V niektorých prípadoch sa užívanie flavonoidov na hemoroidy veľmi odporúča. Dôvodom je skutočnosť, že hemoroidy môžu byť veľmi bolestivé a dokonca aj tie najjednoduchšie každodenné úlohy mimoriadne skomplikujú.
Hemoroidy sú malé tkanivá, ktoré fungujú ako vankúšiky, ktoré sa nachádzajú v blízkosti konečníka. Sú to malé kúsky tkaniva, ktoré môžu za určitých okolností nadmerne napučiavať, čo spôsobuje bolesť. Príčinou opuchu týchto štruktúr, ktorých jednotka je známa ako hemoroidálne gavocciolo, je prasknutie malých krvných ciev v ich vnútri, ktoré spôsobujú odtok krvi a pomáhajú zväčšiť ich objem.
Pretože z mechanického hľadiska je príčina hemoroidov v možnej krehkosti krvných ciev, prírodné flavonoidy sa môžu ukázať ako vynikajúci spojenci pri prevencii a zotavovaní sa z tohto nepríjemného a niekedy až invalidizujúceho stavu. ich schopnosť pomôcť urobiť tepny a kapiláry húževnatejšími a odolnejšími voči rozbitiu akéhokoľvek druhu.
Tu je teda všetko, čo potrebujete vedieť o flavonoidoch na hemoroidy.
Čo sú flavonoidy
Flavonoidy sú široké spektrum prirodzene sa vyskytujúcich chemických zlúčenín v produktoch na rastlinnej báze.
Ide o veľmi dôležité molekuly z viacerých hľadísk. Čo sa týka estetického charakteru mnohých druhov ovocia a zeleniny, je dobré vedieť, že flavonoidy sú zodpovedné za niektoré zvláštne farby: v závislosti od ich špecifickej štruktúry flavonoidy pripisujú zelenine farbu, ktorá sa pohybuje od modrej po jasne červenú.
Napríklad práve vďaka flavonoidom sú čučoriedky modré a podobne je na sfarbení broskyňového srdca vďaka týmto zlúčeninám. Okrem toho ich špecifické nuansy sú prísne závislé od pH prostredia, v ktorom sa nachádzajú.
Flavonoidy však majú okrem tej vizuálnej aj mimoriadne dôležitú biologickú hodnotu. Mnohé z derivátov flavonoidov patria v skutočnosti medzi najsilnejšie antioxidanty, ktoré možno nájsť v prírode.
Tieto molekuly vďaka svojej antioxidačnej aktivite chránia bunky pred oxidačným stresom, pomáhajú neutralizovať voľné radikály (získané nesprávnou stravou alebo vznikajúce v tele po vystavení sa veľmi únavným situáciám) a blokujú ich šírenie. z dlhodobého hľadiska.
Opäť platí, že úloha, ktorú tieto produkty zohrávajú v rámci rastlín, sa prejavuje, aj keď miernym spôsobom, aj u ľudí. V skutočnosti, v rastlinách, v ktorých sú flavonoidy obsiahnuté, vykazujú antimikrobiálnu aktivitu, bránia bunkové štruktúry pred infekciami a kontamináciou rôznymi mikroorganizmami, vrátane baktérií a archaea.
V neposlednom rade sú tieto pigmenty pozoruhodné tým, že sú pozoruhodnými protizápalovými látkami a vďaka svojej schopnosti prispievať k udržaniu optimálneho stavu ciev a konkrétnejšie krehkých kapilár. Táto posledná vlastnosť robí flavonoidy veľmi cennými spojencami v boji proti hemoroidom, a to ako na okamžité zmiernenie symptómov, tak na prevenciu relapsov akéhokoľvek druhu.
Flavonoidy a hemoroidy
Ako už bolo spomenuté vyššie, používanie flavonoidov na hemoroidy – z priamych zdrojov alebo vo forme doplnkov – je rozšírené. Ale konkrétne, ako sa flavonoidom darí zmierniť príznaky a zabrániť následnému výskytu hemoroidov?
Hlavný pozitívny účinok flavonoidov majú flavonoidy na endotel, čo je veľmi jemná a veľmi tenká vrstva buniek, ktorá sa nachádza pod krvnými cievami.
Ukázalo sa, že flavonoidy prenikajú do endotelu ľahšie a rýchlejšie ako iné tkanivá v ľudskom tele, čo pravdepodobne tiež zdôrazňuje potrebu tejto bunkovej vrstvy koncentrovať v sebe pigmenty.
Z biologického hľadiska bolo pozorované, že flavonoidy sú schopné interagovať s bunkovou membránou tohto krehkého tkaniva, stabilizovať ho a urobiť ho menej citlivým na zmeny soľného prostredia vo vonkajšom prostredí: týmto spôsobom sa bunky nelyzujú. (teda nevybuchnú), ak sa mimo nich nahromadia zložky schopné rozpúšťať sa vo vode. Je jasné, že tento mechanizmus dáva krvným cievam dôležitý odpor.
Okrem toho flavonoidy „spolupracujú“ s vitamínom C a zabraňujú jeho oxidácii: preto je tento vitamín obsiahnutý aj v mnohých flavonoidových doplnkoch na hemoroidy. Z biologického hľadiska dochádza k tomu, že pigmenty oxidujú namiesto kyseliny askorbovej, čo jej umožňuje produkovať kolagén, veľmi dôležitý proteín pre zdravie buniek a krvných ciev.
Prostredníctvom všetkých týchto mechanizmov zameraných na ochranu kapilár je možné konštatovať, že flavonoidy sú schopné priamo predchádzať vzniku hemoroidov.
