Extrakt z horkého pomaranča, napriek chuti, ktorú mnohí považujú za nepríjemnú, je jednou z najpoužívanejších ingrediencií na udržanie postavy a prináša ďalšie benefity pre ľudský organizmus.
Dôvody a vedecké vysvetlenia, ktoré to podporujú, sú početné, v skutočnosti je horký pomaranč jedným z najviac skúmaných plodov vďaka svojim priaznivým vlastnostiam na ľudský organizmus.
To, že toto ovocie dostalo prívlastok „horké“, nie je náhodné, rovnako ako to, že obsahuje toľko bioaktívnych zlúčenín, nemožno pripísať náhode.
Evolúcia v skutočnosti znamenala, že látky s potenciálnym toxickým účinkom boli človekom rozpoznané ako nepríjemné, aby sa vyhli ich konzumácii.
Dnes je totiž známe, že tieto aromatické látky pôsobia skutočne ako jedy, aj keď svojím pôsobením neohrozujú ľudský organizmus, ale naopak ho chránia pred nepriaznivými vplyvmi a parazitmi a zaručujú jeho zdravotný stav.
Konkrétne v prípade extraktu z horkého pomaranča sú niektoré z látok zodpovedných za charakteristický silný aromatický profil aj tie, ktoré majú silné antioxidačné účinky alebo prispievajú k chudnutiu.
Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o extrakte z horkého pomaranča.
Čo je to horký pomaranč
Termín horký pomaranč sa vzťahuje na ovocie, zatiaľ čo strom sa stotožňuje s deklináciou mužského rodu. Vedecký názov kríka je Citrus aurantium, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza z Indie.
Predpokladá sa, že horký pomaranč sa do Talianska dostal vďaka vylodeniu Arabov, ktorí ho priviezli do južného Talianska – najmä na Sicíliu – asi pred 1000 rokmi. Teplé a suché podnebie typické pre ostrov oddelený od pevniny malým pásom mora bolo výhodné pre zakorenenie horkého pomaranča v oblasti, ktorý je odvtedy pomerne rozšírený.
Ako všetky citrusové plody, aj horký pomaranč je ovocím, ktoré je známe pre svoju hrubú, zvráskavenú a veľmi aromatickú šupku , pričom chuť je extrémne silná a nie veľmi sladká (ako je to v prípade iných druhov pomarančov). Práve z tohto dôvodu je konzumácia horkého pomaranča veľmi obmedzená, pričom extrakty sa používajú na veľmi odlišné prípravky.
Horkochutné aromatické molekuly sú síce koncentrovanejšie v šupke, no dužina preberá aj nie práve príjemnú vôňu. Z horkého pomaranča, ktorý v plnej zrelosti dosahuje výšku asi 10 metrov, sa používajú aj listy (na nálev) a kvety, ktoré sa zbierajú pred kvitnutím.
Extrakt z horkého pomaranča – výhody
Ako už bolo spomenuté, jesť horký pomaranč nie je vôbec jednoduché kvôli jeho silnej chuti, no botanici a učenci sa nechceli vzdať pozoruhodných vlastností molekúl v ňom obsiahnutých, a tak ich napadlo získať extrakt z ovocia. použiť na rôzne aplikácie.
Tak sa zrodil extrakt z horkého pomaranča, dnes veľmi známy a rozšírený. V tomto extrakte sú prítomné všetky charakteristické molekuly, najmä polyfenoly, flavonoidy a bioflavonoidy. Do tejto kategórie patria desiatky molekúl, ktoré majú výrazne priaznivé účinky.
Polyfenoly sú v skutočnosti nielen zodpovedné za typickú živú farbu plodov, ale aktívne prispievajú aj na biologickej úrovni, pričom majú veľmi silný antioxidačný účinok. Takto je možné vďaka extraktu z horkého pomaranča bojovať proti oxidačnému stresu a predchádzať vzniku rôznych druhov chorôb.
