Biliárna kolika, tu sú príznaky, hlavné príčiny a možné prostriedky, prírodné a farmaceutické, v tomto článku odpovieme aj na najčastejšie otázky
Koľkým sa o náhlej a veľmi bolestivé kŕče , ktoré môžu mať vplyv na rôzne ľudské telo svalového tkaniva. Ide o neočakávané kontrakcie, ktoré sú mimo ich normálneho cyklu a spôsobujú náhly zápal, ktorý sa môže rozšíriť do iných oblastí, no zároveň má rýchly priebeh.
V závislosti od tkaniva, ktoré postihujú, má kolika špecifický názov a tie, ktoré postihujú pečeň a žlčník, sú žlčové koliky. Samozrejme, tento konkrétny typ koliky je spojený so špecifickými problémami súvisiacimi s orgánmi uvedenými vyššie, aj keď mechanizmus, ktorý je základom problému, je spoločný pre tie, ktoré spôsobujú iné typy kŕčov.
Na rozpoznanie biliárnej koliky je vhodné poznať symptómy, príčiny a možnosti nápravy. Tu sú teda všetky potrebné informácie.
Biliárna kolika: príznaky
Tento typ koliky, rovnako ako všetky ostatné, sa prejavuje mimoriadne intenzívnou bolesťou podobnou bodnutiu, ktorá po niekoľkých okamihoch zmizne. Než však zmizne, zápal sa môže rozšíriť do iných oblastí tela. Aby sme si boli istí, že ide o biliárnu koliku, je samozrejme veľmi dôležité presne lokalizovať pôvod bolesti, ktorý sa v tomto prípade nachádza približne pod hrudnou kosťou.
Ako už bolo spomenuté, pred zmiznutím sa bolesť môže rozšíriť do ďalších bodov a zvláštnosťou žlčovej koliky je stúpanie smerom nahor, dosahujúce hrudník a dokonca aj pravé rameno – na rozdiel od obličkovej koliky, ktoré namiesto toho klesajú.
Aby ste sa vyhli zámene biliárnej koliky s inými typmi kŕčov (napríklad známymi kŕčmi žalúdka), je vhodné študovať prítomnosť iných symptómov. Zvyčajne sú tieto bolesti sprevádzané nevoľnosťou a v niektorých prípadoch dokonca zvracaním. Ďalšie príznaky často spojené s biliárnou kolikou zahŕňajú svetložltú stolicu, žltačku (abnormálne sfarbenie kože) a horúčku.
Okrem toho, ako v mnohých iných prípadoch, biliárna kolika je intenzívna a veľmi krátka, no prelínajú sa s chvíľami absencie bolesti. To znamená, že napríklad do hodiny sa tieto môžu prejaviť mnohokrát.
Ďalšou typickou charakteristikou tohto typu koliky je, že sa vyskytuje hlavne večer a – u predisponovaných jedincov – po konzumácii veľkého jedla založeného na tukoch a komplexných potravinách.
Príčiny biliárnej koliky

Vo všeobecnosti kolika nie je problémom, ale jej prejavom. Intenzívna bolesť, ktorú vnímame, je preto dôkazom iného prebiehajúceho anomálneho javu ; práve z tohto dôvodu by sa kolika nikdy nemala podceňovať.
Žlčníkové koliky samozrejme nie sú výnimkou: nie sú ničím iným ako prejavom syndrómu, ktorý má v Taliansku pomerne vysoký výskyt a ktorý je bežnejší u žien: kalkulóza.
Aby sme pochopili mechanizmus tohto problému, je potrebné vedieť, že pečeň je orgán, ktorý sa podieľa na trávení tukov vďaka tvorbe žlče a žlčových solí. Toto tkanivo je úzko spojené so žlčníkom, malým močovým mechúrom, ktorého cieľom je uchovávať a koncentrovať tekutiny produkované pečeňou, aby sa v prípade potreby naliali do orgánu.
Cholesterol, hlavný zdroj tuku z potravín živočíšneho pôvodu (mäso, mlieko, maslo atď.), sa žlčou nedokáže rozpustiť, preto zasahujú niektoré soli, ktoré umožňujú, aby k tomuto javu došlo. Žlčové soli sú samozrejme v tele obmedzené, takže sa stáva, že pri príliš veľkom množstve cholesterolu sa vyzráža do pevných a tvrdých komplexov, podobne ako obličkové kamene.
Kamene, hlavná príčina biliárnej koliky, spočíva práve v prechode cholesterolových komplexov zo žlčníka do pečene cez žlčové cesty. Priemer týchto kanálikov je dosť obmedzený, preto je prechod žlče do pečene sťažený prítomnosťou týchto malých cholesterolových komplexov, ktoré upchávajú priemer trubíc a spôsobujú tento typ koliky.
V iných prípadoch môžu byť kamene dokonca také veľké, že nielen upchajú priemer týchto mikroskopických trubíc, ale úplne obmedzia priechod žlčových štiav, ktoré zostávajú izolované v žlčníku.
Hlavnou príčinou zubného kameňa, a teda aj žlčovej koliky, je nepochybne zlá strava. Najmä nevyvážená strava, v ktorej prevládajú mastné kyseliny a cholesterol, je hlavným rizikovým faktorom pre vznik týchto bolestí, a to u predisponovaných aj nepredisponovaných jedincov.
Je zrejmé, že subjekty, ktoré musia venovať väčšiu pozornosť výžive, sú starší ľudia, ľudia s nadváhou, ako aj diabetici.
Zvážte tiež, že kamene a následne neliečená kolika môžu spôsobiť niektoré nežiaduce a nebezpečné komplikácie, vrátane akútnej pankreatitídy.
Prostriedky na biliárnu koliku

Prírodné prostriedky na biliárnu koliku
Kalkulózu a následne biliárnu koliku je možné vyliečiť aj niektorými prírodnými prostriedkami: najdôležitejšia zo všetkého je strava.
Diéta pri biliárnej kolike pozostáva z niekoľkých špecifických pravidiel, medzi ktoré patrí konzumácia aspoň 5 porcií ovocia a zeleniny denne, pitie dostatočného množstva vody (najmenej dva litre denne), ale predovšetkým čo najväčšie obmedzenie príjmu tukov., najmä ak sú živočíšneho pôvodu.
Okrem toho, medzi prírodnými prostriedkami, je možné uchýliť sa k niektorým infúziám. V prírode totiž existujú niektoré aromatické rastliny, ktoré sú schopné optimalizovať tvorbu žlče a obmedzujú vstrebávanie cholesterolu v tele.
Medzi rastliny, ktoré možno použiť na prípravu nálevov, patrí mäta pieporná, ale aj semená feniklu a aloe vera.
Ďalšími potravinami s týmito vlastnosťami sú hrozno, čerešne a jahody, ako aj ovsené vločky.
Čo sa týka prírodných liečiv, nesmieme zanedbávať ani význam fyzickej aktivity: vďaka nej je možné využiť tukové zásoby na výrobu energie, ako aj zrýchliť metabolizmus, znížiť vstrebávanie cholesterolu žlčníkom.
Lieky
Čo sa týka farmakologických prostriedkov, je dobré vedieť, že pri žlčovej kolike je možné použiť spazmolytiká, ktoré dokážu pôsobiť cielene na zápal spôsobený žlčovými kameňmi, obmedzujú bolesť a jej šírenie.
Tento typ liekov však pôsobí výlučne na zápal a teda na koliku, nie však na príčinu, ktorá ich spúšťa, alebo na kamene. Ak chcete konať z tohto hľadiska, v skutočnosti je potrebné uchýliť sa k špecifickým liekom zameraným na «rozpustenie» kameňov. Ak tieto nefungujú podľa očakávania, riešením problému je operácia.
Biliárna kolika: ako dlho trvá?
Ako všetky ostatné koliky, aj žlčová kolika má veľmi krátke trvanie. Zvyčajne sa tento typ koliky objaví náhle, dosiahne vrchol intenzity a potom zmizne, po rozšírení smerom k hornej časti trupu. Zvláštnosťou týchto kolikov však je, že sa vyskytujú hlavne v noci a kŕče sú často sprevádzané hnačkami, vracaním a v niektorých prípadoch aj žltačkou.
Čo jesť pri biliárnej kolike
Optimálna strava pre tých, ktorí majú žlčníkovú koliku, zahŕňa veľa ovocia a zeleniny, nízky obsah tuku a veľké množstvo vody. Okrem toho by osoby s nadváhou alebo obezitou mali dodržiavať nízkokalorickú diétu s cieľom znížiť predispozíciu na biliárnu koliku.
Niektoré potraviny, vrátane bobuľového ovocia, feniklu, hrozna a artičokov, sú schopné optimalizovať produkciu žlče a stimulovať vyprázdňovanie žlčníka.
Biliárna kolika v tehotenstve
Biliárna kolika v tehotenstve môže mať negatívny vplyv na plod, ako zažívacie orgán porucha môže spôsobiť nedostatok živín pre plod, rovnako ako hromadenie cholesterolu.
V týchto prípadoch je preto hlavnou radou kontaktovať špecialistu, ako aj svojho gynekológa, aby navrhli liečbu vhodnú pre vašu situáciu. Prirodzene, v menej závažných prípadoch je možné uchýliť sa k prírodným prostriedkom, ktoré pomôžu tieto kamene odstrániť.
Často kladené otázky FAQ
Biliárna kolika sú intenzívne a krátke svalové kŕče, ktoré sú lokalizované v blízkosti pečene.
Prejavujú sa ako mimoriadne intenzívna a veľmi krátka bolesť, ktorá sa môže vyskytnúť mnohokrát v priebehu niekoľkých hodín.
Biliárnu koliku spôsobujú žlčníkové kamene, ktoré zabraňujú odtoku žlče do pečene.
Vo všeobecnosti majú krátke trvanie, ale môžu sa často vyskytnúť v priebehu niekoľkých hodín.
Biliárna kolika sa lieči prijatím prírodných liekov vrátane vyváženej stravy a farmakologických liekov.
Niektoré potraviny môžu obmedziť problém, vrátane artičokov, hrozna, červeného ovocia, jahôd a feniklu, ako aj niektoré bylinky.
Je vhodné vyhýbať sa nadmerne spracovaným potravinám, ako aj zdrojom tukov, najmä živočíšneho pôvodu.
Na obmedzenie bolesti je možné použiť antispazmické lieky; na vyriešenie problému sú však potrebné špecifickejšie liečby.
Rada je navštíviť odborníka.