Po stáročia bola India krajinou bohatou na rastliny a prírodné produkty, ktoré majú blahodarné účinky na ľudský organizmus. Ashwagandha je bezpochyby medzi nimi.
Taxonomický názov tejto bioaktívnej zložky je Withania somnifera, z tohto dôvodu ju možno nájsť v mnohých obchodoch pod názvom „ Indický ženšen a zimná čerešňa (v taliančine zimná čerešňa). Withania“.
Hoci je pôvodom z Indie, v niektorých oblastiach Talianska sa jej darí veľmi dobre rásť, vrátane pôdy na Sicílii alebo Sardínii, ktorá sa vyznačuje teplým a suchým podnebím, no zároveň je vetraná vďaka moru..
Okrem toho, že má veľmi príjemný estetický vzhľad, vďaka svojim žltým kvetom a plodom, ktoré v maximálnom stave zrelosti získavajú jasne červenú farbu, je Ashwagandha už mnoho rokov predmetom mnohých akademických výskumov zameraných na identifikáciu všetkých jeho vlastnosti a všetky výhody, ktoré môže priniesť vďaka biologicky aktívnym molekulám, ktoré obsahuje.
Toto akademické úsilie už skutočne viedlo k vytvoreniu nápadnej literatúry: stačí zadať do akéhokoľvek vyhľadávača venovaného vedeckým článkom slovo „Ashwagandha“, aby ste si overili, že existujú desiatky štúdií týkajúcich sa tejto témy.
Avšak mnohé z najdôležitejších vlastností Ashwagandhy boli zdôraznené len nedávno, a napriek tomu výskumníci tvrdia, že je potrebný ďalší výskum, ktorý povedie k objaveniu nových prospešných vlastností Withania somnifera.
Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o tejto rastline, ktorá je nielen dôležitou zložkou indickej kuchyne, ale aj skutočným zdrojom pohody pre telo a myseľ.
Čo je Ashwagandha
Ashwagandha, tiež známa ako indický ženšen, je rastlina patriaca do čeľade Solanaceae, z ktorej pochádzajú aj paradajky.
Je to drevnatý ker dosahujúci výšku maximálne 1 meter a 70 centimetrov, ktorý sa vyznačuje absolútne pozoruhodnou, ale aj osobitou estetickou vlastnosťou.
V skutočnosti má povrch Ashwagandhy – keď je rastlina plne vyvinutá – veľmi malé chĺpky, ktoré dávajú drevnatej aj trávnatej časti charakteristický strieborný odlesk, ktorý je obzvlášť zreteľný, keď je rastlina vystavená svetlu.
Rovnako ako mnoho iných ingrediencií z východu, Withania somnifera sa používa aj v ajurvédskej medicíne, orientálnej disciplíne, ktorá svoje liečby a liečebné zásahy zakladá na myšlienke, že ľudské zdravie je silne podmienené oboma správaním, ktoré jednotlivec predpokladá, ako z vonkajšieho prostredia, zamýšľaný vo svojej celistvosti.
Najmä, hoci sú použité všetky frakcie Withania somnifera, Ashwagandha sa získava hlavne z koreňov rastliny, ktoré predstavujú najdrevnatejšiu a následne aj vláknitú časť. Podľa vedcov je táto oblasť rastliny navyše obzvlášť bohatá na lymfatické cievy a malé výmenné kanály, ktoré odôvodňujú akumuláciu prospešných látok vo vnútri.
Použitie rastliny je silne zakorenené v indickej kultúre: našli sa odkazy týkajúce sa používania Ashwagandhy, ktoré sa datujú asi pred 2500 rokmi. Odvtedy sa nekonzumovali len listy a korene, ale aj plody, ktoré sú jedlé a svojou štruktúrou nejasne pripomínajú paradajky.
V súčasnosti možno Ashwagandhu nájsť v Indii vo forme korenia, predávaného ako prášok pod názvom churna. Tento konkrétny prášok má vynikajúcu rozpustnosť vo vode a z tohto dôvodu sa často používa na prípravu roztokov a nápojov, ktoré sa majú použiť, keď je to potrebné.
Ako už bolo spomenuté vyššie, rôzni výskumníci pripisovali Ashwagandhe množstvo vlastností, a to všetko vďaka obrovskej skupine biologicky aktívnych látok obsiahnutých v koreni a listoch rastliny.
Je preto vhodné preskúmať tento súbor zlúčenín priaznivých pre pohodu ľudského organizmu, aby sme lepšie pochopili ich vlastnosti, vlastnosti a mechanizmy, ktorými zlepšujú telo a myseľ človeka.
Na čo slúži Ashwagandha
Ashwagandha sa používa v indickej disciplíne známej ako ajurvéda už mnoho storočí a v mnohých prípadoch vlastnosti, ktoré sa jej pripisujú, potvrdili aj analyticky vykonané štúdie vedeckej komunity.
Aby sme pochopili, aké funkcie má indický ženšen, je v prvom rade potrebné vedieť, aké bioaktívne zlúčeniny obsahuje. Pomenovať každú jednu chemickú zlúčeninu by nebolo možné, ale je známe, že ich možno rozdeliť do 4 hlavných kategórií: steroidné laktóny (výhradne pre rastlinu), alkaloidy, niektoré esenciálne aminokyseliny a veľmi malé funkčné polysacharidy.
Jednou z najkonkrétnejších molekúl, ktoré Ashwagandha obsahuje, je nepochybne withanín, ktorý dostal tento názov práve preto, že sa až do dnešného dňa nachádzal iba v tejto rastline. Ide o lipidovú molekulu, ktorá má spoločnú štruktúru s cholesterolom (hoci nie je živočíšneho pôvodu).
Práve vďaka tejto špecifickej štruktúre, vďaka ktorej je veľmi podobný niektorým hormónom, ktoré sa nachádzajú v tele, dokáže withanín zasahovať do niektorých biologických javov spojených so stresom a malátnosťou, čím podporuje uvoľňovanie molekúl spojených s dobrou náladou.
Vďaka týmto vlastnostiam bol withanín obsiahnutý v Ashwagandhe zaradený do kategórie adaptogénnych zlúčenín , ktorá zahŕňa všetky tie metabolity, ktoré sú schopné zvýšiť alebo optimalizovať odolnosť ľudského organizmu voči určitým stresom pochádzajúcich z „vonkajšieho“.
Na základe tejto definície je možné odvodiť, čo je jednou z hlavných funkcií, ktoré Ashwagandha plní v ľudskom organizme. Konkrétne vďaka svojim antistresovým vlastnostiam extrakt z koreňa indického ženšenu pozitívne koreluje s lepším športovým výkonom, ako aj väčšou psychickou pohodou. Okrem tejto funkcie, ktorá je teraz plne potvrdená, sa testujú ďalšie.
Ashwagandha na chudnutie
Tvrdiť, že Ashwagandha v súčasnosti podporuje chudnutie, nie je úplne správne. V skutočnosti neexistujú žiadne vedecké štúdie, ktoré by preukázali alebo predpokladali túto funkciu, pretože – z toho, čo je doteraz známe – žiadna z biologicky aktívnych zložiek obsiahnutých v indickom ženšene nemá termogénne alebo stimulačné vlastnosti pre tráviaci systém.
Zároveň je však známe, že Ashwagandha má vďaka vysokému obsahu steroidných laktónov anabolické vlastnosti. To znamená, že vďaka tejto molekule je možné uprednostňovať rozvoj chudého tkaniva (reprezentovaného svalmi) vzhľadom na tuk, čím sa získavajú významné výhody v oblasti športového výkonu a fyzického zdravia.
Ak sa teda ashwagandha užíva v správnych dávkach, má schopnosť podporovať rozvoj svalov. To sa môže premietnuť aj do prírastku hmotnosti, ale v tomto prípade je potrebné vziať do úvahy, že došlo k získaniu chudej hmoty.
Aké sú vlastnosti Ashwagandha
Bolo spomenuté, že molekuly obsiahnuté v Ashwagandha môžu mať priaznivé účinky na rôzne systémy tela.
Tieto účinky boli preukázané nielen in vitro, ale aj v štúdiách in vivo na zvieracích modeloch, hoci pre mnohé z nich neboli vykonané žiadne špecifické klinické štúdie.
Podrobne bolo pozorované, že zvieratá liečené Ashwagandhou plávali dlhšie a s väčšou energiou ako kontrolná skupina, s výrazne vyšším výkonom.
Vďaka obsahu steroidných laktónov je rastlinný extrakt schopný bojovať s mnohými príznakmi chronického stresu. Tento stav sa prejavuje vo viacerých formách, biochemických aj behaviorálnych.
Konkrétne tí, ktorí trpia chronickým stresom, majú tendenciu byť menej aktívni zo sexuálneho hľadiska, sú ľahšie podráždení, majú väčšiu predispozíciu k žalúdočným vredom a môžu prejavovať kognitívne deficity, ako aj prejavovať značné ťažkosti pri udržiavaní stabilných hladín glukózy v krvi.
Vďaka interferencii s niektorými biochemickými procesmi, ktoré zahŕňajú hormóny a ktoré sú spojené s týmito stavmi, sa extraktu Ashwagandha darí udržať symptómy pod kontrolou a zlepšiť celkové životné podmienky dotknutej osoby. Výsledky boli opäť pozorované in vitro aj in vivo.
Okrem toho Ashwagandha nedávno otvorila okno na liečbu Parkinsonovej choroby. V skutočnosti v niektorých štúdiách vykonaných na myšiach bolo pozorované, že lipidové zlúčeniny obsiahnuté v Ashwagandha sú schopné inhibovať alebo neutralizovať pôsobenie niektorých chemikálií spojených s prejavom choroby.
Extrakt sa ukázal ako veľmi užitočný v boji proti haloperidolu, antipsychotiku, ktoré vo vysokých koncentráciách môže spôsobiť katalepsiu.
Okrem dôležitých energizujúcich a antistresových vlastností sprostredkovateľských molekúl obsiahnutých v Ashwagandha je dôležité zamerať pozornosť na ďalšiu triedu bioaktívnych zlúčenín obsiahnutých v indickom ženšene. Tieto chemikálie, hoci predstavujú menšinovú zložku, plnia funkciu, ktorú netreba podceňovať.
Ide najmä o alkaloidy a polysacharidy s obmedzenou molekulovou hmotnosťou. Čo sa týka alkaloidov, v skutočnosti je dobré vedieť, že tieto majú pozoruhodné antioxidačné vlastnosti, čím neutralizujú negatívne zlúčeniny, ktoré sa hromadia v tele a môžu byť základom chorôb, ako je rakovina.
Rovnakým zlúčeninám sa navyše pripisuje antibakteriálny účinok, vďaka čomu je možné bojovať s infekciami a súvisiacimi príznakmi, čím sa urýchľuje proces hojenia. Zároveň sa zistilo, že rastlinný extrakt – na rozdiel od toho, čo sa deje s inými antimikrobiálnymi látkami – nepoškodzuje eukaryotické bunky, len pôsobí proti rozvoju mikróbov.
Ak má Ashwagandha na jednej strane antiseptické vlastnosti, na druhej strane je potrebné zdôrazniť prítomnosť nízkomolekulárnych polysacharidov, ktoré pôsobia ako prebiotiká. To znamená, že tieto drobné molekuly rastlinného pôvodu sú schopné vyživovať dobré mikroorganizmy, ktoré osídľujú najmä črevá, čím podporujú správnu rovnováhu.
Vzhľadom na to, že črevná mikroflóra plní mnoho dôležitých funkcií súvisiacich s moduláciou imunitného systému a prevenciou špecifických chorôb prostredníctvom uvoľňovania bioaktívnych zlúčenín do obehu, možno tvrdiť, že Ashwagandha má v primeraných koncentráciách imunomodulačné vlastnosti priaznivé pre ľudský organizmus.
Nedávno sa predpokladalo aj antikarcinogénne pôsobenie extraktu z Withania somnifera, no v súčasnosti sú potrebné ďalšie výskumy, kým bude možné prípravok vyhlásiť za potenciálne antikarcinogénny.
Výhody Ashwagandhy
Ak by sa pozitívne výsledky Ashwagandhy ďalej potvrdili na ľudskom tele prostredníctvom vhodných klinických štúdií, bolo by možné definovať extrakt ako skutočný všeliek na ľudské zdravie.
Výhody, ktoré Ashwagandha preukázala in vitro alebo na zvieracích modeloch, sa vzťahujú na celý ľudský organizmus. Okrem pozoruhodných neurostimulačných a anabolických aktivít má indický ženšen pôsobiť preventívne proti Parkinsonovej chorobe.
Okrem toho by Ashwagandha mohla mať pozitívne účinky aj pri liečbe niektorých foriem rakoviny, pretože experimentálne modely ukazujú, že molekula môže byť schopná blokovať ich nekontrolovanú reprodukciu.
Medzi benefitmi, ktoré možno čerpať z Ashwagandhy, však nesmieme zabudnúť na tie, ktoré sa týkajú sexuálneho aparátu. Svojou neurostimulačnou a ochrannou funkciou v skutočnosti tiež zlepšuje libido a optimalizuje sexuálnu výkonnosť.
Napokon, antioxidačné a imunostimulačné vlastnosti niektorých molekúl obsiahnutých v Ashwagandha by mohli pomôcť optimalizovať črevnú mikroflóru, zlepšiť jej rovnováhu a posilniť jej ochranné funkcie proti imunitnému systému.
Než budeme môcť potvrdiť alebo vyvrátiť tieto dôležité vlastnosti Ashwagandhy, sú potrebné ďalšie vedecké štúdie. Vedci však špekulujú, že výsledky, ktoré prinesú budúci výskum, budú zaujímavé a motivujúce.
Ashwagandha, kontraindikácie a vedľajšie účinky
K dnešnému dňu sú známe niektoré vedľajšie účinky Ashwagandhy. Napríklad tehotným ženám sa odporúča, aby neužívali indický ženšen, pretože – hoci neexistuje žiadne oficiálne potvrdenie – niektoré molekuly, ktoré obsahuje, by mohli vyvolať potrat.
Netreba podceňovať potenciálne interakcie s niektorými liekmi. Napríklad podľa niektorých štúdií in vitro by Ashwagandha mohla zvýšiť účinok niektorých psychoaktívnych molekúl, čo môže spôsobiť závislosť, ako aj zvýšiť aktivitu niektorých protizápalových látok.
Práve z tohto dôvodu je vhodné pred užitím Ashwagandhy poradiť sa s lekárom a vykonať všetky potrebné testy.
Ashwagandha a štítna žľaza
Indický ženšen sa zvyčajne neodporúča ľuďom s hypertyreózou. V skutočnosti je známe, že Ashwagandha má potenciál koncentrovať hormón štítnej žľazy, čo spôsobuje nepriaznivé účinky spojené s týmto stavom.
Naopak, táto vlastnosť by mohla byť užitočná pre osoby trpiace hypotyreózou, ale aj v tomto prípade je potrebné pred začatím konkrétnej liečby konzultovať s lekárom alebo odborníkom.
Doplnky Ashwagandha
Na trhu je možné nájsť množstvo doplnkov na báze Ashwagandhy, alebo ktoré ju obsahujú v rôznych koncentráciách. Ako už bolo spomenuté, v prípade indického ženšenu nemožno hovoriť o zoštíhľujúcich vlastnostiach, aj keď molekuly v ňom obsiahnuté stimulujú anabolizmus.
Z tohto dôvodu je možné integrovať Ashwagandhu do multifunkčných doplnkov výživy, ako je Keto Actives. Tieto roztoky totiž neobsahujú len termogénne molekuly, ktoré podporujú úbytok tukovej hmoty, ale aj extrakt z Ashwagandhy, ktorý naopak podporuje tvorbu a rast svalov.
Dávkovanie Ashwagandha
V súčasnosti nie je možné definovať všeobecné dávkovanie, keďže pri jeho formulácii je potrebné počítať aj s prípadnými interakciami s inými molekulami, ktoré by mohli prejavovať synergický alebo antagonistický účinok.
Preto je dobré spoliehať sa na pokyny na obale doplnkov či farmaceutických roztokov, nikdy neprekračovať odporúčanú dávku.
Názory
Ashwagandha môže byť nepochybne veľmi užitočná pre jednotlivcov, ktorí chcú optimalizovať svoj športový výkon, ale aj nie. Vďaka svojim rozsiahlym vlastnostiam a vysokospektrálnym výhodám sa však Ashwagandha odporúča aj pre každého, kto trpí chronickou únavou alebo chce využiť výhody nervového systému.
Často kladené otázky (FAQ)
Je to indická rastlina, známa aj ako indický ženšen, patriaca do čeľade Solanaceae.
Potenciálnych funkcií molekuly je mnoho, ale medzi nimi sú najdôležitejšie neuroprotektívne a anabolické funkcie.
Koreň rastliny obsahuje veľa steroidných laktónov, ktoré môžu interagovať s niektorými hormónmi a optimalizovať ich aktivitu.
Spôsob podávania prísne závisí od typu použitého roztoku. Postupujte podľa pokynov výrobcu.
Ashwagandha sa má užívať v pravidelných intervaloch podľa pokynov na obale.
Účinky Ashwagandhy sú zrejmé v priebehu niekoľkých minút po podaní.
Látka sa dá nájsť v obchodoch, ktoré sa špecializujú na indické bylinky a koreniny alebo na webe ako doplnok.