Extrakt z horkého pomaranča, správne dávkovaný a zapracovaný do potravinových doplnkov, môže byť tiež veľmi účinný v boji proti priberaniu, a to vďaka molekule s výnimočnými vlastnosťami: synefrínu.
Je zvláštne, že synefrín nie je jednou zo zlúčenín, ktoré sú najviac zodpovedné za horkú chuť pomarančov, no je to tá, ktorá vyvoláva najväčší záujem vo farmaceutickom priemysle.
Zložkou, ktorá je najviac zodpovedná za horkú chuť kôry a dužiny Citrus aurantium, je v skutočnosti limonén, terpén široko používaný v kozmetickom sektore, ktorý podľa štúdie publikovanej vo vedeckom časopise „Flavour and Fragrance Journal“ v roku 2011 až 97% esenciálneho oleja extrahovaného z ovocia.
Použitie horkého pomaranča
Veľké rozšírenie tohto stromu v južnom Taliansku a jednoduchosť, s akou rastie, znamenali, že išlo o jednu z najviac študovaných rastlín vôbec v tejto krásnej krajine, pričom výsledky výskumníkov neprekvapili.
Vďaka štúdiám sa totiž zistilo, že výnimočné vlastnosti majú nielen plody – a najmä šupky, ale aj listy a kvety, ktoré sa už roky používajú na prípravu odvarov a bylinkových čajov.
Konkrétne jedným z hlavných procesov transformácie listov horkého pomaranča je mletie, kým sa nezískajú malé úlomky alebo prášok. Ten sa potom predáva v lekárni alebo bylinkárstve a môže sa použiť na prípravu bylinkových čajov s upokojujúcimi účinkami.
V listoch horkého pomaranča sú v skutočnosti niektoré molekuly podobné molekulám prítomným v harmančeku, ktoré sú schopné zasahovať do niektorých receptorov a obmedzovať stres a úzkosť, na druhej strane podporujú spánok.
Z kvetov sa naopak získava takzvaný esenciálny olej neroli, veľmi aromatická a veľmi silná látka, ktorá nachádza rôzne terapeutické využitie, keďže svojimi zlúčeninami pomáha obmedzovať podráždenosť, bolesť, nervozitu a všeobecne javy. ktoré spôsobujú nepriaznivú reakciu.organizmom. Navyše sa vďaka svojim čistiacim vlastnostiam používa aj v kozmetike na prípravu masiek.
Napokon aj z kvetenstva sa v minulosti získaval destilát, voda z horkých pomarančových kvetov, z ktorej sa pripravovali miestne sladkosti, vrátane sicílskej čečiny.
Horký pomaranč na chudnutie
Ako už bolo spomenuté, jednou z najdôležitejších vlastností extraktu z horkého pomaranča je jeho zoštíhľujúci účinok . Vďaka tejto schopnosti boli v skutočnosti pripravené mnohé formulácie založené na tejto zložke.
Čo však robí z horkého pomaranča produkt na chudnutie? Odpoveď je jednoduchá: synefrín. Táto zlúčenina, ktorá je z chemického hľadiska aromatickou a dusíkatou zlúčeninou, pôsobí ako veľmi silný termogén a je schopná zrýchliť srdcový tep.
Jeho účinky možno prirovnať ku kofeínu alebo podľa niektorých vedcov a vedcov z odvetvia dokonca aj k adrenalínu. Princíp, na ktorom synefrín funguje, je prakticky rovnaký ako adrenalín: stimuluje tvorbu tepla.
Presnejšie povedané, synefrín pôsobí na niektoré receptory nazývané beta-3, čím zvyšuje ich aktivitu. Tieto receptory sú zodpovedné za produkciu tepla v tele na úkor energetických zásob, najmä tukov. Týmto spôsobom synefrín zlepšuje bazálny metabolizmus, čo spôsobuje zníženie lipidových rezerv s minimálnym úsilím.
