Kolika: čo sú, typy, príznaky, príčiny a spôsoby liečby
Pojem kolika znamená náhlu, neznesiteľnú bolesť, v niektorých prípadoch doslova znehodnocujúcu, ktorá môže postihnúť každého človeka zo všetkých skupín obyvateľstva. Ide o extrémne akútne bolesti, ktoré môžu mať veľmi rýchly priebeh : to znamená, že zápal sa prejavuje prudkým spôsobom, ale vo všeobecnosti trvá rádovo v sekundách až minútach (zvyčajne nie viac ako 2) a potom sa pomaly rozpúšťa.
V závislosti od toho, kde sa kolika koncentruje, dostáva špecifický názov.
Ich rozlíšenie na základe oblasti, ktorá je postihnutá, je nevyhnutné, pretože neexistuje žiadna spoločná príčina, ktorá by tieto náhle bolesti generovala, ale naopak, v závislosti od bodu, v ktorom sa vyskytujú, nám môžu umožniť vyšetriť konkrétne príčiny.
Vo všeobecnosti však kolika postihuje dobrovoľné aj nedobrovoľné svalové tkanivá. Svaly sa za normálnych podmienok pohybujú vďaka zložitému biologickému mechanizmu kontrakcie a relaxácie a kolika nie je nič iné ako náhla a intenzívna kontrakcia, ktorá vyvoláva kŕč.
Ako teda viete, kolika postihuje brucho, črevá, obličky, pečeň a ďalšie tkanivá.
Hoci bolesť zvyčajne ustúpi v priebehu niekoľkých sekúnd, je dobré vedieť, že sa môže rozšíriť do okolitých oblastí a zapáliť tak väčšiu oblasť; navyše koliku často sprevádzajú ďalšie podobné javy.
Takže tu je všetko, čo potrebujete vedieť o tejto nepríjemnej poruche, jej príčinách a možných riešeniach.
Renálna kolika

Renálna kolika je bolesť, ktorá sa zvyčajne prejavuje v blízkosti bedrovej oblasti, ktorá môže takisto prebiehajú pri pupku. Ide o veľmi prudký typ koliky, ktorú niektorí pacienti opisujú ako udieranie päsťou alebo v horšom prípade bodnutie.
Neznesiteľná bolesť je prinajmenšom obmedzujúca a renálna kolika je vo všeobecnosti sprevádzaná ďalšími podobnými javmi.
Použitie protizápalových liekov typu NSAID môže byť užitočné na zastavenie bolesti, ale nepôsobí na priamu príčinu problému. Je dobré mať na pamäti, že kolika je v skutočnosti iba prejavom nepohodlia ľudského tela, preto blokovanie bolesti nie je užitočné na vyriešenie problému.
Mnohé koliky, v závislosti od miesta, kde sa nachádzajú (a teda od ich vyvolávajúcej príčiny), sú sprevádzané ďalšími bolesťami.
Výnimkou nie sú ani obličkové koliky: u tých, ktorí trpia týmito veľmi akútnymi kŕčmi, sa zvyčajne prejavuje aj zvracanie, nevoľnosť, tachykardia, bledosť a nutkanie na močenie, často sprevádzané pocitom neúplného vyprázdnenia močového mechúra.
Hlavnou príčinou obličkovej koliky je prítomnosť kameňov. Obličkové kamene sú skutočné kamienky, komplexy solí a minerálov, ktoré sa stanú komplexnými, stuhnú a upchajú malé filtračné membrány obličiek.
V najhorších prípadoch sú kamene, ktoré sa tvoria, také veľké, že bránia prietoku tekutiny, doslova blokujú močenie; v iných situáciách však menšie kamene vstupujú do mikroskopických kanálikov a vytvárajú v nich priestor a spôsobujú veľmi silnú bolesť.
Príčin obličkových kameňov spojených s kolikou je veľa: medzi ne patrí nadmerná konzumácia oxalátov, príjem veľkého množstva soli, slabá hydratácia a niektoré predisponujúce faktory genetickej povahy.
Brušná kolika

Medzi rôznymi typmi patria brušné medzi najbežnejšie. Majú veľmi vysokú prevalenciu, pretože tieto kŕče sú spojené s dysfunkciou tráviaceho systému a medzi príčinami môžu byť aj jednoduché tráviace ťažkosti.
Ako už bolo spomenuté v predchádzajúcom článku, brušná kolika teda postihuje celý tráviaci systém: nielen hrubé črevo a všeobecnejšie hrubé črevo, okolo ktorého sa sústreďuje väčšina javov, ale aj črevo, tenké črevo a žalúdok.
Ako pri iných kolikách, aj brušná kolika sa vyskytuje pri náhlej, ale mimoriadne intenzívnej bolesti, ktorá sa môže šíriť z podbruška do chrbta, krížov a dokonca aj do slabín. Vo všeobecnosti majú tieto koliky skôr obmedzené trvanie, hoci môžu patriť medzi najbolestivejšie zo všetkých.
Môžu byť tiež sprevádzané nevoľnosťou a vracaním, ale medzi ďalšie príznaky môže patriť aj horúčka, ako aj dlhotrvajúca hnačka a nadúvanie.
Presné určenie príčin brušnej koliky môže byť ťažké kvôli veľkému množstvu faktorov, ktoré ich môžu spôsobiť. Medzi najznámejšie príčiny patrí nepochybne Crohnova choroba, stále málo známy chronický črevný zápal, ktorého príčiny nie sú známe, ale podľa najnovších vedeckých štúdií sa zdá, že zvyšuje predispozíciu na rakovinu hrubého čreva.
Ďalšími možnými príčinami brušnej koliky sú bakteriálne infekcie (konkrétnejšie v prípade otravy jedlom alebo spôsobené mikroorganizmami prijatými s jedlom), akékoľvek alergie na potraviny alebo špecifické kategórie produktov, nepriechodnosť čriev alebo zmenšenie povrchu čreva. Dokonca aj stres a niektoré typy kíl môžu byť medzi príčinami.
Z toho, čo bolo doteraz povedané, brušná kolika môže byť spôsobená jednak chorobami, ktoré jedinca postihujú, ale aj nesprávnymi stravovacími návykmi.
Vo všeobecnosti sa na zmiernenie symptómov odporúča piť veľa vody, vyhýbať sa potenciálne dráždivým jedlám a nápojom (vrátane čaju a kávy) a športovať, pretože pohyb by mohol ďalej stimulovať cyklus kontrakcie a relaxácie a zosilniť bolesť. koliky.
Divertikulóza koliky
Medzi rôznymi príčinami spojenými s brušnou kolikou existuje špecifický stav hrubého čreva: koliková divertikulóza. Divertikuly sú malé vstupné otvory v hrubom čreve, ktoré sa môžu zapáliť alebo upchať, čo spôsobuje nielen bolesť, ale aj nízku aktivitu bakteriálnej flóry, ktorá sa silne podieľa na procese trávenia (nielen).
Akýkoľvek zápal alebo perforácia týchto inflexií spôsobuje veľmi intenzívnu bolesť, ktorej je potrebné venovať osobitnú pozornosť. Okrem koliky sú ďalšími príznakmi spojenými s kolikou divertikulózou krvavá stolica, podráždenosť a ťažkosti s vyprázdňovaním.
Novorodenecká kolika

Tieto deti plačú bez zjavného dôvodu trpí, pravdepodobne z novorodeneckej koliky. Kolika s umelým mliekom je veľmi častá, no nechýba ani dojčeným deťom a odhaduje sa, že ňou trpia 2 z 5 detí.
Je to práve brušná kolika, ktorá postihuje dospelých, v niektorých prípadoch s rovnakou intenzitou (čo vysvetľuje neprerušovaný plač), aj keď príčiny sú rôzne.
Najmä deti do 3 mesiacov majú tráviaci systém, ktorý ešte nie je dostatočne vyvinutý, a tak majú problém stráviť komplexnú stravu, akou je mlieko. Okrem toho sa zdá, že gastroezofageálny reflux je tiež spojený s neonatálnou kolikou.
Je ťažké pochopiť, ako dostať deti z koliky, pretože neexistuje žiadne všeobecne uznávané alebo univerzálne riešenie, aj keď pediatri na celom svete pracujú na nájdení definitívneho lieku.
Biliárna kolika

Tento typ koliky je známy aj pod názvom žlčníková kolika. Ide o bolesti, ktoré postihujú pečeň, teda hornú časť chrbta, spôsobené aj v tomto prípade možnou prítomnosťou solí.
Konkrétne biliárne koliky, tie sú však spôsobené zhlukmi prebytočného cholesterolu, ktoré blokujú činnosť pečene, čo predstavuje veľmi vážnu hrozbu. Okrem toho je odlíšenie žlčovej koliky od renálnej koliky jednoduché: zatiaľ čo v druhom prípade má bolesť tendenciu klesať, keď bolesť zasiahne pečeň, kŕč stúpa a rozširuje sa smerom k ramenám.
Biliárna kolika môže byť tiež doplnené špecifickými symptómy, vrátane horúčky, vracanie a nevoľnosť. Netreba podceňovať najmä horúčku: ak sa objaví v spojení s žlčovou kolikou, je dobré vhodne zasiahnuť, pretože vysoká teplota je spojená s prebiehajúcim zápalom, čo by mohlo naznačovať perforáciu vývodov, ktoré odvádzajú žlč do čreva, čo by bola veľmi nebezpečná komplikácia. Ďalším príznakom typicky spojeným s biliárnou kolikou je dlhotrvajúca, svetlo sfarbená hnačka.
Konkrétne, aké sú však príčiny biliárnej koliky? Ako je zrejmé zo spúšťacej príčiny problému, ktorou je nadbytok cholesterolu, základnou príčinou týchto bolestí je nesprávna výživa. Pri neaktívnom životnom štýle, konzumácii veľkého množstva tukov a malého množstva zeleniny môže dôjsť k hromadeniu cholesterolu v krvi a pečeni, a tým k vzniku žlčovej koliky, okrem iných dysfunkcií.
Ovariálna kolika

Mnoho žien sa sťažuje na bolesti v okolí vaječníkov, ktoré sú v niektorých prípadoch identifikované ako koliky. Na rozdiel od všetkých ostatných doteraz prezentovaných je ovariálna kolika v niektorých prípadoch fyziologická, aj keď citlivosť na ne sa u jednotlivých žien líši. Je to preto, že v mnohých prípadoch je ovariálna kolika vnímaná uprostred menštruačného cyklu (ak je pravidelný), čo zodpovedá vypudeniu vajíčka z folikulu. Príčina tejto bolesti súvisí s aktivitou folikulu, ktorý sa zväčšuje a prichádza do kontaktu s hustým komplexom nervov a po niekoľkých dňoch sa uvoľňuje.
Ovariálnu koliku možno aj v tehotenstve považovať za celkom bežnú, najmä v prvých mesiacoch: uhniezdenie plodu v maternici a jeho následný rast vyvolávajú na vaječníky určitý tlak, čo spôsobuje vnímanie bolesti.
Ak sa ovariálna kolika nevyskytuje ani počas tehotenstva, ani uprostred menštruačného cyklu, je vhodné poradiť sa s odborníkom.
Medzi ďalšie príčiny ovariálnej koliky môžu byť v skutočnosti akékoľvek cysty, ako aj neoplastické formácie, ktoré si vyžadujú okamžitú liečbu. V mnohých prípadoch sa však nefyziologické ovariálne koliky mylne spájajú s týmto tkanivom, pretože môže ísť o lumbago, apendicitídu alebo črevnú koliku, ktoré sa rozšíria a dostanú sa až k reprodukčnému orgánu, čím vzniká dojem, že je zdrojom.
Napokon existujú aj iné patologické stavy alebo problémy súvisiace s ovariálnou kolikou, medzi ktoré, žiaľ, patrí spontánny potrat, mimomaternicové tehotenstvo alebo endometritída.
Mnohé z týchto javov nie sú priamo spojené so zlým zvykom alebo konkrétnym správaním, preto ich nemožno predvídať. Jediným riešením, ako minimalizovať pravdepodobnosť vzniku jednej z týchto príčin ovariálnej koliky, je dodržiavať zdravý a aktívny životný štýl, vyvážene sa stravovať a vyhýbať sa čo najviac zdrojom stresu.
Často kladené otázky FAQ
Ide o veľmi akútne bolesti rôzneho trvania, ale vo všeobecnosti krátke a intermitentné, postihujúce rôzne tkanivá.
Kolika je prejavom problému tela, preto je potrebné identifikovať postihnutú oblasť, aby sa zistili príčiny.
Kolika je známa, pretože má veľmi rýchly priebeh, so strednou až vysokou intenzitou bolesti.
Kolika je znepokojujúca, ak je častá a je spojená s inými príznakmi súvisiacimi s konkrétnou oblasťou, v ktorej sa vyskytuje.
Na blokovanie bolesti je možné uchýliť sa k nesteroidným protizápalovým liekom; pamätajte však, že tieto lieky odstraňujú bolesť, ale nepôsobia na príčinu.
Trvanie koliky je zvyčajne veľmi krátke, ale môže to byť prerušované, takže tieto kŕče môžu trvať hodiny.
V prvom rade je potrebné navštíviť lekára, presne ich lokalizovať a následne kontaktovať špecialistu na liečbu vyvolávajúcej príčiny.