Ginkgo Biloba: vlastnosti, kontraindikácie a použitie rastliny
Ginkgo biloba, botanický druh, o ktorom sa predpokladá, že patrí k najstarším existujúcim na povrchu Zeme, ako aj jediný žijúci exemplár patriaci do čeľade Gingkoine, je strom, ktorý môže dosiahnuť výšku až 40 metrov a priemer 1 meter..
Jeho výskyt na Zemi sa datuje približne pred 200 miliónmi rokov a ázijské národy – a najmä Japonci – ho využívajú mnohými spôsobmi. Skúmanie funkcií ginkga je do značnej miery spôsobené jeho neuveriteľnou dlhovekosťou: v skutočnosti existujú exempláre tohto stromu, ktoré sa datujú približne pred 1000 rokmi. Práve z tohto dôvodu je rastlina neoddeliteľnou súčasťou japonskej tradície, no postupom času sa presadila aj na Západe, kde sa dnes používa v rôznych formuláciách.
V tomto smere je v podstate dobré vedieť, že na trhu existuje množstvo druhov produktov na báze Gingko biloby. V lekárni a bylinkárstve je určite možné získať listy tak, ako sú, aj sušené, ale je tiež možné získať semená alebo nainštalovať rastlinu do záhrady, pretože strom je veľmi odolný voči nepriazni počasia a smogu a dokonale sa prispôsobí všetkým typom terénu.
V poslednej dobe sa však používanie Ginko biloba rozšírilo ako základný princíp doplnkov stravy a kapsúl. Všetky tieto produkty sa samozrejme dajú ľahko nájsť na internete av niektorých špecializovaných predajniach je možné kúpiť aj plody, ktoré na vrchole zrelosti získavajú veľmi nepríjemný zápach.
Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o druhu Ginkgo biloba a jeho použití.
Ginkgo biloba: vlastnosti a výhody
Jednou z hlavných charakteristík Ginkgo biloba je veľmi vysoká koncentrácia flavonoidov, a to ako v plodoch, tak v listoch a semenách. Niektoré z týchto látok sú pre rastlinu jedinečné, a preto sú známe ako ginkgolidy. Pokiaľ však ide o spermu, tieto látky sa hromadia výlučne v najvzdialenejších vrstvách, zatiaľ čo srdce má alkalódiu, známu ako ginkgotoxín, ktorá má negatívne účinky na ľudské zdravie.
Funkcie, ktoré tieto terpény vykonávajú na zdravie človeka, sú rozmanité. Vo všeobecnosti majú terpény antioxidačný účinok a následne pomáhajú pôsobiť proti voľným radikálom a odpadom, ktoré sa hromadia v ľudskom tele. Flavonoidy a iné chemické zlúčeniny obsiahnuté v rastline Ginkgo biloba však majú aj inú vlastnosť, a to majú vazodilatačný účinok.
Mnohé z týchto zlúčenín sú v skutočnosti obzvlášť vhodné na liečbu kŕčových žíl, pretože majú schopnosť prestavovať a dávať silu stenám krvných ciev.
Navyše nedávne štúdie sa zameriavajú svoju pozornosť na potenciálny preventívny účinok proti nástupu niektorých foriem rakoviny z flavonoidov obsiahnutých v listoch tejto rastliny, aj keď dnes je známe s istotou, že sa jedná o schopné obmedziť fenomén » s nvecchiamento bunka.
Ginkgo biloba: na čo to je? Tu sú jeho použitia
Rastlina Ginkgo biloba môže byť vďaka svojim antioxidačným a vazoochranným vlastnostiam použitá v rôznych oblastiach. Napríklad jedným z dôsledkov zlého krvného obehu v ľudskom tele je nepochybne nástup závratov, ktoré sú u niektorých subjektov okrem častého výskytu aj invalidizujúce.
Užívaním doplnku na báze Ginkgo biloba alebo odvarom z jeho listov je možné tento problém obmedziť.
Ďalšie stavy potenciálne súvisiace s venóznou nedostatočnosťou sú tiež demencia a ťažkosti so zapamätaním si udalostí, predstáv a situácií, takže rastlina môže byť užitočná aj pri riešení týchto dysfunkcií v nervovom systéme.
Okrem toho, aj keď rastlina neobsahuje látky s náležitým afrodiziakálnym účinkom, možno ju použiť na zvýšenie chtíču. Túto funkciu možno opäť pripísať jej vazoprotektívnemu účinku: podporovaním krvného obehu v skutočnosti terpény obsiahnuté v rastline stimulujú prietok krvi smerom k erotogénnym zónam mužského aj ženského tela, čím zvyšujú ich citlivosť a podporujú erekciu v prípadoch erektilnej dysfunkcie a zvýšenej sexuálnej túžby.
Okrem toho môže byť vazodilatačný účinok užitočný pri liečbe tinnitu ( zvonenie v uchu ), najmä ak sú objektívne a možno ich teda pripísať poruche krvných ciev prítomných v uchu. A samozrejme, jeho účinky sa prejavujú aj pri liečbe hemoroidov a iných slizníc, ako aj kŕčových žíl.
Spomedzi všetkých alkaloidov, ktoré Ginkgo biloba obsahuje, vzbudzuje záujem najmä jeden: ginkolid B.
Táto chemická zlúčenina v skutočnosti pôsobí v určitom zmysle ako antihistaminikum, pretože pôsobí ako antagonista doštičkového faktora, čím inhibuje početné zápalové procesy, postihujúce najmä dýchací systém. Ginkgolid B v skutočnosti uvoľňuje priedušky a pľúca.
Ginkgo biloba: kontraindikácie
Pred užívaním rastliny v prírodnej forme aj ako doplnok je vhodné poradiť sa so svojím lekárom.
Výťažky z rastliny majú totiž schopnosť interagovať s niektorými liekmi (najmä s tými, ktoré pôsobia na srdcovo-cievny systém), čím sa zosilňujú alebo obmedzujú ich účinky.
Ak však neberiete drogy, zneužívanie listov Ginkgo biloba môže spôsobiť prasknutie aterosklerotických plátov, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť infarktu a mŕtvice, najmä u obéznych jedincov.
Okrem toho nadmerná konzumácia môže nadmerne zvýšiť krvný obeh, a tým spôsobiť prejavy zrýchleného tepu a súvisiacich javov. Okrem toho, hoci sú zriedkavé, boli zaznamenané niektoré alergické reakcie na zložky obsiahnuté v rastline, najmä na úrovni pokožky.
Akútne negatívne účinky možno pozorovať aj pri príjme príliš vysokej dávky alkaloidov, ktoré rastlina obsahuje, vrátane zvracania, bolesti hlavy a vlastne aj zrýchleného búšenia srdca.
Pozor je dobré venovať aj semienkam, keďže jedlé sú len krajné vrstvy, zatiaľ čo vnútorné obsahujú toxín schopný spôsobiť stratu vedomia a kŕče.
Napokon sa neodporúča užívať ho tehotným a dojčiacim ženám.
Závery
Rastlina Ginkgo biloba má na záver pozoruhodné a veľmi zaujímavé účinky, ktoré v posledných rokoch priťahujú pozornosť akademického výskumu. Aby ste však čo najlepšie využili jeho vlastnosti, je najlepšie ho konzumovať striedmo a pod prísnou kontrolou lekára.