Ako dlho trvá ženská ovulácia? V tomto článku odpovieme na túto otázku, ale najprv krátky úvod:
Ovulácia je základným momentom ženského reprodukčného cyklu, pretože zodpovedá uvoľneniu a dozrievaniu vaječnej bunky, ktorá čaká na stretnutie spermií, aby sa zabezpečila implantácia plodu.
Aj keď je popis javu ako celku pomerne jednoduchý, je dobré vedieť, že existuje viacero faktorov, ktoré môžu ovplyvniť uvoľnenie vajíčka a dĺžku trvania procesu. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o ovulácii a jej trvaní.
Ako dlho trvá ovulácia u žien s pravidelnou menštruáciou?
Podľa konvencie sa začiatok menštruačného cyklu – ktorý v prípade dokonalej pravidelnosti trvá asi 28 dní – zhoduje s koncom menštruácie: od tohto momentu sa v skutočnosti spustí séria veľmi odlišných hormonálnych javov. týždeň po týždni, až do ďalšej straty krvi.
Fáza, ktorá nasleduje po strate krvi, sa nazýva predovulácia: pozostáva z momentu, v ktorom sa systém rekonštituuje po prekonanom strese. V tomto prípade v skutočnosti hormón nazývaný folikuly stimulujúci pôsobí tak, že podporuje rast oocytu a obnovuje steny maternice. Je to vlastne fáza opravy a prechodu k najdôležitejšiemu momentu cyklu.
Nasledujúci týždeň je presne obdobím ovulácie: hlavná bunka sa uvoľňuje cez vajíčkovody a čaká na oplodnenie.
Ak vás zaujíma, ako dlho trvá ovulácia, odpoveď v prípade pravidelného cyklu je asi 7 dní, aj keď k oplodneniu môže dôjsť aj pred alebo po tomto časovom období (uvažujte s odstupom asi 2 dní). V niektorých prípadoch môže vaječná bunka odolávať ešte niekoľko hodín, rovnako ako spermie, ktoré majú vitalitu asi 24-48 hodín.
To znamená, že nechránený pohlavný styk pred ovuláciou môže stále viesť k otehotneniu. Plodné obdobie, teda nemusí vždy zhodovať s ovulácie.
Ako dlho trvá ovulácia pri nepravidelnom cykle?
Ak je váš menštruačný cyklus nepravidelný, môžu ísť o hormonálne problémy v základni, pre ktoré je vhodné kontaktovať gynekológa a endokrinológa.
Dôsledky týchto hormonálnych zmien na menštruačný cyklus môžu byť veľmi dôležité. Mnoho žien má totiž aj viac ako jednu menštruáciu za mesiac, pričom v iných prípadoch môžu byť vystriedané celými mesiacmi.
V týchto prípadoch je presné definovať, kedy nastáva ovulácia a kedy otehotnieť, veľmi komplikované, keďže neexistuje žiadna pravidelnosť.
Na zistenie, ako dlho trvá ovulácia, sú však k dispozícii štatistické a empirické testy, ktoré majú rôznu presnosť a spoľahlivosť.
Jedným z menej spoľahlivých, ale najznámejších testov, ako predchodca techník vyvinutých neskôr, je Ogino-Knausova metóda . To si vyžaduje, aby žena zaznamenala vzdialenosť a trvanie menštruácie za 12 mesiacov a následne aplikovala jednoduchý matematický vzťah, vďaka ktorému je možné definovať, aj keď len približným spôsobom, trvanie a vzdialenosť od menštruácie v období ovulácie.
Postupom času sa vyvinuli presnejšie metódy, medzi ktoré patrí okrem iného meranie bazálnej teploty (t.j. telesnej teploty po prebudení, pred vykonaním akejkoľvek činnosti, ktorá je silne podmienená koncentráciou progesterónu) a kombinácia z dvoch informácií. Jedna z nich je známa ako Billingsova metóda.
Odhad plodných dní z hlienu krčka maternice
Aké sú plodné dni? Na túto otázku môžeme odpovedať aj inou metódou, a to pozorovaním konzistencie a farby vaginálneho hlienu, aby sme pochopili, kedy ste plodná a kedy nie, prostredníctvom pozorovania hlienu v skutočnosti môžeme nejakým spôsobom pochopiť, či sme v predmenštruačné obdobie, v období ovulácie alebo ak sme v ďalšej fáze.
Cervikálny hlien je tekutina, ktorej štruktúra a farba, ktorá v priebehu fázy menštruačného cyklu výrazne líšia.
V inom článku sme si napríklad povedali, ako by mal vyzerať hlien pred cyklom.
Cieľom tejto tekutiny je vytvoriť pre spermie vlhké a pohostinné prostredie, ako aj chrániť každú oplodnenú bunku, ktorá predstavuje skutočnú bariéru proti vonkajšiemu prostrediu.
Hlien po vymiznutí menštruácie sa javí ako hrudkovitá konzistencia, belavej farby a s nízkou elasticitou. Je to spôsobené tým, že po strate krvi nie je žiadna bunka na obranu.
V priebehu dní sa však situácia podstatne mení: cervikálny hlien má tendenciu meniť svoje vlastnosti (vďaka obohateniu vodou) a deň pred ovuláciou dosahuje svoj kvantitatívny a kvalitatívny vrchol. V tejto chvíli je totiž produkcia hlienu na maxime a môže byť zodpovedná za časté straty, nemýľte si to s fenoménom špinenia. Konzistencia hlienu je tekutá, mimoriadne roztiahnuteľná a priehľadná.
Je možné otestovať konzistenciu hlienu na zistenie začiatku ovulačnej fázy tak, že ho odoberiete priamo z vagíny (ale v rukaviciach a bez toho, aby ste zašli príliš ďaleko); gynekológ na druhej strane môže urobiť presnejší odber v blízkosti krčka maternice, čo zaručí maximálnu presnosť získaných informácií.
Aby ste pochopili, kedy ste plodná a ako dlho trvá ovulácia s nepravidelným cyklom, je dobré venovať pozornosť týmto signálom, vrátane pocitu vlhka vo vagíne (nezamieňať so sexuálnym vzrušením), konzistencie hlienu a jeho prípadné zmeny v nasledujúcich dňoch.
Na konci ovulácie sa hlien krčka maternice postupne vracia do stavu, ktorý bol opísaný na začiatku.
Prečítajte si viac o rôznych metódach výpočtu ženskej plodnosti.
Mohlo by vás zaujímať: