Brušná kolika: čo sú, príznaky, príčiny a spôsoby liečby
Čo sú brušné koliky
Koliky sú náhle svalové kŕče, od veľmi intenzívna bolesť, ktorá môže mať vplyv na rôzne časti tela, najmä brušné koľkých presne majú vplyv na oblasť brucha. Pôvodcom bolesti je často hrubé črevo, najmä oblasť hrubého čreva, hoci bolestivé kŕče môžu postihnúť ktorýkoľvek bod.
Kŕče v bruchu sú zvyčajne veľmi intenzívne, ale majú krátke trvanie, s časovým úsekom, ktorý zahŕňa kontrakciu a relaxáciu na veľmi málo okamihov. Nedá sa vylúčiť, že od prvej sa môže vyskytnúť niekoľko brušných kolik, možno ešte intenzívnejších ako predchádzajúca.
Ako už bolo spomenuté, bolesť spôsobuje náhla a nekontrolovaná kontrakcia hladkého svalstva (teda mimovoľná), ktorá môže byť spôsobená viacerými faktormi.
Príznaky spojené s brušnou kolikou
Náhly a intenzívny kŕč je určite hlavným príznakom brušnej koliky, hoci nie je jediným. V skutočnosti sa bolesť môže kombinovať s inými prejavmi, ktoré je preto potrebné považovať za normálne, ak trpíte kŕčmi. Medzi týmito prejavmi je napríklad hojné potenie, obzvlášť časté, keď je kŕč črevný a tráviaci; v prípadoch závažnejšieho zápalu nemožno vylúčiť príznaky ako horúčka a nevoľnosť, vracanie alebo hnačka.
Ďalšími príznakmi spojenými s brušnou kolikou, ktoré môžu pomôcť pochopiť príčinu, sú meteorizmus a plynatosť, niekedy je možné okrem prudkého stuhnutia svalov počuť aj dunenie v blízkosti postihnutej oblasti. .
Brušná kolika: príčiny
Potenciálnych príčin brušnej koliky je veľa a nie je vždy ľahké ich zdôrazniť. Jedným zo spôsobov, ako sa pokúsiť určiť príčinu brušnej koliky, je pokúsiť sa určiť presný bod, z ktorého vychádza, aj keď to nie je vždy možné, pretože koncentrácia má tendenciu klesať, keď je bolesť príliš intenzívna (t. j. keď dosiahnete vrchol bolesti). maximálna svalová kontrakcia).
Jednou z hlavných príčin kŕčov v bruchu je výživa. Pod epidermou a svalmi, ktoré pokrývajú brucho, sa v skutočnosti nachádza dutý orgán rozdelený na niekoľko častí, ktorým je črevo. Keď sa vo fáze trávenia (do ktorej sa aktívne zapájajú bunky tohto orgánu, ktoré musia absorbovať živiny z predtým zavedených a zneutralizovaných potravín) niečo pokazí, môžu vzniknúť dosť významné lokálne zápaly, ktoré sa prejavia brušnou kolikou.
Toto je určite jedna zo situácií, ktoré sa vyskytujú najčastejšie, ale určite nie jediná, pretože akékoľvek kŕče môžu byť spôsobené aj nepriechodnosťami čreva, ktoré materiálne bránia priechodu požitého; tento stav je zasa možné pripísať príčinám iného charakteru, ktoré si vyžadujú dôkladnú návštevu odborníka (medzi ne patria napr. bežné ochorenia ako divertikulitída, ale aj závažnejšie stavy).
Medzi príčinami brušných kŕčov spojených s tráviacimi javmi treba spomenúť Crohnovu chorobu, ktorej príčiny ešte nie sú dobre známe. Je to nepochybne autoimunitné ochorenie, ktoré môže postihnúť rôzne miesta tráviaceho systému a spôsobiť veľmi závažné príznaky vrátane brušnej koliky; v tomto prípade sú zápalové javy zvyčajne stimulované konzumáciou určitých potravín, vrátane kávy.
Aj niektoré intolerancie môžu spôsobiť kŕče v bruchu: tí, ktorí napríklad netolerujú laktózu, môžu mať takéto prejavy, ak konzumujú potraviny, ktoré ju obsahujú. To isté platí aj pre ľudí s celiakiou, pre ktorú predstavuje lepok aktivačný faktor zápalu.
Ďalej, kŕče môžu byť spôsobené jednoduchými tráviacimi ťažkosťami, spôsobenými neúmernou konzumáciou potravín, ktoré nie sú prispôsobené alebo sú príliš zložité na to, aby sa dali ľahko stráviť, a existuje stále viac štúdií, ktoré ukazujú určitú koreláciu prejavu s psychofyzickým stresom.
Nemožno však vylúčiť vplyv konzumácie pokazených potravín: ak potraviny nie sú skladované vhodným spôsobom, môžu sa vyvinúť niektoré patogénne mikroorganizmy, ako sú Salmonella enterica alebo Bacillus cereus, ktoré časom spôsobujú dlhotrvajúci zápal sprevádzaný kŕčmi a hnačkou. výboje.
U novorodencov je navyše častá takzvaná „kolika“: tieto bolesti, ktoré dieťa vníma – a ktoré môžu vyvolať zdanlivo nemotivovaný plač – sú spôsobené fyziologicky obmedzeným vývojom gastrointestinálneho traktu, ktorý bráni úplnému stráveniu tráviaceho traktu. komplexné jedlo, ako je materské mlieko. Toto je úplne normálny stav a konzultácia s pediatrom môže mať iba upokojujúci účel.
Brušná kolika v tehotenstve
Abdominálna kolika v tehotenstve môže byť spôsobená všetkými vyššie uvedenými faktormi, ale vzhľadom na konkrétny stav pacientok je vhodné urobiť ďalšie objasnenie. Hoci brušná kolika najčastejšie nesúvisí s plodom, existujú prípady, kedy sa to môže stať.
V prípade, že sa bolesť vyskytne napríklad v prvom trimestri, kŕče môžu naznačovať mimomaternicové tehotenstvo alebo spontánny potrat (v tomto prípade je vhodné skontrolovať stratu krvi a v každom prípade kontaktovať lekára ); v druhom trimestri sa znižuje pravdepodobnosť potratu, ale brušná kolika môže byť spôsobená odlúčením placenty alebo predčasným príprava organizmu na pôrod.
Brušná kolika: všetky prostriedky
Čo sa týka rezolučných stratégií brušnej koliky, je vhodné ich rozlíšiť do rôznych kategórií. V skutočnosti môžu byť prijaté krátkodobé riešenia zamerané výlučne na zmiernenie bolesti, ako aj dlhodobé prostriedky, ktorých hlavným účelom je pôsobiť na vyvolávajúcu príčinu zápalu. K tomu sa potom pridávajú správne návyky, čisto preventívne.
Prírodné prostriedky
Medzi riešenia, ktoré možno okamžite prijať, patrí napríklad použitie dýchacej techniky. Keď pociťujete bolesť spôsobenú kontrakciou, odporúča sa zhlboka dýchať, vdychovať nosom a vydychovať ústami. Táto technika je zameraná hlavne na uvoľnenie mysle a tela, pôsobí proti kontrakcii a s ňou spojenej bolesti.
Ak je bolesť spôsobená tráviacimi ťažkosťami, je potrebné kontrolovať zápal liekom na veľké vzdialenosti; ideálnym riešením sú v tomto prípade odvary s obsahom sladkého drievka, slezu a iných esencií schopný upokojiť zápal a uľahčiť črevný prechod. V špecifických prípadoch sa však odporúča konzultovať s lekárom, aby ste prijali nápravu – prirodzenú alebo nie – vhodnejšiu pre konkrétny prípad.
Lieky
Existuje niekoľko liekov, ktoré sa môžu užívať v čase kŕčov na zmiernenie bolesti; predmetné lieky patria do kategórie spazmolytiká, ktorých cieľom je okamžite blokovať prejav.
Z dlhodobého hľadiska je na druhej strane možné pôsobiť užívaním protizápalových liekov, ale aj antibiotík (ak je príčina brušnej koliky bakteriálna). V každom prípade je vhodné konzultovať s lekárom konkrétnejšie informácie o najvhodnejšom lieku pre váš prípad.
Brušná kolika: čo jesť
Predísť vzniku brušnej koliky je nepochybne správna strava, ktorá podporuje črevný prechod a dodáva telu všetko potrebné na príjem živín. V tomto smere by v jedálničku nemalo chýbať ovocie a zelenina vo veľkých množstvách. Tieto dve triedy potravín v skutočnosti poskytujú telu veľké množstvo rozpustnej vlákniny, ktorá reguluje vyprázdňovanie, podporuje „dobrú“ mikroflóru a zabraňuje akémukoľvek typu obštrukcie; ovocie a zelenina sa potom kombinujú s celozrnnými výrobkami bohatými na otruby, ktoré pôsobia ako podpora činnosti rozpustnej vlákniny. Nezabudnite piť veľa vody, pretože bez nej žiadna z vyššie opísaných zložiek potravy nemá možnosť adekvátne pôsobiť.
Je zrejmé, že aktívny životný štýl (ktorý podporuje uvoľňovanie antistresových molekúl do krvi) a obmedzenie psychického napätia meditačnými technikami alebo ad hoc aktivitami (vrátane jogy) sú riešenia, ktoré z dlhodobého hľadiska drasticky znižujú pravdepodobnosť s brušnou kolikou.