Dôležitosť vyváženej a efektívnej stravy pre dodanie energie a zároveň predchádzanie problémom s nadváhou či poškodením kardiovaskulárneho systému neustále zdôrazňujú odborníci a vedci z celého sveta, ktorí svoje poznatky a objavy poskytujú ako základný základ, na ktorom vybudovať si vlastný zdroj energie. Existuje však niekoľko mýtov, ktoré treba vyvrátiť.
Aj keď je pravdou, že mastné kyseliny prinášajú pri rovnakej hmotnosti viac kalórií ako cukry a bielkoviny, rovnako platí, že zohrávajú absolútne dôležitú úlohu pre správne fungovanie všetkých systémov ľudského tela a pre vstrebávanie niektoré látky potrebné pre zdravie, napríklad vitamíny.
V tejto súvislosti je dobré vedieť, že existuje konkrétny typ mastnej kyseliny, konjugovaná kyselina linolová, ktorá plní množstvo prospešných funkcií pre telo a ktorú by ste nemali vylúčiť zo žiadnej diéty.
Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o konjugovanej kyseline linolovej, známej aj ako CLA.
Čo je to konjugovaná kyselina linolová

Konjugovaná kyselina linolová je mastná kyselina. Nejde o kompletnú potravinu ako maslo alebo olej, ale o tuk, ktorý sa prirodzene podieľa na lipidovom zložení niektorých potravín.
Z chemického hľadiska je konjugovaná kyselina linolová polynenasýtená mastná kyselina tvorená 18 atómami uhlíka, ktorá má jedinečné štrukturálne vlastnosti.
Najmä CLA konjugovaná kyselina linolová patrí do dobre známej skupiny omega-6, ktoré sa nazývajú preto, že prvá z dvojitých väzieb medzi dvoma atómami uhlíka je pozorovaná na šiestom atóme uhlíka pred koncom reťazca.
Vďaka dvojitých väzieb, ma-, z ktorých jeden s izoméria tran s CLA tvorí menej tuhú štruktúru lipidov spolu s ostatnými tuky, čo je nevyhnutné pre vysvetlenie prospešných vlastností tejto zložky niektorých potravín.
Je tiež dôležité pamätať na to, že niektoré mastné kyseliny si ľudské telo dokáže syntetizovať, ale CLA medzi ne nepatrí: táto situácia robí z mastných kyselín esenciálnu molekulu, ktorá sa musí nevyhnutne prijímať prostredníctvom potravy.
Konjugovaná kyselina linolová: na čo slúži
Funkcie, ktoré CLA plní v ľudskom organizme, sú podľa rôznych experimentálnych modelov početné. Treba však zdôrazniť, že ide väčšinou o viditeľné účinky in vitro, t.j. vykonaním experimentu na bunkách pestovaných v laboratóriu.
Preto je potrebný dodatočný čas na pozorovanie výsledkov in vivo, teda vo vnútri ľudského organizmu, no vedci predpokladajú, že modely pozorované v laboratóriu budú vykazovať reprodukovateľné výsledky aj v ľudskom organizme.
Medzi funkciami CLA pozorovanými len experimentálne patrí protirakovinová vlastnosť tejto molekuly. Podľa experimentálnych modelov v laboratóriu sa v skutočnosti zdá, že konjugovaná kyselina linolová je schopná obmedziť rast rakovinových buniek, najmä u tých, ktorí trpia rakovinou prsníka, a vyvolať apoptózu alebo bunkovú smrť.
Keď je pomer medzi CLA a omega-3 mastnými kyselinami primeraný (odborníci odporúčajú užívať tieto dve triedy mastných kyselín v pomere 1:1), vykazuje konjugovaná kyselina linolová ďalšie prospešné vlastnosti pre ľudský organizmus. Predovšetkým je známe, že CLA môžu mať významný protizápalový účinok na ľudský organizmus, ktorý zabraňuje všetkým tým stavom, ktoré môžu viesť aj k tvorbe aterosklerotických plátov, ktoré sú pre zdravie veľmi rizikové.
Jedným z najdôležitejších účinkov CLA konjugovanej kyseliny linolovej, ktorý sa potvrdil nielen na teoretických a zvieracích modeloch, ale čiastočne aj na ľuďoch, je účinok spojený so stratou tukovej hmoty. Zdá sa zvláštne myslieť si, že vďaka mastnej kyseline možno stratiť tukovú hmotu, ale tento jav je možný vďaka vlastnostiam omega-6.
