Po celé desaťročia odborníci na výživu na celom svete prejavovali záujem pokúsiť sa vyvolať obmedzenejšiu spotrebu cukru v celej populácii. Sacharidy, ak sú konzumované vo veľkých množstvách, môžu byť základom mnohých problémov.
Žiaľ, v dnešnej dobe západná strava pozostáva nielen z prírodných produktov a látok prospešných pre zdravie, ale aj z priemyselných prípravkov, ktoré pre uspokojenie potrieb mlsného jazýčka obsahujú pridanie mnohých cukrov.
Súčasné stravovacie návyky detí a dospelých totiž počítajú s podávaním jednoduchých sacharidov z viacerých zdrojov: stačí si spomenúť na cukor pridávaný do kávy na osladenie alebo sladkosti a cukríky, v ktorých glukóza rozhodne nechýba.
Rastúce používanie týchto produktov vyvolalo mnohé obavy, pretože bol pozorovaný nárast kardiovaskulárnych ochorení, bol tiež zaznamenaný nárast stavov ako je obezita a oveľa väčší počet subjektov trpiacich diabetes mellitus.
Našťastie, vďaka úsiliu výskumníkov a zvyšujúcemu sa tlaku zo strany odborníkov na výživu a biológov z celého sveta, bolo vyskúšaných a použitých viac riešení, aby sa problém zastavil.
Konkrétne ide o smer týkajúci sa spotreby prírodných sladidiel. Vďaka týmto molekulám sa v skutočnosti podarilo dosiahnuť dôležitý kompromis: uspokojiť hedonistické potreby konzumentov a zároveň drasticky znížiť príjem kalórií a spotrebu cukrov.
Medzi sladidlá, ktoré boli nedávno zavedené do stravy a najviac skúmané, patrí nepochybne stévia. Tu je teda všetko, čo potrebujete vedieť o tejto rastline a kde nájdete tie najlepšie formulácie.
Stévia: čo to je

Písal sa rok 2010, keď sa EFSA – Európsky úrad pre bezpečnosť potravín – vyjadril pozitívne v súvislosti so zavedením stévie a jej výťažkov do celého európskeho spoločenstva ako potravinového sladidla.
Po dôkladnej analýze dostupnej vedeckej produkcie a po nekonečných debatách komisia tohto orgánu stanovila maximálnu prípustnú dennú dávku sladidla, ktorú možno každý deň zaviesť do stravy, aby neboli pozorované vedľajšie účinky, čím sa efektívne otvorili dvere použitie látky, ktorá sa má použiť.časť spoločností.
V skutočnosti boli v roku 2012 prvé produkty obsahujúce stéviu uvedené na trh v Európe , aj keď veľa ľudí nevedelo presne, čo to je.
Aj dnes však málokto pozná vlastnosti a vlastnosti stévie. V prvom rade sa bežne používa extrakt, ktorý sa získava z rastliny s názvom Stevia rebaudiana.
Stevia rebaudiana je rastlina malé rozmery, ktoré patrí do čeľade Asteraceae. Je len pol metra vysoký a zvyčajne rastie v najhorúcejších oblastiach vrátane územia Brazílie a Paraguaja (z ktorých pochádza).
Chlad je jedinou skutočnou hrozbou pre túto bylinu, ktorá nemôže rásť v oblastiach charakterizovaných mrazivým podnebím. Inde má tendenciu sa veľmi dobre šíriť a má minimálne nutričné nároky, až je v mnohých prípadoch považovaný za burinu.
Hoci sa táto látka používala ako sladidlo v Európskej únii len nedávno, staroveké záznamy ukazujú, že už pred stáročiami ju obyvatelia Južnej Ameriky používali na sladenie potravín, a to natoľko, že jej bežný názov bol „sladká bylina“.
Nakoniec je dobré vedieť, že rastline sa dobre hodí aj pestovanie v kvetináčoch, pokiaľ je nádoba dostatočne veľká.
Vlastnosti stévie
Pri stévii sú predmetom záujmu molekuly, ktoré rastline dokážu prisúdiť dôležitú sladiacu schopnosť. Charakteristiky stévie boli v priebehu rokov rozsiahlo študované, ale napodiv sme o nej mali veľa informácií už desaťročia.
V skutočnosti prvým učencom, ktorý klasifikoval rastlinu a opísal jej sladiace vlastnosti, bol Mosè Bertoni, švajčiarsky vedec, ktorý emigroval do Brazílie a neskôr sa usadil v Paraguaji.
Namiesto toho je potrebné počkať až do 30. rokov minulého storočia na extrakciu sladiacich zložiek rastliny, ktorú vykonali chemici Lavielle a Brider. Dvaja vedci opísali najmä extrakčné procesy pre steviozid a rebaudiozid, dve molekuly, ktoré dodávajú rastline sladkú chuť.
Steviosid je molekula s najintenzívnejší sladivosť, je tiež ten, ktorý vyvoláva veľké problémy. V skutočnosti je už roky známe, že derivát steviozidu, nazývaný steviol, má pre DNA dôležitú mutagénnu a karcinogénnu silu .
Následné štúdie ukázali, že steviozid má rovnakú mutagénnu silu ako steviol, aj keď neexistujú žiadne priame dôkazy o karcinogénnom účinku. Napriek týmto znepokojujúcim údajom sa však EFSA rozhodol povoliť jeho používanie v Európskej únii.
V skutočnosti je potrebné vziať do úvahy množstvo molekúl, ktoré sú schopné vyvolať tento účinok. Početné štúdie v skutočnosti ukázali, že na vyvolanie mutagénneho účinku by bolo potrebné prijať množstvá stévie, ktoré nie sú z hedonistického hľadiska tolerovateľné.
To isté platí aj pre Reba u dioside, iné molekuly prítomné v stevia sladidlá.
Sladiaca sila steviozidu
Medzi prírodnými sladidlami patrí bezpochyby steviozid medzi tie s najväčším sladiacim účinkom. V skutočnosti stačí vziať do úvahy, že steviozid má asi 300-krát väčšiu sladiacu schopnosť ako cukor.
Inými slovami, pridanie jednej čajovej lyžičky stévie je ekvivalentom – pokiaľ ide o sladkosť – 300 čajovým lyžičkám cukru. Tieto čísla dávajú predstavu o tom, koľko stévie musíte pridať do nápoja alebo jedla, aby ste ju osladili (samozrejme nahradením cukru).
Napriek značnej sladiacej sile treba povedať, že výrobok má ešte jednu dôležitú vlastnosť a nie každému chutí. Konkrétne stévia má miernu dochuť sladkého drievka, ktorá môže zmeniť chuť daného prípravku jedla.
Hoci túto vlastnosť neoceňujú všetci spotrebitelia, určite je dôležitým konsenzom fakt, že stévia poskytuje 0 kcal na gram (v porovnaní so 4 kcal / g kuchynského cukru) a jej celková neschopnosť zvýšiť glykemický index. verejnej mienky.
Maximálne povolené limity
Po hĺbkovom preštudovaní dostupnej vedeckej literatúry úrad EFSA povolil používanie stévie v celej Európskej únii. Bol to veľmi dôležitý míľnik, ktorý otvoril nové marketingové a predajné príležitosti pre potravinárske spoločnosti v celej Európe.
Podľa EFSA je prípustné denné množstvo steviol-glykozidov, ktoré možno užívať denne po celý život bez nepriaznivých účinkov na zdravie, 4 mg na kg telesnej hmotnosti. Inými slovami, zdravý jedinec s hmotnosťou 70 kg môže prijať až 280 mg steviolu denne bez toho, aby sa musel báť o svoje zdravie.
Je zrejmé, že táto hodnota je ďalej znížená v porovnaní s tým, čo – reálne – môže predstavovať zdravotné riziko. Ako preventívne opatrenie má EFSA v skutočnosti tendenciu odporúčať hodnoty, ktoré sú oveľa nižšie ako hodnoty získané z analýzy štúdií.
K tomu musíme pripočítať fakt, že príjem 280 mg steviolu za jeden deň je veľmi nepravdepodobná udalosť, vzhľadom na veľmi vysokú sladiacu silu molekuly. Aby bol nápoj chutný, v skutočnosti sú potrebné oveľa menšie množstvá steviolu.
Z toho možno usúdiť, že aj keď je potenciálne škodlivý vplyv steviolu na zdravie dobre známy a preukázaný, pri konzumácii potravinárskych výrobkov sladených stéviou nehrozí žiadne riziko.
V týchto prípravkoch je v skutočnosti množstvo sladidla také nízke, že sa ani minimálne nepribližuje maximálnej povolenej dávke navrhovanej EFSA.
Kontraindikácie stévie
Napriek rôznym odporúčaniam, ktoré navrhuje EFSA, v prípade, že trpíte špecifickými chorobami, je vždy vhodné konzultovať užívanie stévie s lekárom.
Je to potrebné, aby sa predišlo akémukoľvek maskovaciemu alebo synergickému účinku s liekmi, ktoré môžu byť v súčasnosti neznáme.
Podávanie látok s obsahom stévie sa neodporúča (alebo odporúča v ešte zníženej miere) ani tehotným a dojčiacim ženám. V skutočnosti je známe, že látky prítomné v stévii majú nebezpečný abortívny účinok, aj keď sa to dosiahne iba príjmom veľkého množstva stévie.
Momentálne však nie sú známe potenciálne účinky na zdravie novorodencov, preto je podľa zásady predbežnej opatrnosti vhodné vyhnúť sa podávaniu stévie, ktorej účinné látky by sa mohli dostať do materského mlieka.
Napokon sú známe ďalšie potenciálne vedľajšie účinky súvisiace so stéviou, najmä u jedincov, ktorí majú alergiu na rastliny patriace do čeľade Asteraceae (vrátane artičokov, slnečnice, paliny, čakanky a šalátu).
Bližšie informácie vám odporúčame konzultovať so svojím lekárom alebo odborníkom.
Kde nájsť stéviu
Hľadanie stévie je veľmi jednoduché. Ako už bolo uvedené vyššie, rastlina v skutočnosti veľmi dobre rastie v miernych oblastiach a možno ju pestovať aj v kvetináčoch.
Okrem možnosti pestovania stévie je dobré vedieť, že toto sladidlo je možné získať z rôznych roztokov na trhu. Niektoré z nich zahŕňajú zmiešanie stévie s inými molekulami sladenia, zatiaľ čo iné značky predávajú čistý extrakt zo stévie.
Rozdiely možno nájsť aj v podobe, v akej sa stévia predáva. Niektorí výrobcovia v skutočnosti vyrábajú melasu na dávkovanie kvapkadlom, zatiaľ čo iní zabezpečujú balenie stévie v prášku alebo v zrnách. V iných prípadoch je nakoniec stévia dostupná vo veľmi malých rozpustných tabletkách, ktoré sa dajú pridať do kávy alebo do látky, ktorú chcete osladiť.
Stévia: kde ju kúpiť? Tu sú najlepší výrobcovia stévie

3 produkty zo stévie za najnižšie ceny
Kvapky NKD Living Stévia
Veľmi obľúbeným a zároveň cenovo veľmi dostupným produktom sú čisté tekuté stéviové kvapky od NKD Living v balení po 50 ml. Toto je veľmi pohodlné riešenie, pretože injekčnú liekovku je vždy možné nosiť so sebou v taške.
Ďalšou veľkou výhodou tohto riešenia je veľmi jednoduché dávkovanie stévie: 3 až 6 kvapiek stačí na osladenie akéhokoľvek prípravku alebo nápoja, od kávy cez kašu až po čierny čaj. Všetko, samozrejme, závisí aj od osobného vkusu.
Okrem toho podľa niektorých spotrebiteľov stévia obsiahnutá v liekovke nemá dochuť sladkého drievka.
Stévia midi 400 (tablety) – ESI
Ďalším vynikajúcim riešením je Stevia Midy od ESI. V tomto prípade je v skutočnosti stévia dostupná vo forme rozpustnej tablety, samozrejme bez kalórií, ktorú možno veľmi praktickým spôsobom pridať do vašich obľúbených nápojov.
V tomto prípade však existuje dôležité obmedzenie: tablety nemožno použiť v pevných alebo hustých prípravkoch, pretože v tomto prípade hrozí, že sa tableta nerozpustí. Výrobcovia tiež tvrdia, že jedna tableta je sladká ako lyžička cukru.
Produkt môžu samozrejme užívať vegetariáni či vegáni, ale aj celiatici vďaka absencii lepku. Nakoniec sa produkt získava z rastlín bez GMO.
Tekutá stévia Vita Natura
Medzi najlepšie tekuté sladidlá na báze stévie nemožno nespomenúť to, ktoré navrhuje značka Vita Natura. Je to tekuté sladidlo na báze stévie, ideálne pre vegetariánov a celiatikov, ktoré sa pridáva do všetkých prípravkov, ktoré chcete, dokonca aj do dezertov.
Výrobcovia totiž zdôrazňujú, že tekutá stévia sa rozkladá pri teplotách nad 200 °C, takže kým sa nedosiahne táto hranica, sladiaca sila molekúl zostáva nedotknutá.
Produkt má dlhú životnosť, má vynikajúci pomer kvality a ceny a je dostupný vo fľaštičke odolnej voči vonkajším látkam, aby vnútorný produkt zostal vždy nedotknutý. K dispozícii je samozrejme aj pohodlný dávkovač, ktorý do každého prípravku pridá správne množstvo sladidla.
3 sladidlá na báze stévie v pohodlnom formáte
Stéviový základ Dr. Jacoba
Nenašli sa žiadne produkty.
Pre tých, ktorí nechcú robiť kompromisy s dochuťou sladkého drievka, patrí medzi odporúčané produkty nepochybne sladidlo na báze stévie vyrábané značkou Dr. Sladidlo, ktoré je k dispozícii vo vynikajúcom vhodnom formáte 400 gramov, je extrahované zo stévie, ale pred balením je zbavené steviolu.
Steviol je hlavný (ale nie jediným) z stevia sladidlo molekuly, ale to je tiež ten, ktorý predstavuje nepríjemnú pachuť. V prípravku sa odstráni steviol, ale zostávajú ostatné molekuly sladidla, ktoré zaručujú vynikajúci sladiaci účinok. V tomto prípade je však potrebné väčšie množstvo produktu na osladenie nápoja.
Listy stévie BlendNature
Sú aj ľudia, ktorí sa chcú vyhnúť akémukoľvek práškovému či tabletovému prípravku. BlendNature pre nich ponúka balíček so 100% čistou ekologickou stéviou lístkov.
Výrobca zabezpečuje najvyššiu kvalitu každého jedného listu, pretože každý z nich je správne vybraný.
Uzatváranie balenia je hermetické a univerzálnosť produktu je maximálna: podľa potreby si môžete pripraviť nálev, listy sušiť alebo rozdrviť na prášok.
Castellò od roku 1907 – Stévia prášok
Záverom, pre tých, ktorí nechcú prijímať kalórie, no zároveň nemajú radi pachuť sladkého drievka, je k dispozícii sladidlo Castellò s obsahom stévie a erytritolu v pomere 1:8.
Konzistenciou je výrobok veľmi podobný cukru a pre vyznávačov židovského náboženstva ide o kóšer prípravok. Okrem toho je pre výrobcov 1 gram prípravku ekvivalentný 8 gramom cukru, pokiaľ ide o sladiacu schopnosť.
Podľa mnohých zákazníkov je pachuť – v porovnaní s inými sladidlami na báze stévie – naozaj minimálna, čím sa sladidlo Castellò zaraďuje medzi to najlepšie, čo je momentálne na trhu.
Závery
Dôrazne sa odporúča konzumácia stévie alebo iných prírodných sladidiel ako alternatívy cukru. Týmto spôsobom sa v skutočnosti znižuje glykemický index, znižuje sa príjem zbytočných kalórií a chuť je spokojná.
Pri používaní stévie samozrejme nesmiete prekročiť dávky: EFSA v skutočnosti odporučil maximálnu dennú dávku, ktorá by sa v žiadnom prípade nemala prekročiť.
Nakoniec, ak sa rozhodnete použiť v chudnúcej diéte sladidlo na báze stévie, je dobré vedieť, že na dosiahnutie vytúženého cieľa to nestačí. V skutočnosti používanie stévie nestačí na dodržiavanie zdravej výživy. Nezabúdame ani na dôležitosť sprevádzania vyváženej stravy a používania prírodných sladidiel pri miernej fyzickej aktivite.
Prečítajte si tiež:
Sponzorovaný obsah. Táto stránka sa zúčastňuje na Amazon EU Affiliate Program, affiliate programe, ktorý umožňuje webovým stránkam zarábať províziu za reklamu inzerciou a prepojením na stránku Amazon.it. Posledná aktualizácia: 2021-12-30 / Pridružené odkazy / Obrázky z Amazon Product Advertising API.