Cystitída: čo to je, príčiny, liečba a prostriedky
Čo je cystitída
Pod cystitídou doslova rozumieme zápal močového mechúra, čiže orgánu, do ktorého sa pred vypudením zbiehajú tekutiny filtrované obličkami. Cystitída, ktorá prevláda u žien ženského pohlavia, je zvyčajne stav, ktorý by nemal vyvolávať veľké obavy a ktorý sa prejavuje najčastejšie v akútnej forme.
Z hľadiska závažnosti infekcie je možné rozlíšiť cystitídu na dva hlavné typy:
• cystitída bez komplikácií;
• komplikovaná cystitída.
Cystitída bez komplikácií
Zápal močového mechúra bez komplikácií , je stav, ktorý sa prejavuje klasickými príznakmi vzťahujúce sa k problému, ale nespôsobuje ďalšie ťažkosti. Je však dobré rozlíšiť nekomplikovanú cystitídu v dvoch odlišných rodinách, ktoré sa líšia na základe frekvencie ich výskytu. Na základe tohto pohľadu, v skutočnosti, môžeme rozlíšiť akútny zápal močového mechúra, ktoré sa vyskytujú čas od času s pomerne intenzívny symptomatológie, od tých Croni že, čo sú najbežnejšie, ale menej rušivé. Samozrejme, ak trpíte chronickou cystitídou, je vhodné poradiť sa so svojím lekárom, pretože je potrebné identifikovať príčinu, ktorá spôsobuje jej častý výskyt.
Komplikovaná cystitída
O komplikovanej cystitíde hovoríme vtedy, keď symptómy alebo pôvodcovia, ktorí problém spôsobujú, môžu súvisieť aj s inými nepríjemnosťami. V skutočnosti sa veľmi často stáva, že faktory, ktoré spôsobujú cystitídu a jej prejavy, oslabujú telo a spôsobujú zvýšenú expozíciu iným ochoreniam, akútnym alebo chronickým.
Akútne problémy spojené s komplikovanou cystitídou zahŕňajú pyelonefritídu, zriedkavý zápal (spôsobený infekciou) obličiek, ktorý spôsobuje odlupovanie epitelových buniek, ako aj iné bakteriálne alebo plesňové infekcie.
Komplikovaná cystitída však môže spôsobiť aj dlhodobé problémy, ktoré trvajú v priebehu času, vrátane dyspareúnie, ktorá spočíva v pocite bolesti v oblasti panvy v čase pohlavného styku, ako aj vo všeobecnosti v kontrakcii oblasti a, v ťažších prípadoch niektoré formy rakoviny.
Príznaky cystitídy
Je nevyhnutné venovať veľkú pozornosť príznakom cystitídy, pretože mnohé z nich môžu byť spojené s inými situáciami. Aby sme správne predpokladali, že ide o cystitídu, je potrebné sa uistiť, že sa prejavuje viac ako jeden z príznakov spojených s problémom; v opačnom prípade je nepochybne potrebná konzultácia s lekárom, ale vo väčšine prípadov ide o problém nesúvisiaci s cystitídou.
Keďže cystitída postihuje orgány súvisiace s vypudzovaním moču, je zrejmé, že väčšina príznakov zápalu, akútnych alebo chronických, sa sústreďuje v tejto oblasti.
Medzi hlavné príznaky, ktoré môžu súvisieť s cystitídou, patrí najmä naliehavá potreba močiť, ktorá sa vyskytuje často, aj keď je močový mechúr takmer prázdny; K páleniu sa pridáva aj potreba močenia , ktorá sa počas aktu stáva obzvlášť intenzívnym, ako aj prípadná prítomnosť stôp krvi v tekutine.
Netreba prehliadať prítomnosť akéhokoľvek zápachu: ak cítite nezvyčajný zápach vychádzajúci z moču, je dobré si uvedomiť, že môže ísť o jasný príznak aktivity mikroorganizmov, ktoré produkujú toxíny alebo veľmi často prchavé zložky, schopné preniesť určitú vôňu do čuchového ústrojenstva.
Je zrejmé, že príznakom cystitídy je aj pretrvávajúca bolesť v panvovej oblasti a tiež pocit, že sa bezprostredne po akte úplne nezbavili prebytočných tekutín.
Potom sú tu ďalšie príznaky spôsobené imunitnou odpoveďou tela, ktoré spočiatku nemusia súvisieť s cystitídou; najmä horúčka a triaška sú symptómy v dôsledku prebiehajúcej infekcie, ktoré nie vždy ľahko korelujú s cystitídou.
Cystitída: príčiny
Na základe vyššie uvedeného je zrejmé, že zápal močového mechúra je spôsobený premnožením baktérií. Okrem ľudí s chronickou cystitídou je kolonizácia močových ciest mikroorganizmami zvyčajne komplikovaná a nie náhodou je moč vo väčšine prípadov sterilný. Napriek prirodzenej obrane tela sa môže stať, že niektorým baktériám sa podarí preniknúť do močovej trubice a urobiť si z nej svoje prostredie, kde sa rozmnožia a spôsobia sériu metabolických reakcií, ktoré potom vyústia do infekcie a súvisiacich symptómov.
Je zrejmé, že zvýšená koncentrácia mikroorganizmov v blízkosti močovej trubice je zase spôsobená radom zlých návykov a/alebo fyziologických stavov jednotlivca.
V tomto smere je zrejmé, že imunokompromitovaní jedinci majú väčšiu predispozíciu na tento typ infekcie, ktorá sa môže vyskytnúť aj po liečbe antibiotikami (ktoré, ako je známe, majú škodlivé účinky aj na črevnú mikroflóru. priaznivé).
Avšak aj niektoré neadekvátne hygienické návyky môžu spôsobiť premnoženie mikroorganizmov: v skutočnosti baktérie, ktoré kolonizujú močovú rúru a močový mechúr, sledujú vzostupnú dráhu a zvyčajne majú fekálny pôvod; faktom zostáva, že aj vnesenie kontaminovanej potravy, prípadne bakteriémia (t. j. prítomnosť mikroorganizmov v krvi, ktorá je za normálnych okolností sterilná), môže spôsobiť mikrobiálny rast v oblasti panvy, podľa zostupnej dráhy.
Cystitída je oveľa častejšia u žien ako u mužov, možno to pravdepodobne pripísať tomu, že oblasť ženských pohlavných orgánov je citlivejšia a podlieha hormonálnym zmenám (len si spomeňte na menopauzu alebo obyčajnú zmenu vaginálneho pH).
Ako vyliečiť cystitídu: všetky prostriedky
Tento nepríjemný zápal močového mechúra dokáže správne diagnostikovať iba ošetrujúci lekár, ktorý je zároveň schopný navrhnúť jednotlivcovi kompletnú, účinnú a vhodnú terapiu proti tomuto ochoreniu.
To samozrejme neznamená, že liečbu navrhnutú lekárom možno kombinovať so sériou alternatívnych prostriedkov na odstránenie symptómov alebo, ak sa stav ešte neprejavil, na prevenciu.
Farmaceutické prostriedky na cystitídu
Ako už bolo uvedené, najvhodnejšie lieky na cystitídu môže navrhnúť iba lekár; keďže však pôvod problému je bakteriálneho charakteru, nie je ťažké si predstaviť, že ide o terapiu na báze antibiotík.
Najmä musia byť vybrané všetky tie molekuly, ktoré majú dôležitý baktericídny účinok proti normálnym črevným baktériám, vrátane niektorých kmeňov Escherichia coli, Staphylococcus a Clostridium ; okrem toho formulácia, ktorú lekár navrhuje, má v mnohých prípadoch aj schopnosť kontrolovane uvoľňovať účinnú látku priamo na mieste, kde sa infekcia nachádza.
Antibiotiká sa potom môžu kombinovať s niektorými liekmi proti bolesti na zmiernenie pálenia a symptómov cystitídy, ako aj s inými účinnými látkami určenými na rekonštitúciu bakteriálnej flóry.
Prírodné prostriedky na cystitídu
Aj keď sa nemožno spoliehať len na prírodné prostriedky, je dobré vedieť, že niektoré z nich sú veľmi účinné v boji s mikroorganizmami, ktoré cystitídu spôsobujú.
V prvom rade je vhodné siahnuť po jednom z hlavných spojencov zdravia: vode. V tomto prípade má však voda dôležitý mechanický účinok.
V skutočnosti pitie veľkého množstva vody podporuje čiastočné vypudenie mikroorganizmov, ktoré sú unášané prúdom kvapaliny. Toto samozrejme nie je absolútny liek, ale je to veľmi užitočný mechanizmus na zníženie koncentrácie mikroorganizmov v močovej rúre (najmä ak táto dosahuje veľmi vysoké hodnoty), aby sa podporil účinok iných liekov a / alebo účinných látok.
Dokonca aj niektoré kyslé potraviny môžu mať mierny bakteriostatický účinok: v skutočnosti sa niektoré nadbytočné kyseliny (ako citrónová, askorbová a octová) môžu vyliať do moču, čo spôsobí smrť väčšiny etiologických činiteľov zodpovedných za cystitídu. Potraviny bohaté na kyseliny sú kivi, červené ovocie, citróny a citrusové plody všeobecne.
Okrem toho by ste nemali prehliadať kvalitu spodnej bielizne, ktorú nosíte. Mala by byť vždy čistá a najmä ju neuťahovať príliš blízko pohlavných orgánov, pretože táto situácia môže podporovať kontamináciu a migráciu baktérií smerom k močovému mechúru.
Ako zabrániť cystitíde
Okrem nápravných opatrení treba určitý priestor venovať aj preventívnym faktorom. Najdôležitejším faktorom v prevencii cystitídy je nepochybne strava.
Ako je vidieť vyššie, množenie patogénov v močovom mechúre je zriedkavé, a keď k nemu zvyčajne dôjde, zodpovednosť spočíva v slabej imunitnej obrane.
V tomto smere je užitočné konzumovať potraviny obsahujúce živé baktérie a v primeranom množstve. Medzi nimi určite nemôže chýbať jogurt, ktorý svojimi špecifickými kmeňmi dokáže podporovať obnovu mikroflóry (najmä po liečbe na báze antibiotík), ale vrelo sa odporúčajú aj ďalšie fermentované potraviny vrátane kefíru, kyslej kapusty a niektorých druhov zeleniny. Na trhu je tiež nespočetné množstvo prípravkov obsahujúcich probiotiká, čo sú mikroorganizmy špecificky vybrané pre niektoré veľmi užitočné metabolické aktivity.
Mohlo by vás zaujímať: