Pri dlhom a vyčerpávajúcom hľadaní zdraviu prospešných potravinových produktov narastá tendencia obrátiť náš pohľad na exotické produkty. Je však potrebné vedieť, že mnohé z potravín, ktoré sa už na našich stoloch nachádzajú a často jedia na Západe, majú tiež vynikajúce vlastnosti.
Pre maximálny úžitok z týchto produktov je však nevyhnutné naučiť sa ich správne variť a pochopiť, ktoré jedlá sú ideálne. Práve z tohto dôvodu je dobré prehĺbiť si štúdium niektorých z týchto potravín.
Jedným z bežne používaných potravinárskych produktov, ktorých vlastnosti nie sú dostatočne známe, je fazuľový struk. V mnohých prípadoch je fazuľový struk zo stravy vylúčený, pretože je považovaný za odpad.
Je zrejmé, že vylúčenie fazuľového struku z vášho jedálnička je veľmi vážna chyba, pretože v poslednej dobe bolo objavených nespočetné množstvo vlastností tohto jedla, ktoré dokáže nielen podporovať pohodu, ale aj pomáhať udržiavať postavu.
Tu je teda všetko, čo potrebujete vedieť o fazuľovom struku.
Fazuľový struk: čo to je
Z botanického hľadiska je fazuľový struk plodom rastliny, ktorá má názov Phaseolus vulgaris. Strukoviny, ktoré sa bežne konzumujú ako zdroj bielkovín, fazuľa, sú vlastne semená plodu, ktorý predstavuje zelená časť.
Na trhu nájdete celé fazuľové struky, čerstvé aj konzervované. Je to však málo konzumovaný produkt a prekvapivo sa nájde nespočetné množstvo ľudí, ktorí si myslia, že „zelená časť“, teda dužinatá časť ovocia, je nejedlá.
Je zrejmé, že ide o chybu. Hoci v skutočnosti majú semienka pozoruhodné vlastnosti a vysoký obsah bielkovín, fazuľový struk – bohatý na vlákninu a minerály – určite nie je na zahodenie.
Keď idete nakupovať do supermarketu, radšej si kúpte čerstvú a celú fazuľu, z ktorej môžete jesť aj struk, a nie len sušené alebo konzervované semienka.
Nutričné vlastnosti fazuľového struku
Fazuľový struk, ako už bolo spomenuté, vyniká nielen svojou žiarivou farbou a dutinami vo vnútri, ktoré obsahujú semená, ale aj pozoruhodnými nutričnými a prospešnými vlastnosťami pre líniu.
Po prvé, časť, ktorá pokrýva semená, má nezanedbateľný obsah vlákniny. V posledných rokoch sa čoraz viac zdôrazňuje význam rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny pre zdravie celého ľudského organizmu.
Vláknina z potravy nie je v skutočnosti ľudským črevom stráviteľná: tento dôležitý orgán nemá potrebné enzýmy na rozklad molekúl.
Avšak črevo (a konkrétnejšie jeho koncová časť) je obývané značným počtom mikroorganizmov.
Odhaduje sa totiž, že v ľudskom organizme je 10-krát väčší počet bakteriálnych buniek ako v ľudskom, čo takmer znamená, že práve ony sú hostiteľmi nás a nie naopak.
Tento detail však vôbec nie je znepokojujúci, práve naopak: ak dostanú tie správne živiny, mikróby prítomné v čreve vykonajú sériu prospešných akcií pre myseľ a telo, vrátane syntézy niektorých molekúl spojených s dobrou náladou., ako aj produkciu veľmi dôležitých vitamínov.
Hoci je nedostatok enzýmov schopných rozkladať vlákninu, je dobré vedieť, že črevná mikroflóra je dokonale schopná živiť sa týmito makrozložkami.
To znamená, že ak prijmete vlákninu, črevná mikroflóra prospeje a vytvorí chemické zlúčeniny, ktoré sú prospešné pre celé ľudské telo. Práve z tohto dôvodu sa v LARN (referenčné hladiny živín a energie pre taliansku populáciu) odporúča prijať asi 30 gramov denne.
Bean pod je mimoriadne bohatý zdroj vlákniny, a to nielen čo do množstva, ale aj v kvalite. Toto ovocie pochádzajúce zo strukovín v skutočnosti obsahuje celulózu a hemicelulózu, ako aj pektíny (želírujúce vlákna prítomné v ovocí) a triesloviny.
Okrem obsahu vlákniny, ktorá je jednou z najväčších a najrozmanitejších v súčasnosti známych, obsahuje fazuľový struk aj chlorofyl a mnohé flavonoidy. Tieto molekuly majú veľmi silný antioxidačný účinok, ktorý zabraňuje rôznym problémom vrátane poškodenia tkaniva a zvýšeného oxidačného stresu v bunkách.
Okrem toho netreba zabúdať na ďalšiu veľmi dôležitú vlastnosť fazuľového struku: má úplne zanedbateľný energetický prínos, napriek príjemnej chuti a vysokému sýtiacemu účinku. Ide teda o potravinu, ktorú využijete nielen pri redukčnej diéte alebo pri návale hladu, ale vďaka svojej obrovskej všestrannosti kedykoľvek.
Výhody fazuľových strukov
Všetky vyššie uvedené nutričné charakteristiky sa samozrejme premietajú do mnohých priaznivých účinkov na ľudský organizmus. Hoci to nie je vyčerpávajúce, účinok vlákniny obsiahnutej vo fazuľovom struku na črevnú mikroflóru a na výhody, ktoré to môže poskytnúť ľuďom, už bol prezentovaný.
Rozpustná a nerozpustná vláknina obsiahnutá vo fazuľovom struku má však ešte jednu veľmi dôležitú a oveľa jednoduchšie vysvetliteľnú vlastnosť: má vysoký sýtiaci účinok.
Hlavným znakom vlákniny (a najmä rozpustnej vlákniny ) je v skutočnosti väzba vody prítomnej v okolitom prostredí. Prostredníctvom väzieb, ktoré sa tvoria medzi vlákninou a vodou, sa získa gél, ktorý má tendenciu zväčšovať svoj objem.
Je zaujímavé zvážiť, že keď sa tento gél vytvorí vo vnútri žalúdka, má tendenciu zaberať veľkú časť dostupného priestoru. Ak však žalúdok nemá viac miesta, pocit chuti do jedla ustupuje a máme tendenciu jesť menej.
Nerozpustná vláknina, však ponúkajú ďalšiu dôležitú výhodu. Tie v skutočnosti vo vode nenapučia, ale majú tendenciu spomaľovať vyprázdňovanie žalúdka. To všetko má za následok pomalšie vyprázdňovanie žalúdka, čo ponúka dôležitú výhodu, keďže pocit sýtosti trvá dlhšie.
Okrem aspektu spojeného s pocitom sýtosti sa hovorí, že fazuľový struk je tiež veľmi dôležitým zdrojom antioxidantov, najmä flavonoidov. Tieto látky môžu byť mimoriadne užitočné pre zdravie kapilár, najmä tých, ktoré sa nachádzajú v periférnych končatinách.
Vďaka týmto molekulám je v skutočnosti možné pôsobiť proti ukladaniu tukov v cievach a posilňovať ich steny, zlepšovať krvný obeh a obmedzovať niektoré nedokonalosti, ako sú kŕčové žily.
Tieto flavonoidy tiež ukázala výrazné účinky vo vzťahu k regulácii zadržiavanie vody. To všetko je spôsobené jednoduchým pozorovaním, ktoré sa datuje do devätnásteho storočia: subjekty, ktoré jedia väčšie množstvo fazuľových strukov, majú tendenciu vylučovať viac tekutín do 24 hodín po jedle.
Týmto spôsobom je možné vďaka flavonoidom prítomným vo vnútri fazuľového struku veľmi zaujímavým spôsobom obmedziť zadržiavanie vody, bojovať proti celulitíde a tekutým usadeninám, ktoré sú základom mnohých nedokonalostí pleti.
Fazuľový struk na chudnutie
Zaujímavosťou je, že fazuľový struk nemá ani zďaleka zanedbateľné zoštíhľujúce vlastnosti. V skutočnosti konzumácia fazuľových strukov podporuje chudnutie prostredníctvom mechanizmov, ktoré pôsobia na viacerých frontoch.
Prvým, už široko diskutovaným, je ten, ktorý spočíva v kontrole chuti do jedla vďaka vláknine. Pri oveľa menšom pocite hladu sa jednoznačne prejavuje tendencia skonzumovať menšie množstvo jedla, čím sa znižuje priemerný denný príjem energie.
Druhý mechanizmus, ktorý zahŕňa koncepty chémie a biochémie, sa týka konkrétnej molekuly prítomnej vo fazuľových strukoch vo veľkých množstvách, fázolamínu.
Fázolamín je z chemického hľadiska glykoproteín obsahujúci proteínovú podjednotku a cukrovú podjednotku. Táto molekula má schopnosť interferovať s aktivitou alfa-amylázy, enzýmu, ktorý produkuje pankreas pri zavádzaní komplexných sacharidových potravín.
V skutočnosti je alfa-amyláza schopná rozložiť škrob (molekula energie obsiahnutá v chlebe, cestovinách a pečive) na mnohé menšie kúsky. Takto sa molekuly s nižšou hmotnosťou môžu dostať do krvného obehu a byť absorbované bunkami, ktoré ich použijú na výrobu energie alebo ich akumuláciu.
Keď sa však skonzumuje príliš veľa cukrov, aktivita alfa-amylázy nie je obzvlášť žiaduca, pretože má tendenciu spôsobiť zvýšenie hladiny cukru v krvi a vyvolať inzulínovú rezistenciu.
Faseolamina, kontrastné alfa-amyláza, zabraňuje demolácii škrobu na menšie kúsky. Týmto spôsobom nie sú molekuly škrobu stráviteľné a nerušene prechádzajú črevom a vylučujú sa stolicou.
Vzhľadom na to, že cukry nie sú vďaka fazeolamínu úplne asimilované, je zrejmé, že ľudské telo ide do čiastočného energetického deficitu a napriek sýtosti je nútené odbúravať tuky na podporu normálnych funkcií.
Z tohto dôvodu je vďaka fazuľovému struku možné stimulovať fenomén chudnutia bez ďalších dopadov na chuť do jedla.
Pre svoje zoštíhľujúce vlastnosti možno fazuľový struk nájsť v rôznych doplnkoch stravy na podporu nízkokalorickej diéty, ako sú kapsuly Keto Slim Fit alebo Idealis.
Kontraindikácie a vedľajšie účinky
Nutričné vlastnosti fazuľového struku sú mimoriadne zaujímavé, v niektorých smeroch dokonca viac ako vlastnosti slávneho semena. Ako pri každej kategórii potravín je však potrebné venovať pozornosť zneužívaniu, ktoré môže mať negatívne dôsledky.
V skutočnosti, ak užijete veľké množstvo fazuľových strukov, môžete čeliť fenoménu plynatosti. Ide o nepríjemný, ale úplne normálny stav, spôsobený činnosťou črevných mikroorganizmov, ktoré na konci svojho metabolizmu produkujú plyny.
Obsahujúca molekulu so špecifickým proteínovým zložením – fázolamín – môže byť niektorými jedincami čiastočne alebo úplne netolerovaná. V prípade podozrenia, aby sa predišlo nežiaducim účinkom, ako je hnačka a bolesti brucha, je vhodné pred užívaním konzultovať s lekárom.
Fazuľové struky v miernom množstve (napríklad vo forme prílohy) môže prijať každý. Je však dobré vedieť, že existujú aj doplnky stravy na chudnutie s fazuľovými strukami.
V týchto produktoch je zvýšená koncentrácia účinných látok obsiahnutých vo fazuľovom struku, preto je potrebné dbať na príjem doplnkov stravy na báze fazuľového struku a dodržiavať maximálne dávky odporúčané výrobcom.
Závery
Fazuľový struk je veľmi špeciálna potravina, ktorej konzumácia je často obmedzená. Toto ovocie má však rovnako zaujímavé vlastnosti ako semená, takže ak si chcete zachovať zdravie a dosiahnuť dôležitý zoštíhľujúci efekt, nemôžete ho nezaradiť do svojho jedálnička.