Už viac ako desaťročie acetyl-L-karnitín, tiež známy jednoducho ako acetylkarnitín, priťahuje pozornosť vedeckej komunity, a najmä odborníkov na výživu a výživu ľudí. Táto molekula, ktorá je tiež syntetizovaná v organizme, totiž pri rôznych výskumoch preukázala množstvo prospešných vlastností, pomocou ktorých je možné zachovať mnohé biologické systémy a aparáty.
Napriek dobre známemu významu tejto chemickej zlúčeniny a čoraz rozšírenejšiemu pridávaniu do prípravkov určených na doplnenie živín chýbajúcich v strave alebo v špeciálne navrhnutých liekoch, stále existuje veľa nejasností, pokiaľ ide o jej vlastnosti a funkcie.
Práve z tohto dôvodu je dobré si ujasniť, čo je karnitín, ako sa vyrába a aké funkcie plní, aby bola jeho konzumácia vedomá a zodpovedná.
Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o acetyl-L-karnitíne.
Acetyl-L-karnitín: čo to je
Z čisto chemického hľadiska je acetyl-L-karnitín kvartérnou amóniovou zlúčeninou, ktorá má rovnakú štruktúru ako iné molekuly absolútne nevyhnutné pre ľudské zdravie: aminokyseliny.
Nie je prekvapením, že acetyl-L-karnitín pochádza z karnitínu, ktorý sa zase syntetizuje v ľudskom tele z dvoch aminokyselín, a to metionínu a lyzínu. K syntéze karnitínu zvyčajne dochádza v tkanivách zvierat a najmä v hladkých svaloch.
Avšak konverzie karnitínu k acetyl-L-karnitínu sa vyskytuje v pečeni, pridaním molekulárnu štruktúru, ktorá umožňuje chemické zlúčeniny odovzdať na jeho aktívnu formu.
Napriek prítomnosti tohto biologického cyklu v ľudskom organizme sa nedostatok acetyl-L-karnitínu vyskytuje u mnohých jedincov, a to najmä z dvoch príčin.
V prvom rade je dobré vedieť, že syntéza karnitínu môže prebiehať len v prítomnosti iných zlúčenín. Na metabolickom cykle sa podieľajú najmä železo, vitamín C, niacín a vitamín B6. Nedostatok čo i len jednej z týchto zlúčenín úplne ohrozuje syntézu acetyl-L-karnitínu.
Navyše, aj keď sú splnené všetky potrebné požiadavky na výrobu karnitínu, jeho syntéza nedosahuje veľmi vysoké koncentrácie. Okrem toho sa z tohto hľadiska medzi subjektmi zistila značná variabilita, pravdepodobne v dôsledku genetických príčin, ktoré v súčasnosti ešte nie sú presne identifikované.
Malo by sa však pamätať na to, že acetyl-L-karnitín je produkovaný všetkými živočíšnymi organizmami, nielen človekom: to znamená, že je obsiahnutý aj v červenom mäse, ktoré sa bežne konzumuje, a to v rôznych koncentráciách v závislosti od viacerých faktorov.
Na základe toho, čo bolo povedané, sa zdá, že vývoj ľudského organizmu sa zameral najmä na produkciu acetyl-L-karnitínu. Je však potrebné objasniť prečo a odpoveď na túto otázku možno nájsť dôkladným preštudovaním funkcií chemického produktu.
Na čo sa acetyl-L-karnitín používa?

Hlavná funkcia acetyl-L-karnitínu je známa už roky, pretože štúdium bunkovej biochémie umožnilo odpovedať na túto otázku. Stačí si uvedomiť, že v literatúre sa prvé štúdie zamerané na acetyl-L-karnitín datujú do polovice 70. rokov minulého storočia.
Z biochemického hľadiska funguje acetyl-L-karnitín ako nosič. To znamená, že molekula sa používa len ako transportér a konkrétne jej hlavnou úlohou je transport mastných kyselín s dlhým reťazcom do buniek.
Konečným cieľom acetyl-L-karnitínu sú mitochondrie, bunková štruktúra, ktorá funguje ako skutočná kováčska pec, v ktorej sa spaľujú a následne ničia mastné kyseliny.
Aj keď je to základná úloha acetyl-L-karnitínu, určite nie posledná. Zvyšujúca sa pozornosť venovaná tejto chemickej zlúčenine umožnila akademickému svetu napríklad zistiť, že plní dôležitú antioxidačnú funkciu.
Najmä bolo pozorované, že antioxidačný účinok sa sústreďuje predovšetkým na nervovú úroveň, keďže podľa najnovších dôkazov je acetyl-L-karnitín schopný chrániť acetylcholín, zlúčeninu, ktorá pokrýva neuróny a umožňuje výmenu nervov. impulzy medzi týmito konkrétnymi bunkami.
Aj keď je antioxidačný účinok zrejmý najmä na nervovej úrovni, acetyl-L-karnitín vykazuje pozoruhodnú redoxnú aktivitu, ktorá chráni lipidy pred oxidačným stresom. V tejto súvislosti štúdia z roku 2016 publikovaná vo vedeckom časopise Biological Trace Element Research testovala antioxidačný účinok acetyl-L-karnitínu u potkanov.
Cieľom štúdie bolo najmä zhodnotiť schopnosť molekuly neutralizovať oxidačný stres spôsobený arzénom, ťažkým kovom, ktorý veľmi často kontaminuje potraviny. Výsledky boli povzbudivé: niektoré dávky acetyl-L-karnitínu sa v skutočnosti ukázali ako schopné pôsobiť proti toxickým účinkom ťažkého kovu a neutralizovať jeho negatívne účinky.
Je zrejmé, že v súčasnosti nie je možné s istotou povedať, že túto funkciu plní aj ľudský organizmus, no vedci predpokladajú, že sa to deje a budúce štúdie to môžu len dokázať.
Prekvapivá a neočakávaná interakcia je tá, ktorú niektorí vedci zdôraznili medzi acetyl-L-karnitínom a pohyblivosťou a vitalitou spermií. Aj keď mechanizmy ešte neboli zistené, v skutočnosti sa zdá, že zlúčenina odvodená od aminokyselín je schopná zachovať a chrániť mužské reprodukčné bunky.
Táto pozitívna súvislosť medzi acetyl-L-karnitínom a ľudským reprodukčným zdravím viedla k integrácii molekuly do mnohých liečebných postupov zameraných na zlepšenie mužskej plodnosti, aj keď ešte nemôžeme hovoriť o skutočnej lekárskej terapii.
Aké sú výhody acetyl-L-karnitínu?
Na tomto mieste si preto musíme položiť otázku, aké sú benefity, ktoré môže Acetyl-L-karnitín priniesť ľudskému telu. Odpoveď treba hľadať práve v rámci funkcií, ktoré vykonáva.
Na základe toho, čo už bolo povedané, sme sa dozvedeli, že molekula je schopná vyvinúť silný antioxidačný účinok zameraný na ochranu neurónov a najmä acetylcholínu.
Vedci si uvedomujú skutočnosť, že zničenie alebo poškodenie, dokonca čiastočné, acetylcholínu sú základom mnohých neurodegeneratívnych ochorení. Spomedzi nich možno spomenúť napríklad Parkinsonovu chorobu a senilnú demenciu.
Acetyl-L-karnitín síce nemožno považovať za skutočný liek na tieto choroby (na ktoré v súčasnosti neexistuje liečba, ktorá by viedla k uzdraveniu pacienta), dá sa však povedať, že pomáha predchádzať ich vzniku. Špecifické klinické štúdie uskutočnené v priebehu rokov túto teóriu jasne preukázali.
Acetyl-L-karnitín však chráni aj cievy a celkovo kardiovaskulárny systém. Na základe tejto konkrétnej potreby je v skutočnosti srdce jedným z miest, kde je produkcia acetyl-L-karnitínu najvyššia.
Nie je prekvapením, že medzi krátkodobé následky systematického nedostatku acetyl-L-karnitínu patria kardiomyopatie a myopatie všeobecne, zatiaľ čo z dlhodobého hľadiska sú výkony mozgu horšie.
Spôsobuje vám acetyl-L-karnitín chudnutie?
Jedným z najzaujímavejších aspektov acetyl-L-karnitínu je jeho schopnosť transportovať mastné kyseliny do buniek a spôsobiť ich spálenie. Je zrejmé, že túto špecifickú aktivitu možno využiť na zničenie lipidových zásob, ktoré sú prítomné v bruchu alebo bokoch, a konkrétnejšie na optimalizáciu metabolizmu.
Acetyl-L-karnitín sám o sebe teda neprispieva k chudnutiu, pretože na stimuláciu uvoľňovania prebytočných tukov z tukového tkaniva je potrebné dodržiavať vyváženú stravu a vykonávať fyzickú aktivitu. Rovnako však platí, že vďaka Acetyl-L-karnitínu je možné optimalizovať metabolizmus týchto tukov a zlepšiť tak výsledky z hľadiska chudnutia.
Čo sa týka interakcie s metabolizmom, je dobré vedieť, že acetyl-L-karnitín sa podieľa aj na procese regulácie hladiny cukru v krvi. Vďaka svojej acetylovej skupine v skutočnosti molekula interaguje s Krebsovým cyklom, ktorého úlohou je štiepiť cukry a premieňať ich na energiu.
Dodaním acetylovej skupiny v skutočnosti zlúčenina spôsobuje väčšie opakovania Krebsovho cyklu, čo vedie k zničeniu väčšieho množstva cukrov.
Na základe toho sa teda dá povedať, že acetyl-L-karnitín sa podieľa nielen na metabolizme tukov, ale aj cukrov. Preto, ak sa užíva spolu s vyváženou stravou a aktívnym životným štýlom, môže výrazne podporiť chudnutie.
To je dôvod, prečo bol acetyl-L-karnitín predstavený v nedávnom a inovatívnom doplnku stravy určenom na podporu chudnutia: ReduSlim.
Acetyl-L-karnitín: dávkovanie
Dávkovanie acetyl-L-karnitínu nemožno s istotou stanoviť, pretože závisí od mnohých faktorov vrátane endogénnej produkcie a príjmu potravou. Pred konzumáciou doplnku stravy na báze acetyl-L-karnitínu je preto vhodné poradiť sa s lekárom alebo odborníkom, aby ste sa vyhli nebezpečným akumuláciám zlúčeniny.
Acetyl-L-karnitín: kde sa nachádza
Ako už bolo spomenuté, acetyl-L-karnitín možno získať z rôznych zdrojov. Môžu to byť prírodné zdroje aj špeciálne navrhnuté prípravky vrátane doplnkov.
Prírodné zdroje acetyl-L-karnitínu
Keďže je syntetizovaná živočíšnymi bunkami, je jasné, že zlúčenina sa nachádza najmä vo svaloch a orgánoch. Tieto červené mäso , sú tie, ktoré obsahujú najvyššiu koncentráciu, ktorá je asi v priemere medzi 30 a 90 mg / 100 g. Hovädzie je primárnym zdrojom, a medzi jednotlivými rezy sa musí počítať pečene a srdca.
Aj keď v oveľa menšom množstve, okolo 3 mg/100 ml, je acetyl-L-karnitín prítomný aj v mlieku. Možno ho nájsť len v stopách, no vo vnútri vajec.
Doplnky acetyl-L-karnitínu
Ako už bolo spomenuté, mnohé doplnky obsahujú Acetyl-L-karnitín. V týchto prípravkoch je cieľom molekuly evidentne podporovať metabolizmus cukrov a tukov, na čo sa kombinuje s inými bioaktívnymi zlúčeninami, vrátane termogénnych molekúl.
Acetyl-L-karnitín obsiahnutý v mnohých doplnkoch výživy je extrahovaný prírodnými metódami bez toho, aby došlo k poškodeniu molekuly alebo vnášaniu nebezpečných rozpúšťadiel do prípravkov, vďaka čomu je ich konzumácia zdravotne nezávadná.
Tu sú podľa nášho názoru 4 najlepšie doplnky acetyl-L-karnitínu:
Kontraindikácie acetyl-L-karnitínu
Podľa zásady predbežnej opatrnosti sa konzumácia Acetyl-L-karnitínu neodporúča tehotným a dojčiacim ženám. Okrem toho, aj keď je literatúra v tomto ohľade riedka, v súčasnosti sa zistilo, že niektorí jedinci sú precitlivení na účinnú látku.
Nakoniec je dobré si zapamätať, že acetyl-L-karnitín sa efektívne ukladá v pečeni: z tohto dôvodu sa nikdy nesmú prekračovať odporúčané dávky, aby sa predišlo problémom s akumuláciou, ktoré, ako ukazujú niektoré štúdie, môžu mať nepriaznivé účinky. účinky na obehový systém a nervový systém.
Preto je vhodné poradiť sa s lekárom skôr, ako začnete užívať doplnky Acetyl-L-Carnitine z rôznych doplnkov alebo roztokov.
Často kladené otázky (FAQ)
Je to kvartérna amóniová zlúčenina, ktorá pochádza z karnitínu.
Jeho hlavnou funkciou je transport mastných kyselín s dlhým reťazcom do buniek.
Jeho hlavnou vlastnosťou je spaľovanie tukov, takže zoštíhľujúce vlastnosti možno pripísať acetyl-L-karnitínu.
Áno, napríklad nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy, ďalej je dobré dávať si pozor a vyhýbať sa „hromadeniu“, keďže túto molekulu efektívne ukladá pečeň.
Dá sa zohnať v obchodoch so zdravou výživou alebo v obchodoch so športovými potrebami, ako sú posilňovne. Dá sa ľahko nájsť aj na internete.
Najmä v mäse a mliečnych výrobkoch.
Áno, často sa používa pri fitness a nízkokalorických diétach.
Áno, pretože jednou z jeho úloh je práve transport mastných kyselín vo vnútri buniek, aby došlo k ich spáleniu.
Ľudia, ktorí trpia touto poruchou, majú nízku hladinu acetyl-L-karnitínu, preto môže pomôcť jeho dopĺňanie, ale musíte sa poradiť so svojím lekárom.
Dávky sa líšia v závislosti od formy, v ktorej sa užíva, zvyčajne sú uvedené na obale produktu alebo odporúčané odborníkom.
Tak ako všetky doplnky výživy, aj tento by sa mal užívať vtedy, keď má telo nedostatok tejto látky, alebo na vyriešenie niektorých neduhov či problémov, ako je váha alebo depresia.
Záleží, v niektorých prípadoch áno, v iných nie.
Záleží, niekedy predtým a niekedy potom.
Doplnky sa zvyčajne neužívajú dlhšie ako tri po sebe nasledujúce týždne.
Účinky možno zaznamenať už po niekoľkých dňoch od prvého užitia.
U predmetov, kde to nie je kontraindikované, nie, ale nemalo by sa užívať bezdôvodne.
Nie, naopak, podporuje chudnutie.
Záleží na vašich potrebách, na trhu je veľa platných značiek, ktoré predávajú Acetyl-L-Carnitine v akejkoľvek forme, napríklad v prášku alebo tabletách.
Áno, nájdete ho v niektorých lekárňach.
Závisí to od množstva, ale je to absolútne prijateľná cena pre každého.