Káva je nepochybne jednou z najznámejších a najvýznamnejších komodít, to znamená, že je to surovina – z ktorej sa získava hotový výrobok, ktorý má svoje meno – rozšírená po celom svete a ktorej kvalita závisí len od začiatku spoločnosť, ktorá ho transformuje.
Okrem sociálno-ekonomických dôsledkov kávy na svetové spoločenstvo stačí vedieť, že tento nápoj, ktorého pôvod sa stráca v hmle času, je jedným z najkonzumovanejších na svete. Len vo Fínsku sa spotreba kávy odhaduje na približne 12 kg na obyvateľa za rok.
Prečo je káva taká populárna? Prečo sa tento tmavý a veľmi aromatický prášok tak rozšíril, že sa radikálne začlenil do kultúry všetkých (alebo takmer všetkých) populácií? Odpoveď na túto otázku je len jedna: kofeín.
Kofeín je chemická zlúčenina obsiahnutá v kávových semienkach (odkiaľ pochádza aj jej názov), ale aj v iných koreninách veľmi rozšírených po celom svete a pravidelne ju prijímajú rôzne populácie pre svoju zásadnú energizujúcu silu.
Existuje veľa ľudí, ktorí vyhlasujú, že nemôžu začať deň, ak si najskôr nevypijú šálku kávy (bez ohľadu na to, ako sa tento nápoj pripravuje, čo si zaslúži úplne samostatnú diskusiu). Obrovský dopyt po kofeíne spôsobil, že v priebehu rokov bol vyrobený jeho variant, ktorý má úplne iné technologické vlastnosti: bezvodý kofeín.
Je však dobré si to ujasniť, keďže bežná forma kofeínu a bezvodá majú rozdiely nielen na štrukturálnej a molekulárnej úrovni, ale aj v účinkoch, ktoré môžu mať na ľudský organizmus. V tomto ohľade je tu všetko, čo potrebujete vedieť o bezvodom kofeíne, jeho vlastnostiach a vlastnostiach.
Čo je to bezvodý kofeín?
Aby sme definovali, čo je to bezvodý kofeín, je v prvom rade dobré uviesť charakteristiku jeho najbežnejšie dostupnej formy.
Z čisto chemického hľadiska je kofeín zaradený do skupiny xantínov, rodiny alkaloidov, ktoré majú v štruktúre nejaké atómy dusíka.
Vedecký názov kofeínu je 1,3,7-trimetyl-xantín a jednou z jeho základných vlastností je vysoká rozpustnosť. Je to v skutočnosti molekula, ktorá sa veľmi dobre rozpúšťa vo vode a skutočne potrebuje, aby sa táto kvapalina úplne absorbovala.
Táto charakteristika z chemicko-fyzikálneho hľadiska je tá, ktorá zdôrazňuje rozdiel medzi klasickou molekulou a bezvodým kofeínom: bezvodý kofeín v skutočnosti preberá tento názov, pretože je úplne bez vody, čo ho robí ešte viac. rozpustnejší.
Proces prebieha tak, že kofeín v kryštáloch získaných z kávy sa podrobí kontrolovaným tlakom a teplotným podmienkam, ako je odstránenie molekúl vody a zaručenie získania dokonale bezvodého kofeínu.
Rozdiel medzi kofeínom a bezvodým kofeínom
Bezvodý kofeín, keď sa analyzuje pomocou špeciálnych nástrojov, vykazuje veľmi odlišnú molekulárnu štruktúru v porovnaní s jeho bežnou formou. Hoci je chemické zloženie v skutočnosti rovnaké, konformácia, ktorú molekula nadobudne po procese, jej dáva početné vlastnosti, čo sú vlastnosti, ktoré sa hľadajú v ad hoc riešeniach a doplnkoch.
Či už ide o bezvodý kofeín alebo nie, je dobré vedieť, že molekula nie je len funkčná, ale je aj hlavnou zodpovednou za silnú a rozhodujúcu chuť kávy – s výraznými horkými tónmi.
Na rozdiel od toho, čo sa deje s mnohými inými bioaktívnymi zlúčeninami, ktoré sa prijímajú s jedlom, vrátane niektorých vitamínov a určitých minerálnych komplexov, kofeín je veľmi odolný voči vysokým teplotám. To znamená, že ani proces praženia použitý na výrobu klasického moka prášku, ani príprava kávy v bare či doma výrazne neovplyvňujú koncentráciu kofeínu.
Pre výrobcov teda môže byť výroba bezvodého kofeínu veľmi výhodná, keďže proces má výbornú výťažnosť.
Okrem toho, že je bezvodý kofeín veľmi rozpustný, veľmi dobre sa hodí do rôznych typov prípravkov a možno ho veľmi ľahko pridať do rastlinných prípravkov alebo potravinových doplnkov.
Ako už bolo spomenuté vyššie, prítomnosť vody je nevyhnutná na zabezpečenie absorpcie molekuly ľudským telom. Bezvodý kofeín s jeho vysokou rozpustnosťou je teda možné efektívne rozpustiť v menšom objeme vody, čím je príprava roztokov bylinkármi a koncovými zákazníkmi oveľa jednoduchšia a efektívnejšia.
Existuje mýtus, ktorý treba vyvrátiť o účinnosti bezvodého a bezvodého kofeínu. Mnoho ľudí v skutočnosti predpokladá, že obmedzená káva má vyšší energizujúci účinok ako viac zriedený nápoj (ako je americká káva).
V skutočnosti je to presne naopak: Americká káva v skutočnosti obsahuje viac vody, takže vám umožní lepšie prijať kofeín a zaručí jeho účinky dlhšie a s väčšou intenzitou. Preto sa pri užívaní bezvodého kofeínu vo forme tabliet odporúča piť výdatne.
K tomu treba dodať, že bezvodá forma kofeínu má vďaka svojej konformácii ešte trvalejší a silnejší účinok na ľudský organizmus.
Keď sme si ujasnili, čo je to bezvodý kofeín, čím sa líši od najbežnejšie dostupnej formy a aké sú jeho fyzikálne vlastnosti, je dobré zamerať sa na jeho funkčné a prospešné vlastnosti pre ľudský organizmus.
Bezvodý kofeín: na čo slúži?
Kofeín je jedným z najznámejších a najštudovanejších neurostimulantov vôbec.
Potenciálne účinky kofeínu na stimuláciu nervových receptorov a transport biologických správ sa skúmali roky. V tejto súvislosti bola nedávno uzavretá štúdia, ktorá trvala 10 rokov, v ktorej sa hovorilo o novom vlastníctve kávy.
Podľa vedcov, ktorí sledovali spotrebu kávy počas 10 rokov u vybraných subjektov, je kofeín schopný stimulovať činnosť nadobličiek zodpovedných za produkciu norepinefrínu.
Lekárski odborníci určite vedia, aké sú funkcie a vlastnosti tohto hormónu: je to hlavne molekula, ktorá stimuluje srdcovú činnosť, a tým spôsobuje vazokonstrikciu a uvoľňovanie glukózy, ktorá sa okamžite využíva ako palivo.
Medzi rôznymi funkciami noradrenalínu je však príliš často prehliadaná jedna, ktorá spočíva v stimulácii časti mozgu predurčenej na ukladanie spomienok. Dlhá štúdia zameraná práve na tento aspekt ukázala, že kofeín je schopný zlepšiť pamäť a účinne predchádzať prejavom stareckej demencie.
Vďaka svojej neurostimulačnej aktivite je známe, že kofeín – pred výkonom (či už športovým alebo iným) pomáha sústrediť pozornosť a zostať sústredený, čím optimalizuje šance na úspech v danej aktivite. Okrem toho pre tých, ktorí športujú na súťažnej úrovni, je známe, že pitie nápoja na báze kofeínu v rámci stanovených limitov zvyšuje vytrvalosť a dodáva energiu.
Je tiež známe, že kofeín, akonáhle sa dostane do krvného obehu, stimuluje sekvestráciu cukrov a obmedzuje pocit únavy typický pre obdobie po jedle (post-prandiálne), čím znižuje spánok. To je dôvod, prečo je obvyklé piť kávu na konci obeda.
Okrem toho by sa nemal prehliadať vplyv kofeínu na náladu. Tento mechanizmus, ktorý si milovníci kávy všimli už pred stáročiami, potvrdila aj vedecká obec. Dôvodom je schopnosť alkaloidu zvýšiť produkciu dopamínu, špeciálneho hormónu.
Dopamín je v skutočnosti schopný zvýšiť citlivosť špecifických zmyslových receptorov, najmä tých, ktoré súvisia s potešením a pocitom pohody. To je dôvod, prečo vás konzumácia šálky kávy rozveselí a umožní vám lepšie sa vysporiadať so športovým výkonom alebo dôležitým pracovným nasadením.
Práve opísané vlastnosti sú samozrejme spoločné aj pre bezvodý kofeín. V porovnaní s bežnou formou sa však bezvodý kofeín teší väčšej účinnosti, čo sa vysvetľuje jeho schopnosťou lepšie ho metabolizovať ľudské telo.
Keď pijete kávu, v skutočnosti zvyčajne trvá asi 30-45 minút, kým sa kofeín dostane do krvného obehu, a maximálnu hladinu dosiahne po 65-70 minútach od zavedenia nápoja do tela.
To znamená, že „klasický“ kofeín má veľmi rýchly metabolizmus s vysokou intenzitou, ktorá sa rýchlo dosiahne a rovnako rýchlo zmizne.
Na druhej strane metabolizmus bezvodého kofeínu je vďaka jeho vlastnostiam oveľa pravidelnejší. To v skutočnosti začína pôsobiť asi 60 minút po užití, ale zostáva v obehu oveľa dlhšie (podľa najnovších odhadov až 120 minút od dosiahnutia maximálnej koncentrácie v krvi).
To má za následok dlhšie trvajúce a silnejšie účinky na ľudský organizmus.
Medzi účinkami, ktoré bezvodý kofeín optimalizuje vzhľadom na jeho najbežnejšiu formu, je jeden, ktorý doteraz nebol spomenutý, hoci je možno najzaujímavejší: sila na chudnutie.
Bezvodý kofeín na chudnutie

Hamletická pochybnosť, ktorá vždy zaujímala milovníkov plochého brucha, sa týka skutočnej účinnosti kofeínu na účely chudnutia. Takže s bezvodým kofeínom je možné schudnúť?
Odpoveď opäť prináša vedecká komunita, ktorá na otázku odpovedá kladne. Keďže kofeín je schopný stimulovať srdcový tep, má vazokonstrikčný účinok a podporuje uvoľňovanie adrenalínu a noradrenalínu, ukázalo sa, že molekula stimuluje lipolýzu a spaľovanie tukov prostredníctvom produkcie tepla.
Inými slovami, kofeín je základný termogénny prvok. Je zrejmé, že účinky bezvodého kofeínu sú viac zosilnené vďaka jeho špecifickej štruktúre, ktorá umožňuje molekule zostať v krvi dlhší čas, a teda vykonávať svoju aktivitu dlhšie.
Je dôležité mať na pamäti, že vyvážená strava a aktívny životný štýl sú absolútne nevyhnutné pre efektívne a správne chudnutie, ale bezpochyby príjem bezvodého kofeínu – pri dodržaní odporúčaných dávok – môže proces len urýchliť a zaručujú výsledky.viditeľnejšie za kratší čas.
Výhody bezvodého kofeínu
Na základe toho, čo už bolo povedané, sú výhody bezvodého kofeínu mnohé a všetky sú spojené s jeho schopnosťou vzrušovať nervový systém, bez toho, aby spôsobovali vrcholy intenzity, ktoré môžu byť v niektorých prípadoch nebezpečné, ako sa to stáva pri tradičnom kofeíne.
Pri jeho užívaní v odporúčaných dávkach a po porade s lekárom je preto možné pozorovať nielen zlepšenie metabolizmu a zníženie telesnej hmotnosti – najmä v dôsledku úbytku tukovej hmoty – ale aj zlepšenie nálady..
Bezvodý kofeín navyše dokáže optimalizovať športový výkon, vyostriť reflexy a dodať potrebnú energiu na zvládnutie dôležitého pohovoru alebo mimoriadne náročnej činnosti, či už fyzickej alebo psychickej.
Bezvodý kofeín, ak sa užíva po jedle, znižuje hladinu cukru v krvi, obmedzuje postprandiálnu únavu a zabraňuje fenoménu inzulínovej rezistencie, ktorá je základom niektorých foriem cukrovky.
Napokon, vďaka svojim špecifickým vlastnostiam je bezvodý kofeín nielen oveľa rozpustnejší, ale aj silnejší a trvácnejší ako bežná forma, čo zaručuje výrazne lepšie výsledky.
Kontraindikácie a vedľajšie účinky bezvodého kofeínu
Bezvodý kofeín má napriek svojej schopnosti prinášať úžitok pre telo a myseľ dôležité kontraindikácie, preto je potrebné jeho konzumáciu konzultovať s lekárom.
Po prvé, bezvodý kofeín má – pri rovnakej hmotnosti – väčšiu silu ako jeho bežná forma. Práve z tohto dôvodu nesmú byť absolútne množstvá bezvodého kofeínu, ktoré sa majú dostať do ľudského tela, vysoké. Množstvo skonzumovaného bezvodého kofeínu nie je možné porovnávať s množstvom v káve: je potrebné dodržiavať pokyny lekára.
Ak kofeín dosiahne vysoké koncentrácie v krvi, môže byť v skutočnosti zodpovedný za tachykardiu, nervozitu, rozmazané zmysly a gastrointestinálne poruchy, ktoré sa vyskytujú najmä pri vracaní a hnačke.
Vysoký príjem bezvodého kofeínu sa neodporúča ľuďom trpiacim refluxom alebo tráviacimi ťažkosťami v žalúdku, pretože molekula má kyslé správanie a mohla by situáciu zhoršiť.
Tehotné ženy by sa tiež mali vyhýbať užívaniu bezvodého kofeínu: keďže je veľmi rozpustný, ľahko sa prenáša na plod. Účinky bezvodého kofeínu sú u dospelých oveľa slabšie ako u detí, vzhľadom na ich nižšiu telesnú hmotnosť.
Dávkovanie bezvodého kofeínu
Aká je maximálna hladina kofeínu, ktorú možno tolerovať v krvi, aby nemal negatívne účinky? EFSA stanovil, že táto hodnota by nemala presiahnuť 400 mg denne, čo je približne 5 káv. Samozrejme, hodnoty sa vzťahujú na zdravého dospelého človeka.
Ako už bolo spomenuté, vytváranie pomeru s bezvodým kofeínom je zložité z niekoľkých dôvodov. V prvom rade, ak užívate suplementy, musíte brať do úvahy, aká je koncentrácia bezvodého kofeínu v prípravku.
Okrem toho je tu ďalší faktor, ktorý sa meria ešte ťažšie: maximálny vrchol, ktorý bezvodý kofeín dosahuje v krvi. Rôzne hodnoty zodpovedajú rôznym metódam extrakcie látky, takže každý výrobca je povinný vykonať testy a uviesť maximálne dávkovanie na etikete, aby sa nevyskytli vážne problémy.
Bezvodý kofeín: kde ho kúpiť?
Existuje niekoľko miest, kde je možné zásobiť sa bezvodým kofeínom, aj keď e-commerce je nepochybne primárnou položkou medzi nimi .
Je to v lekárni?
Bezvodý kofeín určite nájdete aj v lekárňach. Predovšetkým sa dá kúpiť tak, ako je, alebo byť obsiahnutý v špecifických zdravotníckych pomôckach, ale je možné ho užívať len pod prísnou lekárskou indikáciou.
Nájdete ho v bylinkárstve?
Čistým bezvodým kofeínom sú zvyčajne vybavené len tí najlepšie zásobení bylinkári . V týchto špecifických obchodoch je však možné kúpiť čajové lístky alebo konkrétne kávové prášky, ktoré obsahujú špecifickú koncentráciu bezvodého kofeínu spolu s jeho hlavnou formou.
Doplnky s bezvodým kofeínom
Na druhej strane je oveľa jednoduchšie nájsť bezvodý kofeín v špeciálne navrhnutých doplnkoch. V mnohých prípadoch ide o formulácie zložené zo 100% bezvodého kofeínu, dostupné najmä vo forme tabliet.
Existuje však mnoho ďalších doplnkov s obsahom bezvodého kofeínu, medzi ktorými vynikajú tie energizujúce a zoštíhľujúce. Patria sem Keto Actives a Reduslim, ktoré kombinujú bezvodý kofeín s ďalšími termogénnymi zložkami, aby stimulovali metabolizmus a aktivovali spaľovanie prebytočných lipidov.
Závery
Záverom teda, funguje bezvodý kofeín na chudnutie? Odpoveď je nepochybne pozitívna: vďaka účinkom na metabolizmus tohto posilneného alkaloidu je možné účinne stimulovať spaľovanie tukov.
Nesmieme však zanedbávať dôležitosť uchyľovania sa k vyváženej strave a športovaniu, činnostiam, ktoré môžu nielen podporiť aktivitu bezvodého kofeínu, ale aj zaručiť energiu a pohodu celému organizmu.
Často kladené otázky (FAQ)
Je to bežne sa vyskytujúca forma kofeínu bez vody. Počas transformácie získava niektoré špecifické vlastnosti.
Rovnako ako jeho tradičná forma je užitočný na zrýchlenie metabolizmu, zlepšenie nálady, zbystrenie zmyslov a optimalizáciu fyzického a duševného výkonu.
Ak sa užije po konzultácii s lekárom alebo odborníkom a ak sa dodržia dávky odporúčané výrobcom, možno ho považovať za bezpečný.
Túto zložku je možné nájsť predovšetkým v ad hoc doplnkoch na chudnutie, alebo vo forme prášku či tabliet.