Vlastnosti konjugovanej kyseliny linolovej
Ako už bolo spomenuté vyššie, omega-6 majú dôležité vlastnosti vďaka dvojitým väzbám, ktoré majú: majú otvorenú konformáciu, nie sú príliš kompaktné. Táto vlastnosť CLA má zásadný význam, pretože mastné kyseliny tvoria bunkové membrány.
V skutočnosti, keď mononenasýtené alebo polynenasýtené nukleové kyseliny tvoria membrány ľudských buniek, výmena medzi vnútorným a vonkajším prostredím je uprednostňovaná, pretože ochranná štruktúra je flexibilnejšia a vhodnejšia na umožnenie vstupu dôležitých živín. Výsledkom je teda lepší metabolizmus buniek, ktoré už netrpia nedostatkom vitamínov a iných zložiek, ktoré sa kvôli príliš kompaktnej bunkovej membráne ťažko dostávajú.
Okrem základných funkcií CLA výskumníci tiež zistili, že táto molekula môže zabrániť tvorbe trombov v cievach, čím chráni telo pred akýmkoľvek kardiovaskulárnym ochorením alebo útokmi na kardiovaskulárny systém, ktoré môžu byť smrteľné.
Konkrétne sa ukázalo, že konjugovaná kyselina linolová má schopnosť interagovať s niektorými enzýmami, ktoré produkujú kyselinu arachidónovú, mastnú kyselinu s 20 atómami uhlíka, ktorá hrá zásadnú úlohu pri tvorbe aterosklerotických plátov.
Kyselina arachidónová je v skutočnosti východiskovým bodom pre syntézu mnohých prozápalových molekúl, ktoré sa podieľajú najmä na tvorbe krvných zrazenín, ktoré nasledujú po prasknutí povrchu krvných ciev. Potlačením tvorby kyseliny arachidónovej chýbajú zlúčeniny vedúce k zápalu, čím sa zabráni tvorbe nebezpečných zrazenín v cievach.
Hoci štúdie podporujúce tieto dve vlastnosti CLA sú početné a uznávané, vedci sa domnievajú, že táto konkrétna mastná kyselina má iné vlastnosti, pre ktoré sú potrebné ďalšie štúdie.
CLA: výhody
Samozrejme, priaznivé účinky konjugovanej kyseliny linolovej možno spájať len s jej štruktúrou a jej schopnosťou prenikať cez bunkové membrány a interagovať s určitými enzýmami.
Najmä podľa nedávnych štúdií je CLA schopná zasahovať do hypotalamu, dôležitej žľazy, ktorá produkuje hormóny, pomocou ktorých je možné regulovať mechanizmus hladu. Podľa výskumu uskutočneného na zvieratách je konjugovaná kyselina linolová schopná brániť produkcii dvoch hormónov zodpovedných za pocit hladu.
Samozrejme, pri zníženej chuti do jedla má jedinec tendenciu prijímať oveľa menšie množstvá jedla, čo vedie k veľmi nízkemu príjmu kalórií. Týmto spôsobom mohli jedinci, ktorí užívali CLA – spolu s ďalšími biologicky aktívnymi zložkami a vždy dodržiavali vyváženú stravu – v priebehu niekoľkých týždňov pozorovať výrazný úbytok hmotnosti.
Samozrejme, keďže ide o mastnú kyselinu, je možné vďaka CLA ľahšie prijímať vitamíny rozpustné v tukoch. V skutočnosti sú tuky potrebné na to, aby vitamíny D, E, A a K mohli prenikať do buniek a vykonávať svoju činnosť, vrátane antioxidantov, ochranných látok pre zdravie očí a kostí a stimulátorov metabolizmu.
Kontraindikácie konjugovanej kyseliny linolovej
Ako všetky molekuly určené na vstrebanie ľudským telom, aj CLA má kontraindikácie spojené predovšetkým s príjmom príliš vysokých množstiev.
Rovnako ako ostatné funkčné mastné kyseliny, aj CLA konjugovaná kyselina linolová je ťažko stráviteľná a ľudské telo môže byť unavené, keď je konzumované množstvo veľké. Z tohto dôvodu by sa jednotlivci, ktorí majú problémy s obličkami, zlyhaním pečene alebo vysokým krvným tlakom, mali poradiť so svojím lekárom skôr, ako začnú užívať túto zlúčeninu.
Niektoré štúdie navyše nehodnotili len pozitívne účinky CLA, ale aj nežiaduce reakcie, ktoré sa vyskytujú, keď jej príjem prekročí určité limity. Najmä bolo pozorované, že pri príjme veľmi vysokých množstiev konjugovanej kyseliny linolovej existuje riziko dosiahnutia presne opačného výsledku v porovnaní s tým, čo sa očakáva, v dôsledku prírastku hmotnosti a predispozície ku kardiovaskulárnym ochoreniam.
Potraviny, ktoré obsahujú konjugovanú kyselinu linolovú

CLA Konjugovaná kyselina linolová sa prirodzene vyskytuje najmä v mliečnych výrobkoch a mäse prežúvavcov. Je to spôsobené tým, že podľa súčasných poznatkov majú enzýmy potrebné na ich tvorbu iba prežúvavce.
Hlavným zdrojom CLA sú najmä mliečne výrobky z kráv a byvolov (mozzarella, maslo, neodtučnené jogurty), ako aj mäso príbuzných zvierat. Predpokladom dobrého obsahu CLA v mliečnych výrobkoch a mäse prežúvavcov je kŕmenie prežúvavcov čerstvým krmivom. Ďalšie potraviny, ktoré obsahujú konjugovanú kyselinu linolovú, sú napríklad vajcia, losos, orechy, olivy a avokádo.
Prirodzene, izolácia konjugovanej kyseliny linolovej tiež umožnila vytvorenie ad hoc doplnkov obsahujúcich túto zložku. Medzi tie je možné zaradiť Keto Actives, doplnok na chudnutie, v ktorom nájdeme aj CLA.
Kde je CLA konjugovaná kyselina linolová
Nákup konjugovanej kyseliny linolovej je jednoduchý. V supermarkete si stačí vybrať mlieko a vedľajšie produkty, ako aj mäso zo zvierat kŕmených na pastve. Ak je však ťažké nájsť tieto informácie, je dobré vedieť, že na trhu je dostupných niekoľko doplnkov CLA, ktoré sa samozrejme dajú kombinovať s vyváženou stravou.
Doplnky stravy nájdete na internete alebo v niektorých lekárňach a predajniach zdravej výživy, ako aj v predajniach, ktoré sa špecializujú na športové potreby.
Konjugovaná kyselina linolová: názory
Aj keď literatúra podporujúca túto zložku nedokáže definovať všetky funkcie CLA, jej príjem v organizme určite odporúčame vďaka výrazným pozitívnym účinkom, ktoré dokáže ponúknuť ako na líniu, tak aj na pohodu organizmu. obehový systém.
Pred začatím užívania sa však odporúča poradiť sa s lekárom a v prípade potreby vykonať potrebné testy. Nikdy neprekračujte dávku odporúčanú výrobcom a lekárom.
Často kladené otázky (FAQ)
Je to 18-uhlíková omega-6 mastná kyselina s dvoma nenasýteniami.
Početné štúdie dokazujú, že nepriaznivé účinky CLA možno dosiahnuť až po nadmernej konzumácii.
Výskumy ukazujú, že konjugovaná kyselina linolová pomáha kontrolovať hlad, čím spôsobuje chudnutie.
CLA reguluje ukladanie tuku, takže môže pomôcť znížiť celulitídu.
Používa sa na chudnutie a na ochranu organizmu pred niektorými kardiovaskulárnymi ochoreniami.
Prekročenie odporúčaných dávok môže zápal a priberanie skôr podporovať, ako im brániť.
Vedecké štúdie ukazujú, že mnohé účinky CLA na ľudí sú evidentné.
CLA sa užíva, keď chcete stimulovať chudnutie a chrániť svoje cievy.
Jedzte potraviny, ktoré ho obsahujú, alebo postupujte podľa pokynov na obale doplnkov.
Potraviny, ktoré obsahujú CLA, sú najmä mlieko a mliečne výrobky, ako aj mäso prežúvavcov.
CLA nájdete vo forme doplnku v lekárňach.
CLA nájdete v lekárňach, bylinkároch, supermarketoch či internetových obchodoch, v potravinách, ktoré ju obsahujú alebo vo forme doplnku stravy.
Ceny CLA sa líšia podľa zdroja, z ktorého sa získava.