníctvom mnohých štúdií sa však zistilo, že tieto – často známe ako vzdušná kolika – sú stavom, ktorý postihuje brušnú oblasť malého dieťaťa a spôsobuje nepotlačiteľný a trvalý plač, ktorý je ťažké upokojiť.
Kolika u novorodencov má pomerne vysokú prevalenciu: odhaduje sa, že ňou trpí asi 30 % detí.
Okrem vysokého plaču sú ďalšími príznakmi, ktoré môžu rodičom pomôcť rozpoznať problém, typická koncentrácia plaču vo večerných hodinách. V skutočnosti sa novorodenecká kolika zvyčajne vyskytuje večer a môže trvať 2 alebo 3 hodiny. Po uplynutí tejto doby sa však bábätko náhle upokojí a kolika sa môže objaviť hneď na druhý deň, a to ako večer, tak aj sporadicky v inú dennú dobu.
Nakoniec môže byť tento neprerušovaný plač sprevádzaný vypudzovaním vzduchu a výkalov.
Ďalšími typickými príznakmi koliky u novorodencov sú určité správanie postihnutého dieťaťa: toto má v skutočnosti tendenciu zatínať päste a ťahať nohy smerom k bruchu, čím sa pokúša vzdorovať bolesti, žiaľ, neúspešne.
Vo všeobecnosti, aby bolo možné konštatovať, že dieťa je postihnuté kolikou u novorodencov, používa sa pravidlo troch, ktoré je výsledkom mnohých empirických pozorovaní: dieťa plače tri po sebe nasledujúce hodiny denne, tri dni v týždni, tri týždne.
Kolika u novorodencov: príčiny
Kolika u dojčiat je z biologického hľadiska spôsobená vzduchovými bublinami, ktoré prechádzajú bruškom dieťaťa a spôsobujú natiahnutie svalov, čím vyvolávajú bolesť. Problém však spočíva v snahe pochopiť, aké sú faktory, ktoré spôsobujú tvorbu týchto bublín. V tomto smere je dobré vedieť, že kolika sa u novorodencov hojí trvalo, bez akéhokoľvek vonkajšieho zásahu.
Po 3-4 mesiacoch veku sa v skutočnosti už nevyskytujú. Vysvetľuje to skutočnosť, že po kritickom období v rozmedzí od 3 týždňov života do 3 mesiacov tráviaci systém dieťaťa preberá schopnosť tráviť zložité potraviny.
Predtým však tráviaci systém nedokáže rozložiť zložitejšie molekuly, čo spôsobuje, že tieto častice sú fermentované niektorými mikroorganizmami vo vnútri čreva. Fermentácia samozrejme vedie k tvorbe plynových bublín, ktoré sú zodpovedné za bolesť aj prípadnú plynatosť.
Medzi ďalšie možné príčiny hromadenia bublín v čreve však patrí aj prehĺtanie vzduchu pri kŕmení, jav, ktorý úzko súvisí so spôsobom, akým dieťa prijíma mlieko z prsníka alebo z fľaše.
Aj keď sú hlavnou príčinou koliky u dojčiat fyziologické tráviace ťažkosti bábätka, je dobré pamätať na to, že vždy sa odporúča navštíviť detského lekára. V skutočnosti existujú niektoré stavy – schopné spôsobiť koliku – ktorým sa treba vyhnúť a ktoré postihujú 5 % novorodencov. Patrí medzi ne hromadenie stolice v čreve, ako aj gastroezofageálny reflux.
Čo robiť pre detskú koliku
Pochopenie toho, ako prinútiť deti prejsť kolikou, je ťažké predovšetkým preto, že si nemôžete byť úplne istí, že sú spôsobené nahromadením vzduchu v čreve, ale aj preto, že ak áno, existuje len málo prostriedkov, ktoré je možné prijať.
Samozrejme, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zostať v pokoji.
Akokoľvek je ťažké byť svedkom bolestného plaču novorodenca bez toho, aby ho dokázali utíšiť, je dobré, aby rodičia nezabudli, že kolika nie je nebezpečná, ale je fyziologická a je predurčená skončiť. Akákoľvek frustrácia zo strany rodičov by mohla situáciu ešte zhoršiť, keďže napätú atmosféru by dieťa mohlo vnímať a prinútiť ho preto ešte viac neutíšiteľného plaču.
Jedna vec, ktorú však možno urobiť, je obmedziť nepríjemné podnety a vytvoriť tak relaxačnú situáciu: vyhýbanie sa jasným svetlám, príliš hlasným zvukom a iným zdrojom môže pomôcť dieťaťu uvoľniť sa a vypudiť vzduch. Plynovú koliku u novorodencov možno čiastočne zmierniť aj jemnými masážami na brušku bábätka, prípadne drobnými poklepkávaniami po chrbte: po dohode s pediatrom a na základe reakcie bábätka je možné zvoliť radšej jednu techniku ako druhú..
Účinné prostriedky na koliku u dojčiat
Prírodné prostriedky na detskú koliku
V bylinkárstve, ale aj vo veľkých supermarketoch je možné nájsť niektoré bylinky vhodné pre deti, ktoré môžu pomôcť obmedziť tvorbu plynov a uľahčiť ich vypudzovanie.
Byliny s týmito vlastnosťami môžu byť napríklad harmanček, verbena a fenikel. Veľa však závisí od dieťaťa.
Je dobré dávať dobrý pozor, keďže niektorí pediatri, najmä v prípade novorodencov, ktorí majú len niekoľko týždňov, sú proti podávaniu tekutých nápojov. Je to z mnohých dôvodov, vrátane skutočnosti, že pitie tekutín môže spôsobiť, že sa dieťa cíti nasýtené, čo vedie k tomu, že sa vyhýba ďalšiemu kŕmeniu.
Okrem toho je dôležitý názor pediatra, pretože je vhodné kontrolovať dávkovanie podávaných bylín: niektoré z nich dieťa nemusí tolerovať, alebo môžu dosiahnuť príliš vysoké koncentrácie v bylinkových čajoch , čo môže viesť k nežiaducim účinkom.. V žiadnom prípade by sa nemal pridávať cukor.
Lieky na detskú koliku
V lekárňach je dostupných niekoľko prípravkov na zmiernenie alebo prevenciu koliky u dojčiat, väčšinou vo forme kvapiek. Tieto tekutiny majú zloženie navrhnuté tak, aby optimalizovalo vylučovanie potravy nahromadenej v črevách detí, ako aj zlepšilo ich tráviacu kapacitu.
Mnohé z týchto kvapiek v skutočnosti obsahujú probiotické mikroorganizmy – celosvetovo uznávané pre ich účinnosť pri napomáhaní čreva odbúravať tie najzložitejšie zlúčeniny, extra panenský olivový olej – ktorý podporuje črevný prechod, a harmanček.
Novorodenecká kolika: potraviny, ktorým sa treba vyhnúť
O téme sa v súčasnosti vie len málo. V skutočnosti sa predpokladalo, že kolika u novorodencov môže byť spôsobená kŕmením matky – v prípade dojčenia – ale dodnes neexistujú žiadne konkrétne vedecké dôkazy na podporu tejto tézy.
Ak by však hypotézu podporili budúce štúdie, obvinenými potravinami by boli karfiol a iná ťažko stráviteľná zelenina (ktorá bez ohľadu na tvorbu plynov môže prenášať na novorodenca nepríjemné aromatické zlúčeniny), strukoviny a rôzne pochutiny.
Vzhľadom na špecifickú stravu novorodenca je dobré vedieť, že kolika sa môže objaviť ako v prípade dojčenia, tak aj pri použití sušeného mlieka.
Ak uprednostňujete dojčenie, matka sa môže len pokúsiť zmeniť stravu, aby sa pokúsila rozlíšiť možnú potravinu súvisiacu s kolikou dojčaťa, zatiaľ čo ak je dieťa kŕmené rekonštituovaným mliekom, môžete skúsiť kúpiť inú výživu (možno vysoko stráviteľnú), hoci to neponúka žiadnu záruku účinnosti.
Masáže pre koliku u dojčiat: ako ich robiť správne
V koľkých masáž dieťaťa môže byť tiež vykonané pomocou matky, aj keď v miernom spôsobom.
Existujú rôzne druhy relaxačných masáží pre novorodencov, niektoré zahŕňajú veľmi jemné pohyby na brušku, iné jemné pokrčenie kolien smerom k brušku.
Ako už bolo spomenuté vyššie, v niektorých prípadoch možno odporučiť aj ľahké poklepanie za chrbát.
Dokonalá masáž neexistuje: najlepšia je tá, ktorá umožní dieťaťu uľaviť od bolesti, a to mimoriadne subjektívnym spôsobom. Pred praktizovaním akejkoľvek masáže je však užitočné poradiť sa s pediatrom, aby ste sa vyvarovali vykonávania nebezpečných praktík alebo riskantného zvýšenia koliky, ako ich zmiernenia.
Často kladené otázky FAQ
Ide o bolesti v bruchu, ktoré spôsobujú náhly a neutíšiteľný plač, ale aj trvalý.
Bábätko plače asi tri hodiny v kuse, plynie a necíti žiadnu úľavu od cumlíka alebo iného rozptýlenia.
Zvyčajne sa tieto bolesti môžu vyskytnúť od 3 týždňov veku.
Zvyčajne sa kolika prestane objavovať po 3 mesiacoch veku.
Najčastejším dôvodom je tvorba plynu vo vnútri čreva v dôsledku nestrávených molekúl.
Kolika sa zvyčajne vyskytuje v noci po kŕmení, počas fázy trávenia.
Plač spôsobený kolikou môže trvať až 3 hodiny.
Na radu pediatra je možné použiť špecifické bylinkové čaje alebo prípravky s probiotikami.