Okrem toho je možné pomocou synefrínu stimulovať metabolizmus, podporovať efektívnejšie trávenie a optimalizovať nielen energetický výdaj, ale aj kontrolu cukrov a zásob bielkovín. A keď sa synefrín kombinuje s inými termogénnymi zložkami, ako je kofeín, má synergický efekt, ktorý ešte viac zosilňuje výsledky.
Medzi produkty, ktoré obsahujú extrakt z horkého pomaranča a kombinujú ho s ďalšími termogénnymi a metabolicky aktivačnými zložkami, sú nepochybne doplnky Keto Actives, Fast Burn Extreme a Keton Aktiv.
Kontraindikácie extraktu z horkého pomaranča
Keď sa horký pomaranč spracováva, aby sa získal extrakt, molekuly pôvodne prítomné v ovocí sa vylejú v menšom objeme. To znamená, že na dosiahnutie rovnakých priaznivých účinkov ako celé ovocie stačí menšie množstvo extraktu.
Tak ako pri mnohých biologicky aktívnych zložkách, aj tu je zásadným problémom neúmerná spotreba. Podľa najnovších vedeckých štúdií na túto tému nemá extrakt z horkého pomaranča žiadne zvláštne kontraindikácie pre zdravých jedincov, pokiaľ nie sú prekročené maximálne odporúčané dávky.
Výskumy v skutočnosti ukazujú, že nadmerná konzumácia extraktu z horkého pomaranča môže negatívne ovplyvniť kardiovaskulárny výkon, nadmerne zrýchliť srdcový tep a spôsobiť nebezpečné zvýšenie krvného tlaku.
Z rovnakého dôvodu by sa ľudia s hypertenziou alebo s cievnymi alebo srdcovými problémami mali pred konzumáciou extraktu z horkého pomaranča poradiť so svojím lekárom a v prípade potreby podstúpiť všetky potrebné vyšetrenia.
Konzumácia extraktu z horkého pomaranča sa tiež neodporúča deťom do 12 rokov a tehotným ženám. Molekuly obsiahnuté v extrakte by mohli spôsobiť arytmie a nepokoj, a keďže účinky nie sú známe u najchúlostivejších skupín obyvateľstva, platí zásada predbežnej opatrnosti, ktorá neodporúča alebo zakazuje konzumáciu látky.
Ani ten, kto dostane oprávnenie na konzumáciu extraktu z horkého pomaranča v doplnkoch alebo v inej forme, nesmie prekročiť maximálnu odporúčanú dennú dávku, aby sa nedostal do problémov rôzneho druhu, vrátane už spomínaných arytmií.
Často kladené otázky (FAQ)
Horký pomaranč je variantom známejšieho tradičného pomaranča, ktorý rastie na miestach so suchým podnebím.
Do rôznych prípravkov sa používajú ešte nedozreté plody, listy a biele súkvetia.
Áno, a niektorí obyvatelia Sicílie ho konzumujú, aj keď má veľmi silnú chuť a vo všeobecnosti nie je oceňovaný.
Je možné ho konzumovať tak, ako je, šťavou alebo v iných prípravkoch, kde sa objavuje ako prísada.
Ovocie je možné konzumovať kedykoľvek, výťažok by ste mali naopak užívať, keď chcete urýchliť chudnutie.
100 gramov jedlej časti horkého pomaranča obsahuje v priemere 47 kalórií.
Výťažky obsahujú synefrín, molekulu, ktorá stimuluje produkciu tepla a stimuluje chudnutie.
Ideálnym biotopom horkého pomaranča v Taliansku je sicílske územie, na ktorom je rozšírený.
Horký pomaranč nájdete v najzásobenejších supermarketoch alebo e-shopoch, zatiaľ čo extrakt je dostupný vo všetkých obchodoch so zdravou výživou (aj online).
Cena horkého pomaranča je v súlade s cenou iných odrôd pomarančov.
V bylinnej medicíne nájdete extrakt z horkého pomaranča, ako aj deriváty listov a kvetov.
Konzumácia horkého pomaranča ako taká nemá žiadne kontraindikácie. Pred konzumáciou extraktu je vhodné poradiť sa so svojím lekárom.