Kde sa nachádzajú flavonoidy

Potraviny bohaté na flavonoidy
Niektoré druhy ovocia a zeleniny sú obzvlášť bohaté na rôzne druhy flavonoidov. Tu je zoznam rastlín, ktoré ho obsahujú vo väčšom množstve.
- Marhule
Ich žiarivo oranžová farba je spôsobená práve dôležitou koncentráciou antokyánov, konkrétneho typu flavonoidov.
- Broskyne
V tomto ovocí sú flavonoidy sústredené predovšetkým v časti najbližšie k semenu, ktoré má výraznejšiu farbu. Ak sa vloží do alkalického roztoku, broskyňové antokyány získajú modrú farbu.
- Čučoriedky
V skutočnosti všetky bobule majú vysoké koncentrácie flavonoidov, a preto sa odporúčajú najmä tým, ktorí majú problémy s hemoroidmi a kŕčovými žilami.
- Kakao
Hoci je farba kakaa veľmi tmavá, obsahuje aj veľké množstvo flavonoidov. Ovocie bohov obsahuje najmä katechíny, podskupinu flavonoidov.
- Papriky
Podobne ako v prípade marhúľ je typická farba papriky spôsobená koncentráciou flavonoidov.
Okrem nich existuje mnoho ďalších rastlín, ktoré obsahujú jednu alebo viac podskupín týchto dôležitých pigmentov, aj keď v nižších koncentráciách.
Flavonoidové doplnky
Ako už bolo spomenuté, na trhu existuje nespočetné množstvo flavonoidových doplnkov na liečbu hemoroidov . Ide o formulácie, ktoré obsahujú jeden alebo viac typov týchto zlúčenín v závislosti od činností, ktoré musia vykonávať v ľudskom tele. V mnohých prípadoch sú doplnky na hemoroidy navyše obohatené aj o vitamín C, aby sa využil vyššie popísaný antioxidačný a synergický regeneračný účinok.
Ak sa chcete dozvedieť viac, napísali sme článok o najlepších flavonoidových doplnkoch.
Lieky s flavonoidmi (Daflon®)
Podpora, ktorú poskytuje vedecký výskum pri preukazovaní prospešných účinkov flavonoidov na kapiláry a hemoroidy, viedla farmaceutický priemysel k aktivite na výrobu liekov zameraných na liečbu a prevenciu hemoroidov alebo na zmiernenie fenoménu hemoroidov. žily.
Presne z tohto pohľadu sa zrodil liek Daflon ®, vazoprotektívum a venotonikum. V tomto lieku a vo všetkých podobných liekoch sú flavonoidy vysoko koncentrované a kombinované s pomocnými látkami, extraktmi a aditívami, ktorých cieľom je najmä rozšírenie ich účinku, prípadne zaručenie ich účinnosti na viacerých frontoch.
Pre viac informácií o liekoch na hemoroidy na báze flavonoidov je vhodné poradiť sa so svojím lekárom.
Flavonoidy, hemoroidy a tehotenstvo
Fenomén hemoroidov je v tehotenstve bohužiaľ pomerne bežný. V skutočnosti sa odhaduje, že 90 % populácie v priebehu svojho života zažije bolesť súvisiacu s hemoroidmi aspoň raz a u žien je tento jav obzvlášť koncentrovaný počas tehotenstva. V tejto súvislosti údaje ukazujú, že 30 % tehotných subjektov trpí hemoroidmi.
Dôvod sa dá ľahko vysvetliť: tehotenstvo je pre telo obdobím stresu a únavy a najmä tlak vyvíjaný „bruchom“ na črevo a konečník spôsobuje zápchu a prasknutie krvných ciev s následným opuchom hemoroidov.
Na základe toho všetkého sa príjem flavonoidov tehotnými ženami javí ako žiaduci. V skutočnosti je však dobré konať opatrne.
Ukázalo sa, že flavonoidy sú pre ľudské telo toxické iba vtedy, keď sa užívajú vo vysokých dávkach. Podobná situácia, aj keď ojedinelá, môže nastať, ak skombinujete príjem potravín s obsahom týchto antioxidantov s konzumáciou bioflavonoidových doplnkov výživy na hemoroidy.
Týmto nechceme démonizovať tieto zlúčeniny, ale jednoducho chceme apelovať na obozretnosť a správanie diktované zdravým rozumom.
Pred niekoľkými rokmi lekárska komunita výslovne zakázala podávanie flavonoidov tehotným ženám. Táto voľba nebola diktovaná známym negatívnym účinkom týchto pigmentov na plod, ale uplatnením zásady predbežnej opatrnosti: inými slovami, účinky dlhodobého používania neboli známe.
Aj dnes mnohí lekári zakazujú tehotným ženám užívať lieky či doplnky výživy, to však neznamená, že nie je možné jesť ovocie ako marhule, čučoriedky a hrušky.
Závery
Svet flavonoidov je veľmi fascinujúci: len si predstavte, že ich v prírode existuje asi 4 000. Dúfame, že výskum v budúcnosti dokáže rozlúštiť všetky jeho biologické a chemické tajomstvá.
V súčasnosti je známe, že negatívne účinky flavonoidov na hemoroidy súvisiace s vysokými dávkami nesie najmä gastrointestinálny trakt a len v ojedinelých prípadoch sa dosahuje takýto vysoký príjem.
V prípade pochybností, nejasností a kuriozít ohľadom flavonoidov a doplnkov na hemoroidy je vhodné poradiť sa so svojím lekárom alebo odborníkom.
Mohlo by vás zaujímať: