Ako zistím, či som tehotná? Toto je jedna z otázok, ktoré vyvstávajú pri pochybnostiach o predpokladanom stave tehotenstva.
Tehotenstvo je nepochybne veľmi dôležitým momentom pre ženu a pre cieľ budovania rodiny. Je to však aj časový interval plný ťažkostí, zložitých momentov a neistôt.
Jednou z hlavných pochybností, ktoré treba pri tehotenstve riešiť, je jeho diagnóza: okrem kontroly u gynekológa a vykonania niektorých špecifických testov je v prvých týždňoch veľmi ťažké uistiť sa, že ste tehotná.
Hoci sa čakanie môže zdať povrchné (aj keď takáto predstava je v každom prípade nesprávna, keďže prvé týždne sú tie najchúlostivejšie, počas ktorých by bolo vhodné udržiavať životosprávu primeranú situácii), pre mnohé ženy je túžba k mať dieťa je veľmi žeravý, aby to vedeli čo najskôr môže byť len radosť.
Vo svetle tohto všetkého, ak sa snažíte o dieťa, je zrejmé, že sa pýtate: „ Ako zistím, či som tehotná? «. Tento článok vyrieši všetky vaše pochybnosti o tom.
Domáce metódy, ako zistiť, či ste tehotná (bez tehotenského testu)
Menštruačný cyklus je časový úsek, ktorý začína príchodom menštruácie a končí deň pred nástupom ďalšej. Tento cyklus, ktorý sa opakuje – v ideálnom prípade – s frekvenciou asi 28 dní, možno zase rozdeliť na jednotlivé obdobia, z ktorých každé sa vyznačuje špecifickými hormonálnymi mechanizmami.
Jedným z hormónov, ktoré sa najviac podieľajú na menštruačnom cykle, je progesterón, molekula pochádzajúca z cholesterolu, ktorý sa značne zvyšuje v predovulačnej fáze, t. j. v období, v ktorom sa ženský reprodukčný orgán pripravuje na prijatie vajíčka a vo fáze ovulácie. v prípade, že toto bolo oplodnené, plod.
Ak počas ovulačnej fázy nedôjde k stretu so spermiami, hladina progesterónu a iných estrogénov sa drasticky zníži, čo spôsobí odlupovanie stien maternice a tým aj stratu krvi.
Keď už hovoríme o ovulácii, viete, ako dlho trvá táto fáza? Hovoríme o tom tu.
Naopak, ak dôjde k oplodneniu, progesterón zostáva v priebehu času konštantný a vytvára sa aj v placente.
To dobre vysvetľuje, prečo veľmi často v súvislosti s oneskorením menštruačného cyklu vzniká podozrenie na tehotenstvo.
V skutočnosti existuje oneskorenie medzi príznakmi tehotenstva , aj keď to nie je vždy spojené s ďalším narodením dieťaťa. Neprítomnosť menštruácie môže vzbudiť konkrétne podozrenie v prípade pravidelného menštruačného cyklu, ale je dobré vedieť, že oneskorenie v krvnej straty, ktoré sú spojené sa očakáva, že je príznak, ktorý môže byť spojený s veľkým počtom porúch a problémov.
Predtým, ako sa uchýlite k hlbším testom, je však dobré vedieť, že na maximalizáciu šancí na otehotnenie je užitočné analyzovať hlien pred obdobím: keď je táto tekutina veľmi viskoelastická, roztiahnuteľná a priehľadná, je pravdepodobné, že dieťa výrazne zvýšiť.
Nakoniec na výpočet hladín progesterónu (v prípade oneskorenia) je možné merať bazálnu teplotu. Keď je hormón prítomný v tele, v skutočnosti bazálna teplota vykazuje mierne zvýšenie v porovnaní s ostatnými obdobiami. Samozrejme, tento test poskytuje len hrubý odhad hladín progesterónu v krvi.
Ako zistiť, či ste tehotná na základe príznakov
Tehotenstvo, ako mnohé ženy vedia, je ďaleko od asymptomatického procesu, najmä v prvom trimestri. Okrem oneskorenia cyklu, ako už bolo široko vysvetlené, existujú v skutočnosti ďalšie faktory, ktoré môžu zvýšiť podozrenie na tehotenstvo.
Jedným z najčastejších javov, ktoré sa zvyčajne vyskytujú od piateho týždňa tehotenstva, je hyperosmia gravidarum. Napriek takémuto zložitému názvu ide jednoducho o precitlivenosť na niektoré pachy. V skutočnosti sa počas tehotenstva pozoruje dôležitý nárast čuchových buniek, vďaka čomu je žena schopná jasne vnímať slabé alebo vzdialené pachy. Zvyšuje tiež intenzitu, s akou je každý zápach vnímaný, a niektoré predtým nevítané vône môžu byť namiesto toho ocenené a naopak. Dobrou správou však je, že precitlivenosť trvá až na výnimočné prípady približne mesiac.
Aby ste pochopili, či ste tehotná , môžete pozorovať aj ďalší fenomén, a to rannú nevoľnosť. Vyskytujú sa bez ohľadu na pachy, ale môžu byť zvýraznené, ak je parfum príliš silný alebo výrazne nežiaduci. Nevoľnosť vo všeobecnosti môže súvisieť s mnohými javmi, ale ak pozorujete rovnakú koncentráciu ráno, kombináciu s precitlivenosťou na pachy a najmä s dlhším oneskorením, je vhodné navštíviť gynekológa.
Okrem toho bezprostredne po počatí nastáva fáza nazývaná implantácia plodu. Ako sa dá ľahko pochopiť, v tomto časovom období sa vo vnútri maternice vytvárajú optimálne podmienky pre umiestnenie dieťaťa: pozoruje sa tvorba placenty, cervikálny hlien chráni komoru, v ktorej je uložený plod, a implantuje sa vaječná bunka. Inými slovami, „baby bump“ sa začína vytvárať, aj keď v prvých týždňoch nedosahuje veľkosť, ktorá je viditeľná voľným okom.
To však neznamená, že neexistuje: medzi príznakmi prvého mesiaca v skutočnosti niektoré ženy pozorujú prvý opuch s tvrdým bruchom najmä v oblasti podbruška.
Ďalšími sekundárnymi príznakmi, ktoré je potrebné pochopiť, ak čakáte dieťa, sú pocit zvýšeného hladu (súvisí s nutričnými potrebami dieťaťa), malý ružový výtok (nezamieňať s fenoménom špinenia ) a citlivé prsia s tvrdými a tmavými bradavkami.
Ako zistíte, že ste tehotná bez príznakov? V tomto prípade skutočne nemôžete: bez symptómov a bez testov nie je možné získať adekvátnu diagnózu.
Ako zistím, či som tehotná? (s tehotenským testom)
Jednou z najspoľahlivejších metód diagnostiky tehotenstva od prvých podozrivých dní (najmä v prípade pravidelného cyklu) je použitie bežného domáceho testu. Tehotenský test sa dá ľahko nájsť v lekárňach a má variabilnú cenu v závislosti od modelu a funkcií, ktoré ponúka, zvyčajne však nie viac ako 20 eur.
Fungovanie tehotenského testu je veľmi jednoduché: meria koncentráciu hormónu, ľudského chorionického gonadotropínu, v krvi alebo moči , ktorý sa zvyšuje v prítomnosti oplodneného vajíčka, pretože jeho funkciou je práve podpora implantácie. Spoľahlivosť testu sa pohybuje od 90 do 99 % v závislosti od toho, či sa na test používa moč alebo krv.
Ak chcete vykonať test, jednoducho vystavte svoju krv alebo moč tampónu na približne 5 sekúnd, potom budete musieť počkať niekoľko minút na výsledok.
V prípade, že sa použije digitálny test, odpoveď môže byť nielen kladná alebo negatívna, ale môže tiež naznačovať, koľko týždňov došlo k počatiu. Tradičný test na druhej strane označuje jeden alebo dva riadky: ak sú dva, odpoveď je kladná.
Testy moču môžu byť ľahšie ovplyvnené vonkajšími faktormi, vrátane množstva vypitej vody; krvné testy majú naopak 100% spoľahlivosť.
Absolútnu istotu tehotenstva však možno získať len špecifickými testami, ktoré zvyčajne navrhne gynekológ, ktorý podpíše špecifický krvný test na rozbor niektorých parametrov, ktorých zmena svedčí o skutkoch tehotenstva.
Mohlo by vás zaujímať: