Bolesť bedrového kĺbu: príznaky, príčiny, nápravné opatrenia a aké testy robiť
Bedrový kĺb, v bežnom žargóne známy ako „ bok “, je druhým najväčším kĺbom v ľudskom tele, len za kolenom. Hoci ide o taký veľký a teda rovnako dôležitý kĺb, je menej známy ako koleno, keďže je viac vystavené vonkajšiemu prostrediu.
Boky plnia množstvo funkcií: vďaka nim je možné udržiavať rovnováhu, správne chodiť a kontrolovať primeranosť držania tela. Okrem toho, hoci jeho kĺby nie sú viditeľné (najmä preto, že sú umiestnené hlboko pod kožou a svalmi, teda nie v exponovanej oblasti), predstavujú základný prvok pre zdravie človeka, pretože práve na nich je vo väčšine prípadov napätie sa hromadí v dôsledku nesprávneho správania, nervovej únavy alebo nadmerného stresu.
Práve z tohto dôvodu je bolesť bedrového kĺbu dôležitým ukazovateľom, ktorý netreba podceňovať, pretože v mnohých prípadoch predstavuje prostriedok, ktorým ľudské telo – a najmä motorický systém – oznamuje, že dochádza k nejakej dysfunkcii. Takže tu je všetko, čo potrebujete vedieť o bolestiach bedrového kĺbu.
Bolesť bedrového kĺbu: príznaky
Čo sa týka symptómov bolesti bedrového kĺbu, zvlášť hĺbková liečba nie je potrebná. To, čo pociťujeme, je v skutočnosti len pocit bolesti, ktorý je vo všeobecnosti mierny, ale zároveň pretrvávajúci a veľmi nepríjemný.
Je zaujímavé pozorovať, však prípady, kedy je táto bolesť oslabené alebo úplne odstránený, pretože z tejto analýzy je možné vysledovať príčiny poruchy ľahšie.
U niektorých ľudí sa bolesť v bedrovom kĺbe neobmedzuje len na oblasť, ale môže postihnúť aj dolnú časť chrbta. To môže napríklad naznačovať, že koreňom nepríjemného pocitu je nervové napätie. Reč je identická v prípade, keď bolesť bedra pociťujete aj smerom ku kolenu.
Okrem toho, v závislosti od príčin, sa bolesti bedrového kĺbu môžu vyskytnúť na jednej alebo oboch stranách, ale bez ohľadu na miesto ich nemožno podceňovať. Zatiaľ čo bolesť zvýraznená len na jednej strane môže naznačovať nesprávne držanie tela(zasa pripísateľné fyzickým alebo behaviorálnym príčinám rôzneho druhu), pretrvávajúce nepohodlie na oboch stranách si vyžaduje hlbšie skúmanie, aby bolo možné vystopovať spúšťaciu príčinu a následne vyvinúť cielenú liečbu.
Bolesti kĺbov v noci sú tiež celkom bežné : v skutočnosti veľa subjektov tvrdí, že bolesť jedného alebo oboch vnímajú dokonca len počas pokoja, bolesť, ktorá trvá až do prebudenia a potom počas dňa dočasne zmizne.
Bolesť bedrového kĺbu sa môže vyskytnúť aj pri vykonávaní športovej aktivity, ktorá zahŕňa spodnú časť tela vrátane nôh a bokov.
Keďže, ako už bolo povedané, bolesť bedrového kĺbu môže súvisieť s viacerými stavmi, je dobré si pozorne preštudovať jej príčiny.
Bolesť bedra: príčiny
Príčin bolesti bedrového kĺbu je veľa, ale možno ich až na pár výnimiek rozdeliť do dvoch širokých kategórií: fyzická trauma alebo zápal.
Fyzickú traumu možno pripísať prudkému nárazu na oblasť s tvrdým povrchom. V bežných prípadoch, väčšinou nie veľmi závažných, nie je potrebné špecificky zasahovať: stačí naniesť na postihnuté miesto upokojujúci krém a počkať, kým vzniknutá modrina zmizne.
Existujú však niektoré segmenty populácie, prípadne ovplyvnené špecifickými podmienkami, v ktorých môžu byť následky jednoduchého nárazu do predmetu, aj keď nie veľmi prudkého, dosť vážne. Je to napríklad prípad starších ľudí: keď človek po 65. roku života narazí na kus nábytku, spotrebič alebo tvrdý povrch, a to aj nie veľmi násilným spôsobom, môže sa sťažovať na bolesť bedrového kĺbu. dlhý čas a boj o úplné obnovenie motility. Situáciu môže ešte zhoršiť prípadná diagnóza osteoporózy. V tomto prípade majú kosti v skutočnosti menej pevnú a húževnatú konzistenciu ako kosti normálnych subjektov, takže sa môže stať, že malá trauma môže predĺžiťzotavenie a spôsobiť značné nepohodlie.
Okrem toho, ak pociťujete bolesť v slabinách, môže to znamenať možnú dislokáciu šliach a tkanív chrupavky. Vo všetkých týchto prípadoch je samozrejme potrebné vyšetriť a presne odhaliť príčinu bolesti.
Ako však už bolo spomenuté, za bolesťou bedrového kĺbu môže byť aj nahromadenie napätia, ku ktorému dochádza napríklad pri nevhodnom držaní tela. To zase možno pripísať nesprávnemu správaniu a fyziologickým stavom, ktoré si vyžadujú špecifickú liečbu, ako je asymetria dolných končatín.
Ďalšími príčinami, ktoré môžu spôsobiť bolesť bedrového kĺbu, sú chronické zápaly, ktoré napádajú nervy a v menej častých prípadoch niektoré formy rakoviny. Bolesť bedrového kĺbu sa však môže prejaviť aj v počiatočných štádiách tehotenstva.
Bolesť bedrového kĺbu a artritída: všetko, čo potrebujete vedieť
Artritída je chronické ochorenie, pre ktoré dnes nie je známy žiadny definitívny liek ; hlavným účinkom syndrómu je strata chrupavkového tkaniva v blízkosti kĺbov s následnou bolesťou a ťažkosťami pri dokončovaní pohybov. Keď artritída postihuje bedrový kĺb, nazýva sa to koxartróza, ktorá má schopnosť brániť pohybu a spôsobiť bolesť aj pri jednoduchej činnosti, akou je chôdza.
Pri koxartróze sa symptómy zhoršujú tým, že kostné tkanivo sa snaží rekonštituovať, ale vyvoláva tvorbu hromadenia materiálu na miestach, kde by sa tieto nemali vyskytovať. V menej závažných prípadoch prežívajú subjekty s bolesťou, pričom keď situácia nadmerne sťažuje každodenný život pacienta, je možné zasiahnuť inštaláciou protézy.
Prírodné a neprirodzené prostriedky na bolesť bedrového kĺbu
Bolesť bedrového kĺbu sa dá zmierniť alebo odstrániť niekoľkými spôsobmi. Medzi nimi je možné uviesť niektoré prírodné prostriedky a iné farmaceutického charakteru, ktoré zlepšujú situáciu pôsobením na konkrétne príčiny.
Prírodné prostriedky na bolesť bedrového kĺbu
Keď sú bolesti bedrového kĺbu veľmi silné, je možné zasiahnuť prírodnými prostriedkami, ktoré ich síce nie vždy dokážu úplne odstrániť, ale pomôžu ich zmierniť.
V prípadoch, keď bolesť súvisí s nesprávnym držaním tela, samozrejme okrem jeho nápravy je možné zasiahnuť aj masážami. V tomto prípade je nevyhnutné spoľahnúť sa na odborníka v danom odvetví, pretože nesprávny zásah by mohol situáciu zhoršiť.
Masáže môžu byť na mieste otravné, pretože prirodzene je odborník povolaný k aktívnemu zásahu na mieste, z ktorého bolesť pochádza.
Podľa niektorých odborníkov navyše niektoré disciplíny – vrátane jogy – môžu podporiť zaujatie správneho držania tela a upokojiť bolesti svalov a kĺbov, vrátane tých, ktoré postihujú boky.
Platnú pomoc možno získať aj z výživy, najmä vo fáze zotavovania: perorálny príjem kolagénu a glukozamínu ( obsiahnutých v tomto doplnku ), dvoch molekúl bohatých na spojivové tkanivo, ktorých funkciou je podporovať vývoj chrupaviek a väzov vo všeobecnosti., dokáže stimulovať aj urýchliť obnovu optimálnych podmienok a predstavuje platnú pomoc vo fáze prevencie.
Iné prostriedky
Ak pomocou prírodných prostriedkov nie je možné alebo nie je možné zmierniť bolesť bedrového kĺbu, je možné zasiahnuť príjmom špeciálne navrhnutých liekov. Patria medzi ne napríklad protizápalové lieky, ktoré dokážu bolesť ľahšie zniesť alebo ju, aj keď dočasne, úplne odstránia. Medzi najpoužívanejšie protizápalové látky v tomto prípade patrí paracetamol a ibuprofén.
V prípade, že spúšťacou príčinou bolestí bedrového kĺbu je artritída, je možné požiadať o infiltrácie kyseliny hyalurónovej, ktoré na dlhšiu dobu (v rozmedzí od 3 do 6 mesiacov) tlmia následky chronického ochorenia.
Ak je naopak bolesť v bedrovom kĺbe spôsobená hrbolčekom, je možné aplikovať pleťové vody na báze nesteroidných protizápalových liekov.
Samozrejme, skôr ako sa uchýlite k akémukoľvek farmaceutickému riešeniu, je absolútne nevyhnutné požiadať o konzultáciu so svojím lekárom.
Pre korekciu držania tela, najmä v prípade asymetrie dolných končatín, je možné kontaktovať ortopéda a požiadať o vložku, ktorá dokáže obnoviť správnu úroveň medzi bedrami a odstrániť bolesť.
Prečítajte si aj Najlepšie doplnky proti artróze
Bolesť bedrového kĺbu: aké testy robiť?
Na získanie relevantnej diagnózy je v prvom rade nevyhnutné navštíviť svojho lekára. V skutočnosti, s anamnézou a všeobecným vyšetrením, ošetrujúci lekár nasmeruje pacienta na špecialistu, ktorý je pre danú situáciu najvhodnejší.
Špecializovaný lekár môže v závislosti od prípadu zasiahnuť na fyzickej úrovni (vykonaním napr. uvedených masáží), prípadne si vyžiadať CT alebo ultrazvuk, pomocou ktorého je možné priamo sledovať stav kostí a kĺbov, vyčísliť prípadné škody.